Boşandım, peki ya sonra? – Yeniden evlenmeli miyim?

Yeniden evlenmeli miyim?

Boşanma sonrası hayatınıza devam etmeye hazır mısınız? Peki, yeniden evlenmeye? Yeniden evlenmeyi şiddetle tavsiye eden Evlilik Danışmanı Edward M. Tauber ve Jim Smoke, “Boşanma Sonrası Doğru Kişiyi Bulmak” isimli kitaplarında boşanmış kişilere bakın başka neler öneriyorlar?

HAYATINIZA DEVAM EDİN

Boşanma sonrası doğru kişiyi bulmak kitabı
Boşanma sonrası doğru kişiyi bulmak

Evlilik Danışmanı Edward M. Tauber ve Jim Smoke, boşanmayı önleme alanında 35 yılı aşkın mesleki tecrübe, kişisel deneyim, boşananlar arasında gerçekleştirilen kapsamlı anket sonuçları ve istatistikleri derleyerek, “Boşanma Sonrası Doğru Kişiyi Bulmak” isimli kitabı yazdılar. Tara Kitap etiketiyle raflarda yerini alan kitaba, “Boşanma sonrası hayatınıza devam etmeye hazır mısınız?” diyerek başlayan Tauber ve Smoke, “Bazıları boşandıktan sonra tekrar denemeye cesaret edemez ve tek başına aldığı kararlara güvenebilecek durumda değildir. Diğerleri ise bunun aksine birini bulmayı bir yarışa çevirerek, karşılarına çıkan ilk eli yüzü düzgün adayla flört etmeye başlar,” diyorlar.

Boşanan kişilerin yüzde 80’inin yeniden evlendiğini söyleyen danışmanlar, “Bekâr kalan yüzde 20 içinse yalnız olmak bir tercih,” diye belirtiyorlar. Kitapta nikâh masasına yeniden oturmaya hazır olup olmadığınızı anlayacağınız bilgiler veren danışmanlar, sizi yeniden evlenmeye götürecek yanlış nedenler hakkında da aydınlatıyorlar.


YALNIZ DEĞİLSİNİZ

35 yıl boyunca hatırı sayılır sayıda boşanmış insanla konuşan danışmanlar, büyük çoğunluğun boşanma ve yeniden evlenme konularında kafalarının oldukça karışık olduğunu söylüyorlar. Boşanma sürecinde olanlar genellikle kendilerini yalnız hissediyor ve kimsenin durumunun kendilerininkine benzemediğini düşünüyorlar.

Flört etmek ya da evlenmek için birini bulma şanslarının gerçekten az olduğuna inanıyorlar. Bu yüzden deneme girişiminde bile bulunmak istemiyorlar. Uzmanlar, “Yanlış inanışlar sizi, kararınızı veya davranışınızı değiştirecek gerçekleri yok saymaya itebilir. Bilgi güçtür. Bu nedenle cahil insanların ortalığa yaydığı hikâyelere inanıp aklınızı bulandırmayın,” diyor ve boşanmış kişilerin neden yeniden evlenmeleri gerektiklerini şöyle anlatıyorlar…


NEDEN YENİDEN EVLENMELİSİNİZ?

Neden yeniden evlenmeliyim?
Yeniden evlenmeli miyim?

İnsanlar neden yeniden evlenme motivasyonuna sahiptir? Bu durum umudun deneyime galip gelmesi olarak açıklanabilir mi? İstatistik verileri yeniden evlenenlerin, evlenmeyenlere göre önemli avantajlara sahip olduğunu gösteriyor.

Evlenmeyen kadın ve erkeklerle karşılaştırıldıklarında evlenen insanlar, daha uzun süre yaşıyor, riskli davranışları daha az sergiliyor, daha fazla seks yapıyor, seks hayatlarından daha memnun bir hayat sürüyor, daha fazla tasarruf yapıyor ve daha yüksek gelir elde ediyorlar. Aksine boşanmış insanlar, psikolojik dengelerini korumakta zorlanıyor, yüksek erken ölüm riskine sahip oluyor, sosyal izolasyon yaşıyor ve daha fazla depresyona giriyorlar. Alkol kullanımları da artıyor. Seks hayatından daha az tatmin duyuyor, hayatlarında daha fazla olumsuz olay deneyimliyor ve daha yüksek düzeyde mutsuzluk ve kendini kabul edememe sorunlarıyla uğraşıyorlar.

Tüm bunlar istatistiki veriler ve elbette tüm insanlar için geçerli değil. Birçok evli insan kötü bir hayat sürerken birçok boşanmış insan da hayatın tadını çıkarıyordur. Bununla birlikte bu istatistikler birçok insanın inandığı bulguları destekliyor: Hazır olduğunuzda, doğru insanla ve doğru koşullar altında evlendiğinizde uzun ve mutlu bir hayata sahip olma olasılığınız artacaktır.


SAĞLIKLI BİR İKİNCİ EVLİLİK İÇİN…

sağlıklı 2. evlilik için
Sağlıklı bir ikinci evlilik için

 #  Boşanma tohumları genellikle insanların evlenme ve yeniden evlenme nedenlerinde yeşerir.

 #  İnsanlar kötü seçimler yaptıklarında kötü sonuçlarla karşı karşıya kalırlar.

 #  Yanlış nedenlerle yeniden evlendiğinizde evliliğinizin “Başlamadan Bitmiş” olma ihtimalini artırırsınız.

 #  Müstakbel eşinizle yanlış nedenlerle evlenmek istemediğinizden emin olun. Sağlıklı bir evliliği yürütmek için iki sağlıklı insan gerekir.

 #  Sıkıntılarını henüz aşamamış bir insanı seçtiğinizde onun sıkıntılarını devralırsınız.

 #  Biyolojinin mantığa galip gelmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Derin ve yoğun bir sevgi hissettiğinizde doğru düşünmek çok zorlaşır.

 #  Yeniden evlenme ihtiyacı hissediyorsanız, evlenmeyin. Önce sizi mutsuzluğunuzdan çekip çıkaracak ve sorunlarını çözecek bir kurtarıcı aramadığınızdan emin olun.

 #  Kriz yaşayan iki insan sorunları çözmekte birbirlerine yardımcı olabilirler mi? Evlilikle iki yarım, bir tam etmez. İki eksik insanın bir araya gelmesi onları bir bütün yapmaz.

 #  İhtiyaç duyduğunuz için değil istediğiniz için yeniden evlenin.

 #  Kimseye bir şey ispatlamak için yeniden evlenmeyin.

 #  “Eksik ebeveyn”, “boşalmış banka hesabı”, “yalnız kalmaktan ve birisiyle çıkmaktan korkma”, gibi sorunları çözmek için yeniden evlenmeyin.

 #  Kafanızda, “evlilik zamanıdır” çanları çalarsa bu uyarıyı görmezden gelin.

 #  Sürekli olarak birileriyle çıkma veya bunu bir görev edinme, iyileşme sürecinde yanlış bir yönde ilerlediğinizin göstergesidir.

 #  Kendinizi mutlu etmek sizin sorumluluğunuzdur.

 #  Aşk gözünüzü kör ettiğinde, hiçbir şey göremezsiniz.

 #  Sonraki eşinizi siz seçin. Seçilen taraf olmakla yetinmeyin.

 #  Kendinizi kurban gibi hissetmeyi seçerseniz evliliğinize gerçekte ne olduğunu asla öğrenemezsiniz.

 #  Bir açık kalp ameliyatından sonra iyileşmeyi aceleye getiremeyeceğiniz gibi bir kırık kalbin iyileşmesini de aceleye getiremezsiniz.

 #  Nefret, öfke, kırgınlık ve bağışlamama gibi seçimleriniz size zarar verir.

 #  Başka birinin sorumluluğunu üstlenmeye hazır değilseniz kendinizi iyileştirmeye odaklanın.

 #  Evliliğin başarılı olmasının koşulu, her iki tarafın almaktan çok vermeye hazır olmasıdır.

Previous Post Next Post

Comments

    • sabriye
    • 17 Kasım 2017
    Cevapla

    İlgilileri için oldukça faydalı ve güzel tavsiyeler içeren bir yazı olmuş. Evlilik zor fakat geçinmeyi bilen birbirini seven insanlar için oldukça kolay diye düşünüyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim