Acaba depresyonda mıyım? – Depresyon testi

depresyona girmiş olabilir miyim?

Çevrenizdeki insanlara “Depresyondayım!” deyip kendinizi eve kapattığınız zamanları bir düşünün. Bunu ne kadar sıklıkla yapıyorsunuz? Karşılaştığınız ufak tefek problemlerden sonra kendinizi dünyanın en mutsuz insanı gibi mi hissediyorsunuz? Eğer öyleyse, depresyonun ciddi bir klinik rahatsızlık olduğunu bilmeli, durumunuzun ne olduğunu tam olarak öğrenmelisiniz. Ayrıca yazımda depresyonda olup olmadığınıza dair fikir verebilecek bir test mevcut. Bu “depresyon testi” için yazımın en sonuna göz atabilirsiniz.

DEPRESYON NEDİR?

Depresyonun tanımı nedir
Depresyon nedir?

Kalıtımsal, çevresel ya da hormonal bozukluklar sonrasında gelişen çökkünlük, bitkinlik ve aşırı mutsuzluk haline depresyon denir. Aşağıdaki belirtilerden en az beşini, en az iki hafta süresince hissediyorsanız ciddi bir depresyon tehlikesiyle karşı karşıya olabilirsiniz.


DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR?

depresyonun belirtileri nelerdir
Depresyonun belirtileri nelerdir?

 *  Hemen her gün ve günün büyük bir kısmında kendinizi mutsuz, ağlamaklı, kederli hissediyor ve çökkün bir ruh hali sergiliyorsanız,

 *  Daha önce keyif aldığınız işler, hobiler, alışkanlıklar ve etkinliklere karşı ilginiz azaldıysa ve bunlardan daha az zevk almaya başladıysanız,

 *  Her işi “mecburen yapma” hali içine girdiyseniz…

 *  Üzerinizde bir adamsendecilik bir vurdumduymazlık varsa ve dünya yansa umurunuzda değilse,

 *  Her gün uykusuzluk ya da aşırı uyku hali içerisindeyseniz,

 *  Yediklerinize dikkat etmenize rağmen önemli derecede kilo kaybı yaşıyorsanız veya aşırı kilo aldıysanız, (Vücut ağırlığının %5’inden fazlası arttıysa ya da azaldıysa)

 *  Olağan beyinsel ve vücutsal hareketliliğiniz azalma gösterdiyse,

 *  Kendinizi huzursuz hissediyor ve sürekli yatmak istiyorsanız ya da sıkıntıdan yerinizde duramayıp hiper-aktif davranıyorsanız,

 *  Daha önceki günlerinizdeki gibi kendinizi enerjik hissetmiyor, yorgunluk ve halsizlikle boğuşuyorsanız,

 *  Kendinizi değersiz, küçük, suçlu ve çirkin hissediyorsanız,

 *  Düşünme ve konsantrasyon yeteneğinizde azalma varsa; konuşulanlara, okuduğunuz şeylere, izlediğiniz televizyon programlarına dikkatinizi veremiyor ve duyduklarınızı hemen unutuveriyorsanız,

 *  Kararsızlık yaşıyorsanız; “Kimi sevsem, hangisini satın alsam, ne yapsam?” gibi sorularla sürekli cebelleşiyorsanız,

 *  Ölümü daha sık düşünmeye başladıysanız ve “Neden yaşıyorum?” gibi saçma sapan düşüncelere dalıp hiçlik duygusu hissediyorsanız ciddi bir depresyon problemiyle karşı karşıya olabilirsiniz.


KİMLER DEPRESYONA DAHA MEYİLLİ?

depresyona hangi insanlar daha meyilli
Hangi insanlar depresyona daha meyilli?

 *  Çevresindekileri kaybetme korkusu yaşayan ve bu yüzden öfke ve nefretini kendine yönlendiren kişiler.

 *  Kendisi, çevresi ve gelecekteki beklentileri konusunda; idealleri ve kendi gerçek durumu arasında aşırı farklılık ve orantısızlık yaşayanlar.

 *  Süper egosu (ilk benliği) çok kuvvetli ve baskın olduğu için zevk aldığı ve rahatladığı eylemlerden suçluluk duyan, kendi kendini kısıtlayanlar.

 *  Çevresindeki insanların beklentileri çok fazla olduğu için bunları karşılamakta yetersiz kalanlar.

 *  Küçüklüğünden itibaren sevip, saygı ve gurur duyacağı, destek ve sıcaklık göreceği, benzemek istediği, imrendiği biri (anne, baba, öğretmen, akraba) olmayan ve bu yüzden kendine güveni az olan kişiler.

 *  Küçükken anne-baba ayrılığı yaşayan, stresli koşullarda yetişen ve yeterli desteği göremeyen insanlar.

 *  Sahip olunan kişilik yapısına göre: Obsesif-kompulsif, bağımlı, histrionik kişilik bozuklukları gösteren kişiler, diğer insanlara göre daha kolay depresyona girebilirler.


TEDAVİSİZ GEÇER Mİ?

depresyon tedavisiz geçer mi
Depresyon tedavisiz geçer mi?

Depresyon tedavi edilmediğinde ortalama 7-14 ay sürebilir. Üstelik yaşam boyu tekrar etme ihtimali de %70’den fazladır. Tedavi ile rahatsızlık 2-4 ay sürer ve tekrar etme riski de oldukça azalır. O yüzden eğer depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız bir an önce bir uzmandan yardım almalısınız.


DEPRESYONDA MISINIZ?

Depresyonda olabilir misiniz?
Depresyonda mısınız? Depresyon testi

Kendinizi sürekli mutsuz, halsiz, bitkin ve huzursuz hissediyorsanız ama durumunun ciddi olup olmadığından emin olamıyorsanız aşağıdaki testi çözerek depresyon sorunu yaşayıp yaşamadığınıza dair fikir sahibi olabilirsiniz.

 

0%

Hayatınızdan çok sıkıldınız. Ne işinizden ne de çevrenizdeki insanlardan memnunsunuz...

İntihar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hiç tahmin etmediğiniz bir anda işinizde terfi aldınız diyelim. Buna nasıl tepki verirsin?

Sevgiliniz sizi terk etti? Ne yaparsınız?

Kendinizi yorgun hissediyorsunuz…

Kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlarda arkadaşlarınız ve aileniz size nasıl davranıyor?

Yemek yeme alışkanlıklarınız nasıl?

Hüzünlendiğiniz zaman…

En çok neden rahatsız olursunuz?

Depresyonda mısınız acaba?
DENGEDESİNİZ

Kendinizi hüzünlü hissettiğiniz zamanlar oluyor. Hatta bazen sinirinizden çığlık atmak istiyorsunuz ama bu duygular insanoğlunun doğasında var.  Kısa bir süre için kendinizi böyle hissetmeniz çok normal. Eninde sonunda sorunlarınızla başa çıkıp hayatınıza devam etmeyi başarabiliyorsunuz. Kendinize güveniyor ve zorlukların üstesinden gelebileceğinize inanıyorsunuz. Canınız sıkılınca arkadaşlarınızla birlikte oluyor ve rahatlamaya çalışıyorsunuz. Hayatınızı cehenneme çeviren durumlarla da yüzleşiyorsunuz. Böylece kısa sürede mutsuzluğunuz yeniyorsunuz.
RİSKTESİNİZ

Bazı duyguları biraz derin yaşıyorsunuz ve bu yüzden karşılaştığınız sorunları biraz fazla kafanıza takıyorsunuz. Zaman zaman işlerinize konsantre olamıyor, yapmaktan hoşlandığınız aktivitelerin yüzüne bakmıyor, insanlarla konuşmak istemiyorsunuz. Eğer bu problemleri sık sık yaşıyorsanız depresyon belirtileri gösteriyorsunuz demektir. O yüzden kötü zamanlarınızda ailenizle ya da size yakın olan arkadaşlarınızla sorunlarınızı paylaşmalısınız. Eğer sonrasında da kendinizi kötü hissetmeye devam ederseniz bir uzmanın yardımını almalısınız.  
BÜYÜK İHTİMALLE DEPRESYONDASINIZ

“Neden bu kadar üzgünüm? Sorun ne? Aslında mutsuz olmam için hiçbir sebep yok ama mutsuzluktan ölüyorum!” gibi bir duruma girmişsiniz ve işlerin yolunda gitmediğini bilmelisiniz. Hissettiklerinizi çok iyi anlayabilecek ve size yardımcı olup hayata daha pozitif bakabilmenizi sağlayacak bir uzmanın yardımına başvurmalı ve sorununuzla mücadele etmelisiniz! Unutmayın yalnız başımıza içinden çıkabileceğimiz bazı durumlar vardır. Bazen de birilerinden yardım almamız gerekir. Bundan çekinmeyin. Nasıl fiziksel bir sağlık sorunu yaşadığımızda doktora gidiyorsak aynı şekilde ruhsal rahatsızlıklarımız için de yardım alabiliriz. Tüm zorluklarına rağmen hayat çok güzel!

Share your Results:

 

 

 

İlgili İçerikler

Önceki İçerik Sonraki İçerik

Yorumlar

  • Derya
  • 23 Eylül 2017
  Cevapla

  Elinize sağlık, çok faydalı bir yazı olmuş..

   • hazanakoz
   • 24 Eylül 2017
   Cevapla

   Faydalı olabildiysem ne mutlu bana..

  • sabriye
  • 2 Kasım 2017
  Cevapla

  Riskte çıktı test sonucum 🙁 gerçi biraz depresyonda gibi hissediyorum kendimi ama çok fazla değil

   • hazanakoz
   • 2 Kasım 2017
   Cevapla

   O zaman biraz dikkat diyorum, gerekiyorsa yardım almaktan çekinmemek lazım… Sevgiler 🙂

  • Gamze
  • 17 Ocak 2019
  Cevapla

  Risktesiniz yazıyor
  Kendimi son zamanlarda çok kaygılı aşırı sinirli hassas hemen herşeye ağlayan öfkelenen hiç bir şeye yaramadığını düşünen vs vs
  Kısacası çok kötü hissediyorum iştahsızlık mide bulantısı çeşitli ağrılar da var tabi 🙁

  • Sinem
  • 8 Şubat 2019
  Cevapla

  Kan emici insanlar o kadar cok ki…
  Depresyon kacinilmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

58

Abone olun

İletişim