Renkler ve etkileri – Renk seçimi önemli!

renklerin insanlar üzerindeki etkileri

Yeni bir iş görüşmesine giderken ya da ilk buluşmada ne giyeceğim diye kıvranırken seçtiğiniz renklerin ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Modadaki son trendler konusunda çok kasmanıza gerek yok ama renklerle göndereceğiniz sinyalleri düşünmekte fayda var.

FLÖRTÖZ TİTREŞİMLER

KIRMIZI CANDIR

kırmızının insanlar üzerindeki etkileri
Kırmızı ve Etkileri

Kırmızı her ortama hayat ve enerji verir. Aşkın rengidir ve hoşlandığınız erkeğe kalbinizin ona açık olduğuna dair sinyaller yollamanızı sağlar. Astrolojide de ateş grubu burçlarının favorisidir. Harekete geçiren etkisiyle gözlerini size çeviren yakışıklıların ilgisini toplar ve yoğunlaştırır. Çarpıcıdır, heyecan verir. Eğer uzun zamandır etkilemeye çalıştığınız ama bir türlü başaramadığınız o adamın etrafındayken kırmızı tonlarında giysiler seçerseniz mutlaka dikkatini çekeceksiniz. Bu arada erkeklerin kırmızı ruj süren kadınlara 7 saniye boyunca baktığını biliyor muydunuz? Onu etkileyebilmek için oldukça uzun bir süre.


PARTİ ZAMANI

TURUNCU

Turuncu rengin önemi ve etkileri
Turuncu ve Etkileri

Eğer biraz dikkatli bakarsanız turuncu renginin kendi kendine dans ettiğini ve etrafa sürekli pozitif titreşimler yaydığını fark edebilirsiniz. Turuncu güç ve dayanıklılığın rengidir. Bu renk sıcaklığı, ateşi ve telaşı temsil eder. Neşenin ve bilgeliğin de sembolü olan bu eğlenceli renk, insanlardaki sosyalleşme duygularını da harekete geçirir. Eğer gitmeyi planladığınız sosyal bir etkinlikte yalnızlık çekeceğinizi düşünüyor ve yeni arkadaşlar edinmek istiyorsanız kendinize turuncu renkte giysiler seçin. Hatta her gün üzerinizde turuncu renkte bir parça bulunsun. Size pozitif enerji verecek.


SAMİMİYETİN RENGİ

PEMBE

Diyelim ki bir arkadaşınızla küçük bir tartışma yaşadınız ve fark ettiniz ki siz biraz haksızsınız. Kendinizi affettirmek için ne yapacaksınız? Öncelikle özür dilemeniz gerekiyor tabii ama onunla buluşmaya giderken özellikle pembe renkte giysiler seçmenizi öneririm. Samimiyetin dozunu ikiye katlayan bu güzel renk, dişi duyguların da daha kolay ifade edilmesini sağlıyor. Yaşam dolu olan ve mükemmel enerji veren pembenin saf bir tarafı da var. O yüzden iş görüşmelerinde pek tercih edilmez. Özür dilemeniz gereken durumlarda ise pembe ilk tercihiniz olmalı. İnandırıcılığınızı arttıracaktır.


OLGUNLUK SİNYALİ

SİYAH

siyah rengin önemi
Siyah ve Etkileri

Önemli iş görüşmelerinde tercih edeceğiniz renk kesinlikle siyah olmalı. Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki siyahı tercih ettiğinizde sofistike bir imaj yaratabiliyorsunuz. Böylece karşı taraf sizin sözünüzün eri olduğunuza ve sorumluluklarınızın altından kalkabilecek bir olgunluğa sahip olduğunuza ikna oluyor. Ayrıca renk biliminde siyah gücü ve tutkuyu temsil ediyor. Işığı yok ettiği için dikkati dağıtacak unsurların algıyı yanıltmasını engelliyor. Dolayısıyla konsantrasyonu arttırıyor. Bazı ünlü düşünürlerin veya sanatçıların, ışıksız, karanlık bir odaya girerek çalıştıkları söylenir. Görüştüğünüz kişinin dikkatle sizi dinlemesini istiyorsanız siyah biçilmiş kaftan.


HUZURLU BİR DENİZ

MAVİ

mavinin insanlar üzerindeki etkileri
Mavi ve Etkileri

Maviye “Renklerin Prensi” dersek çok yerinde bir benzetme yapmış oluruz. Kibar, centilmen, huzur veren ve çok derin! Arkadaşlık ya da aşk ilişkilerinde tartışmaların bitmesini ve dingin bir boyuta gelmesini istiyorsanız mavi renkte giysiler tercih etmelisiniz. Çünkü mavi kan akışını yavaşlatır ve karşı tarafın size neden sinirlendiğini unutmasını sağlar. Kırmızı iştah açan bir renkken mavi tam tersi yeme isteğini bastırır. Kısacası eğer kilolarınızla ilgili sıkıntılarınız da varsa maviyi daha sık kullanmaya başlayabilirsiniz.


MUTLULUĞUN RESMİ

SARI

Sarının insanlar üzerindeki etkileri
Sarı ve Etkileri

Neden bütün smiley’lerin rengi sarı sanıyorsunuz? Çünkü sarı insanı en mutlu eden renklerden biri! Bir ortamda dikkat çekmek ve çevrenizdeki modu düşük arkadaşlarınızın enerjisini yükseltmek istiyorsanız sarı tercih edebilirsiniz. Örneğin bir türlü bunalımdan kurtulamayan şu arkadaşınızla buluşmaya giderken mutlaka sarı giymelisiniz. Böylece dilediği kadar sarının enerjisini sömürebilir, sizinkini değil. Bu arada şunu da belirtelim. Sarı aynı zamanda geçiciliği de sembolize eder. Örneğin trafikteki sarı ışık, taksiler ve her gün akşam batan güneş gibi. O yüzden sevgiliyle buluşurken çok sık kullanmazsanız iyi olur. Aşkınız ömürlük olsun, geçici değil!


SPA ETKİSİ

YEŞİL

Gözleri ve bedeni en çok dinlendiren renk yeşildir. Sıcak havalarda serinlik, serin havalarda sıcaklık hissi verir. Sakinleştirici bir etkisi olan yeşil, insanlara umut aşılar ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlar. Özellikle mavi ile karıştırılmış yeşil, pasif, sinirli ve tansiyonlu anları azaltır. Evde eşinizle veya ailenizle gerginlikler yaşıyorsanız ve azıcık huzur istiyorsanız yeşil rengi tercih ederek aranızı yumuşatabilirsiniz. Açık yeşil tonları duygusal atmosferler için tercih edilir. Sonsuz bir barışıklık duygusu yarattığı için odanın dekorasyonunda da kullanarak özgüveninizi arttırabilirsiniz.


DİĞER RENKLER VE ETKİLERİ:

Saflığın sembolü beyaz: Işığın sembolü olan beyaz, uzlaşımı, saflığı ve iyiliği simgeler. Ferahlatıcı ve canlandırıcı etkisiyle mutlu günlerin rengidir. Ayrıca, diğer renklerin etkisini ortaya çıkararak daha canlı görünmelerini sağlar.

En politik renk gri: Gri kesinlikle diplomatik ve ağır bir renktir. Hareketleri yavaşlatır, enerjiyi düşürür ve ciddiyeti temsil eder. Ayrıca yaratıcılığı da zayıflattığı söylenir. Fakat iki arkadaşın arasını yapmak istiyorsanız ideal bir renktir!

Dostluğun rengi kahverengi: Kahverengi, güvenilirliği, rahatlığı, dayanıklılığı ve dostluğu simgeler. Başarıya ulaşmanın, açık ve dürüst hareket etmenin sembolüdür. Ancak kahverenginin diğer renklerle karışması bu özelliklerini gölgeleyebilir.

Asaletin rengi mor: Tarihe baktığımızda morun genellikle kraliyet ailelerinin rengi olduğunu görürüz. Gücü ve özgüveni temsil eder. Tam bir kraliçe – prenses rengidir. Ne istediğini bilen kadınlara acayip yakışır!

Parlak renkler: Altın tonları size yıldız enerjisi, gümüş tonları ise asalet kazandıracak. Bulunduğunuz ortamda tüm gözleri üzerine çekmek itiyorsanız özellikle aksesuarlarınızda bu renkleri kullanabilirsiniz.

 

 ###  Bu kadar renklerden bahsetmişken yeni sezonun moda renklerini söylemezsek olmaz! İşte bu yıl mağazalarda en çok karşılaşacağınız renklere “2017 – 2018 Sonbahar – Kış Moda Renkleri Nelerdir?” başlıklı yazımdan ulaşabilirsiniz..

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

  • Koray
  • 15 Eylül 2017
  Cevapla

  Süpperr :))

  • Zübeyde
  • 17 Eylül 2017
  Cevapla

  BAYILDIM?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim