Kadınlar için en ideal araba modelleri

Kadınlar için en ideal küçük ve kullanışlı arabalar

Konunun uzmanı olmasam da arabalar konusunda birer guru olan arkadaşlarımın yardımını alarak kadınlar için en ideal araba modellerini sizin için araştırdım. Öncelikle şunu söylemeliyim ki kadınlar ve erkekler arabalar konusunda çok farklı düşünüyorlar. Bir erkek için f/p yani fiyat performans oldukça önemliyken biz kadınların bunu pek kafaya taktığını söyleyemeyeceğim. Erkekler verdikleri paranın karşılığını üst seviyede almak istiyorlar. Tamam, elbette fiyat çok önemli ama bizim kriterlerimiz her konuda olduğu gibi yine çok çetrefilli. Haydi, kadınlar için en ideal araba modelleri hangileriymiş hep beraber sıralayalım.

Kadınlar için en ideal araba modelleri listemiz 9 Mayıs 2018’de güncellenmiştir.

İçeriklere buradan hızlıca ulaşabilirsiniz >>>

Kadınların arabalar konusundaki beklentileri neler?  

Kadınlar genelde küçük, şık, modern görünümlü ve mümkünse otomatik vitesli bir araç istiyorlar.

“Küçük olsun ki park sorunu yaşamayayım,” diye düşünüyorlar. Evet, bir arabayı park etmek ne yazık ki biz kadınların çoğunluğu için büyük dert. Bu küçük arabalar da bu sorunu bir nebze olsun azaltmış oluyor. “Keşke her araba kendi kendini park etse,” diyenlerinizi duyar gibiyim.

Hele şu debriyaj sevdalısı erkekleri hiç anlayamayacağız gerçekten. Ne o öyle debriyaja bas, vites değiştir, tekrar debriyaja bas vites küçült! Bunun otomatiği varken neden manuel vitesli bir araba kullanalım ki? İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan herkes için otomatik vitesin ihtiyaç değil gereklilik olduğunu düşünüyorum şahsen.


On para fazla olsun kırmızı olsun!

Araba dediğimiz şey şık ve modern görünümlü olmalı. Beyaz eşya mı alıyoruz da renk olarak beyazı tercih edelim? Zaten mutfaklarımızda bile beyazın sıkıcılığından uzaklaşmaya çalışmıyor muyuz? Bu renk konusunda da erkeklerden farklı düşündüğümüz bariz ortada. Renkler ve etkileri – Renk seçimi önemli!“” başlıklı içerik faydalı olabilir.

Erkekler beyaz olsun ki park hatalarında oluşabilecek ufak çizikleri göstermesin istiyorlar. “Boyadaki güneş yanıkları belli olmasın,” diye düşünüyorlar ki böyle bir durumun oluşması için yıllar geçmesi gerekiyor! Hatta büyük çoğunluğu ikinci elde çabuk satılsın diye bu rengi tercih ediyorlar. Bu durumlar bizim umurumuzda mı? Tabii ki hayır!

Erkekler, özellikle arabalar konusunda beyazın hiç de çekici bir renk olmadığını önemsemiyorlar. Birebir aynı model arabanın kırmızısı ile beyazını yan yana getirin ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Arabanın güzelliğini canlı renkler ön plana çıkarır, beyaz değil. Mühendisleri ve tasarımcıları o kadar uğraşıp bir model ortaya koymuşlar, ben neden mavi, kırmızı, orange gibi cıvıl cıvıl renkleri tercih etmeyeyim ki? Araba üreticileri bile modellerinin lansmanlarında neredeyse hiç beyaz rengi ön plana çıkarmazlar. Çünkü çekiciliği kalmaz o modelin.

Ancak bir kadın, araba seçerken rengin öneminden bu kadar uzun bahsedebilir değil mi? Konuyu burada keseyim ve biraz biz kadınların hoşuna gidebilecek araba modellerinden bahsedelim. Özellikle küçük araba modelleri olan A ve B sınıfı araçlardan seçimler yaptım ama aranızda daha kaslı arabalardan hoşlananlar da vardır tabii ki! Ben biraz kendi zevkime göre seçimler yapmış oldum ama eminim bu bilgiler de işinize yarayacak.

 Not:  Kocacım vallahi jiplerde, SUV’lerde gözüm yok, bana araba almak istersen, “kadınlar için ideal araba modelleri listemden” bir model seçebilirsin. 🙂


1- Hyundai i10

hyundai i10 modeli kadınlar için uygun fiyatlı bir modeldir
Hyundai i10 – Kadınlar için en uygun fiyatlı arabalar – Kadınlar için en ideal araba modelleri

Ufak tefek, şık ve ekonomik bir araç arıyorsanız Hyundai i10 tam sizlik. Sevimliliği ve modern tasarımıyla rakiplerinden aşağı kalır yanı yok diyebilirim. Fonksiyonel iç tasarımı oldukça dikkat çekici. A segmentindeki bu araç, bagaj hacmi konusunda da şaşırtıcı bir şekilde 252 litre gibi önemli sayılabilecek bir orana sahip. 2 adet hava yastığının bulunması pekiyi olmamış ama en uygun fiyatlı otomatik vitesli araç oluşu, tercih konusunda ona büyük avantaj sağlıyor bence.

 • Yakıt tüketimi: Şehir içi 7,3 litre. Şehir dışı 4,8 litre. (Ortalama 5,8 litre)
 • Fiyat olarak 63.600 TL’den başlıyor. Otomatik vitesli versiyonu ise 68.650 TL

2- Toyota Yaris

Toyota yaris kadınlar için uygun fiyatlı otomatik araç
Toyota Yaris – Kadınlar için uygun otomatik araçlar – Kadınlar için en ideal araba modelleri

Yaris 2017’de makyajlanarak görücüye çıktı. 1.0 ve 1.5 motor seçeneklerinin yanı sıra Hybrid versiyonları da mevcut. Arabanın önü ve arkası daha sportif görünecek şekilde tasarlanmış. Ayrıca aracın 14 renklik skalasına “hydro mavisi” ve “Tokyo kırmızısı” eklenmiş. İç mekânda da oldukça şık bir görünüme sahip olmuş. Piano black ve krom detaylarla birlikte derinin kullanımı şıklığı arttırmış diyebiliriz.

 • Yakıt tüketimi: Şehir içi 6 litre. Şehir dışı 4,1 litre (Ortalama 4,8 litre)
 • Fiyat olarak 66.950 TL’den başlıyor. Otomatik vitesli versiyonu ise 84.200 TL.


3- Seat Ibiza

Seat ibiza-kadınlar için ideal araba modeli
Seat Ibiza – Kadınlar için en ideal araba modelleri

Ibiza da 2017 Ağustos’unda yeni kasasını piyasaya çıkardı ve biraz makyajla daha sportif bir görünüme kavuştu. Eski kasaya göre iç mekânda daha fazla genişlik sağlayan bu sempatik tasarım görülmeye değer. İspanya’da üretimi yapılan bu araç, şu an 1.0 motorlu haliyle de satışta. Sürücü ve yolcu ön – yan ile perde hava yastıkları (toplamda 6 adet) güvenlik konusunda iç rahatlatıyor. Çocuk koltuğu bağlantısının da olduğunu söyleyelim.

 • Yakıt tüketimi: Şehir içi 5,3 litre. Şehir dışı 3,7 litre. (ortalama 4,4 litre)
 • Fiyatı 74.900 TL’den başlıyor. Otomatik vitesli versiyonu ise, 86.800 TL.

4- Fiat 500

Fiat 500 kadınların en çok tercih edebileceği araçlar
Fiat 500 – Kadınların tercih ettiği arabalar – Kadınlar için en ideal araba modelleri

Kadınların tercih edeceği otomobiller sıralamamızda sıra Fiat 500’de. Oldukça ufak bir tasarıma sahip olan 500, eminim ki park etme konusunda yüzünüzü güldürecek cinsten. Geçen sene yapılan makyajlama ile arabanın ön yuvarlak yapısı korunarak değişiklikler yapılmış. Farlar daha cesur bir yapıyla birlikte LED teknolojisine kavuşmuş. Farklı gövde yapı alternatiflerinin sunulmasıyla özgünleşme konusunda ileriye doğru bir adım atılmış. Elmas kesim yeni jantlar farklılığını ortaya koyarken iç mekânda da önemli değişiklikler yapılmış. Ses izolesi konusundaki gelişmelerin yanı sıra eklenen dijital ekran ve ilk modele sadık kalınarak tasarlanan yeni direksiyon oldukça etkileyici görünüyor. Fiat, 7 adet hava yastığıyla güvenlik konusunda da kullanıcı dostu diyebiliriz.

 • Yakıt tüketimi: Şehir içi 6,2 litre. Şehir dışı 4,2 litre. (Ortalama 4,8 litre)
 • Fiyat olarak 73.900 TL’den başlıyor. Otomatik vitesli versiyonu ise 89.400 TL


Tatil planlarınızı tarzınıza göre yapın” başlıklı yazım ilginizi çekebilir.


5- Nissan Micra

Nissan micra kadınlar için ideal araba modelleri
Nissan Micra – Kadınlar için araba modelleri – Kadınlar için en ideal araba modelleri

Yenilenen görünümü ile Micra, rakiplerine “Ben daha ölmedim!” mesajı yolluyor. Eski sıkıcı ve artık pek tercih edilmeyen görüntüsünden eser kalmamış. Görenler, “Bu Micra mı?” diye tekrar bakacaktır eminim çünkü daha cesur ve keskin hatlara sahip olmuş. Renk skalasına da kadınlara daha çok hitap edeceğini düşündüğüm turuncu ve yeşil gibi renkler eklenmiş. İç tasarımda abisi Qashqai’ye benzer detaylar tercih edilmiş. Kabin içi oldukça ferah bir hal almış ve yine kabin içinde farklı renk seçenekleri sunulmuş. Teknolojik özelliklerini üst seviyelere çeken Micra, güvenlik konusunda da sınıfta kalmayarak 6 adet hava yastığına yer vermiş. Yeni kasanın ülkemizde 2017’nin sonunda piyasaya çıkacağı tahmin ediliyor.

 • Yakıt tüketimi: Şehir içi 7,3 litre. Şehir dışı 4,8 litre. (Ortalama 5,8 litre)
 • Fiyat olarak 71.600 TL’den başlıyor. Otomatik vitesli versiyonu ise 73.500 TL

6- Volkswagen Polo

Vw polo park sorunu olmayan araçlardan bir tanesidir
Volkwagen Polo – Kadınlar için park sorunu olmayan araçlar – Kadınlar için en ideal araba modelleri

2017’nin Haziran ayında yeni kasası tanıtıldı. Eskisinden daha dinamik bir görünümde olan Polo, boyutlarını biraz daha arttırdı ve o da araba içindeki ferahlığını yükseltmiş oldu. Mutimedya dokunmatik ekranı 6.5 ve 8 inçlik 2 versiyonla satışta olacak ki bunlar bence gayet yeterli. Araca güvenlik açısından da yeni özellikler eklenmiş durumda. ABS, ESP, MSR, EDL, ASR, HBA, Hild Hold gibi özellikler mevcut. Bunları eşlerinize ya da sevgililerinize sorun onlar özet geçsinler size, ben de öyle yapıyorum çünkü. Hava yastığı konusuna ise gerçekten önem verenlerdenim. Sadece sürücü ve yolcu için bir adet hava yastığı sunulması aracın eksisi olmuş bence.

 • Yakıt tüketimi: Şehir içi 5,8 litre. Şehir dışı 4,1 litre (Ortalama 4,7 litre)
 • Fiyat olarak 76.300 TL’den başlıyor. Otomatik vitesli versiyonu ise 100.600 TL.

7- Opel Adam

opel adam - otomatik vitese sahip kadın arabası
Opel Adam – Otomatik vitesli kadın arabası – Kadınlar için en ideal araba modelleri

“Kadınların tercih edeceği otomobiller listemizde” Opel Adam fiyat olarak ön plana çıkıyor. Sıra dışı tasarımıyla dikkat çekici bir ufaklık diyebiliriz kendisine. İsterseniz dış ve iç görünümünü bol alternatifli seçenekleriyle değiştirebiliyorsunuz. İç mekanda tavana yerleştirilmiş LED’ler ile oluşturulan ve yıldızların altında hissi uyandıran tasarım detayı oldukça hoşuma gitti. Paralel parklarda direksiyon manevralarını otomatik olarak gerçekleştiren gelişmiş park asistanı da bulunmaz nimet. Bagaj olarak 170 litre sunan Opel, hava yastığı konusunda cimri davranmamış: 6 adet hava yastığına sahip. 2018 üretimi maalesef mevcut değil, aşağıdaki fiyatlar 9 Ekim 2017’deki 2017 model fiyatlarıdır.

 • Yakıt tüketimi: Şehir içi 6,6 litre. Şehir dışı 4,1 litre. (Ortalama 5 litre)
 • Fiyat olarak 64.200 TL’den başlıyor. Otomatik vitesli versiyonu ise 67.700 TL

8- Mini Cooper 3 kapı

mini cooper kadınların araba tercihleri
Mini Cooper – Kadınların araba tercihleri – Kadınlar için en ideal araba modelleri

Şahsen favorim bu araç diyebilirim. Oldukça şık bir tasarıma sahip olan Mini Cooper bence tam kadınlara göre. Bagaj hacmi olarak (211 litre) zayıf kalsa da şehir içi için oldukça ideal bir otomobil. 3 kapılı olması çocuklu aileler için sıkıntılı olabilir. Zira bu araçta, Isofix adı verilen çocuk koltuğu bağlantısı da bulunmuyor. 6 adet hava yastığı olması ise güzel bir haber. Mini’nin yuvarlak hatlara sahip iç tasarımı şahsen benim çok hoşuma gitti. Spor ve şık görünümlü araç arayan kadınlar için çok başarılı bir alternatif diyebilirim. Fiyatı biraz yüksek ama güzelliğin bir bedeli var. 🙂

 • Yakıt tüketimi: Şehir içi 6 litre. Şehir dışı 4,1 litre. (Ortalama 4,8 litre)
 • Fiyat olarak 134.000 TL’den başlayıp 263.000 TL’ye kadar çıkıyor. Otomatik vitesli versiyonu da 134.000 TL.


9- Renault Clio

renault clio kadınların sevdiği araba modellerinden bir tanesi
Renault Clio – Kadınların sevdiği arabalar – Kadınlar için en ideal araba modelleri

Kadınların tercih edebileceği arabalardan bir diğeri de Renault’nun Clio modeli. 2012 yılında yeni bir görünüme kavuşan Clio, 2016’da makyajlanarak kendisini daha da geliştirdi. Dış görünüşteki iyileştirmelerin yanında iç mekândaki malzeme kalitesi de arttı. 4 adet hava yastığına sahip olan Clio, opsiyonel olarak akıllı park, geri görüş kamerası, R-link gibi sistemler de sunuyor. Erkeklerin dediğine göre yedek parçaları da daha uygun fiyata satılıyormuş. Sizi bu konu ne kadar ilgilendirir bilemiyorum ama düşünmekte fayda var.

 • Yakıt tüketimi: Şehir içi 6,6 litre. Şehir dışı 4,4 litre. (Ortalama 5,2 litre)
 • Fiyat olarak 69.900TL’den başlıyor. Otomatik vitesli en ucuz versiyonu ise 86.850 TL

10- Volkswagen Beetle

Vw beetle kadınlar için kullanışlı araçlar
Vw Beetle – Kadınlar için kullanışlı arabalar – Kadınlar için en ideal araba modelleri

Nostaljik Vosvos (tosbağa) tasarımına benzer bir şekilde üretilerek piyasaya sürülen yeni Beetle, beni benden aldı. C segmentinde bir araç olan Beetle, Vosvos sevdalıları için biçilmiş kaftan. “Aracım nostaljik görünsün ama teknolojiden de geri kalmasın,” diyenler de mutlaka göz atmalı. Araç dışarıdan biraz minnoş görünüyor olabilir ama geniş iç mekanını görünce çok şaşırabilirsiniz. 310 litrelik bagaj hacmi de şehir dışı gezileri için oldukça tatminkâr. Aracın tek dezavantajı, düşük seviye rakiplerine göre (A ve B segmenti) sadece 4 adet hava yastığının olması diyebilirim.

 • Yakıt tüketimi: Şehir içi 6 litre. Şehir dışı 4,6 litre. (Ortalama 5,1 litre)
 • Fiyat olarak 173.163 TL’den başlıyor. Otomatik vitesli versiyonu ise 173.163 TL

 #  Sizlerin hoşuna giden başka modeller varsa yorumlar kısmına yazabilirsiniz 🙂

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

  • Sevim
  • 10 Ekim 2017
  Yanıtla

  Çok güzel bir yazı olmuş.. Audi A1 de yazıda olmalıydı bence..

   • hazanakoz
   • 11 Ekim 2017
   Yanıtla

   Haklısınız Audi de olabilirdi ama biraz fiyat performansa göre yazmayı tercih etmiştim. Ama onu da merak ediyorsanız ekleriz tabii. 🙂 Sevgiler…

  • Metin gören
  • 10 Ekim 2017
  Yanıtla

  Çok güzel bir yazı olmuş. İşi bilen birisinin eli değmiş galiba

   • hazanakoz
   • 11 Ekim 2017
   Yanıtla

   Çok teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim. Bu arada tabii ki yardım aldım, konunun uzmanı bir arkadaşımın epeyce yardımı oldu. 🙂 Sevgiler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim