Reha Hendem – Dinlemeye Doyulmuyor!

Reha Hendem röportajı

Sonunda isimli teklisi ile geçtiğimiz aylarda müzik piyasasına giriş yapan besteci, söz yazarı, enstrümanist ve vokalist REHA HENDEM, şimdi de “Seni Arıyorum” isimli çalışması ile karşımızda. Eğer bu muhteşem sesle henüz tanışmadıysanız, kendisini şiddetle keşfetmenizi öneririm!

İçeriklere buradan hızlıca ulaşabilirsiniz >>>


Reha Hendem’in yeni teklisi

Reha Hendem röportajı
Reha Hendem’in yeni single’ı

“Sonunda” isimli teklinle büyük beğeni topladın ve şimdi de “Seni Arıyorum” ile yeniden müzik severlerle buluştun. Ama aslında uzun yıllardır müzikle uğraşıyorsun. Kendi solo çalışmanı yapmaya nasıl karar verdin ya da daha önce neden böyle bir girişimin olmadı?

Evet, uzun yıllardır müzikle uğraşıyorum. Kendi şarkılarımı yazıp kendi müziğimi üretmek uzun zamandır aklımda olan bir fikirdi aslında. Fakat bir kaç yıldır ülkenin içinde bulunduğu durum yüzünden projelerim biraz sekteye uğradı diyebilirim. Aslında şarkılarımı yeni yazmadım. Yeni olanları ve çok eskiden yazdıklarımı teker teker ya da bir albüm şeklinde herkesle paylaşacağım.


“SONUNDA”nın Mix ve Mastering’i Depeche Mode, Nick Cave, David Bowie gibi isimlerle çalışmış Kevin Paul tarafından Londra’da yapıldı. Bu isimle nasıl bağlantı kurdunuz ve sence şarkıya katkıları neler oldu?

Kevin Paul ile Teoman’ın “Koyu Antoloji” albümünün hazırlık sürecinde, Ses Sanayii isimli kendi stüdyomuzda çalışırken tanıştık. Bu referansla benim iki şarkımı ona emanet ettik. Tabii ki sound ve tavır konusunda şarkıya çok büyük katkıları oldu. Zaten dinlediğinizde siz de hemen o dokunuşları hissedebilirsiniz.


Yeni single’ın “SENİ ARIYORUM”dan bahsedelim biraz…
Şarkının söz ve müziği bana ait, düzenlemesini ise kardeşim Safa Hendem ile birlikte yaptık. Video klibin yönetmenliğini Melodi Sayip üstlendi. Rock müzikte yeni bir nefes arayanlar, “Seni Arıyorum”u tüm dijital platformlardan dinleyebilirler.


Müzik macerası

Reha Hendem röportajı
Reha’nın müzik macerası

Efsane grup “Soul Stuff”la da yıllardır birlikte projeler yapıyorsunuz.  Biraz oradaki macerandan bahseder misin? Yollarınız nasıl kesişmişti ve hala birlikte çalışmaya devam ediyor musunuz?

Soul Stuff uzun yıllardır içinde var olduğum ve  halen de çalışmaktan çok keyif aldığım bir proje. Eğlence dünyasında uzun yıllardır önemli bir yere sahip olmuş bir gruptur. Uzun yıllar önce yolumuz, gruptan üç üyenin ayrılması sonucunda kesişmişti. Bana bir teklif yaptılar ve ben de kabul ettim. O zamandan bu yana çalışmaya devam ediyoruz. Birlikte çok şey öğrendik. Blues, funk, rock’n roll, rock, disco ve pop gibi türlerdeki şarkıları sahnede çalarak insanlara keyifli anlar yaşattık. Soul Stuff, zaman içinde bana müzikle ilgili çok şey öğretti.


2007 yılında Münih’te yapılan MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde Yakup grubu ile birlikte ilk üçe kalarak Türkiye’yi başarıyla temsil ettin. Bu ödülün öneminden bahseder misin biraz?

O zamanki grubum Yakup ile birlikte, MTV Europe Müzik Ödülleri’nde o yıl, “New Sounds Of Europe” kategorisinde Avrupa’nın 18 ülkesi arasından oylama ile ilk üçe kalarak ülkemizi temsil ettik. Dünyada yüz milyonlarca kişinin izlediği önemli bir müzik olayına katılmış olduk. Organizasyonda Snoop Dogg, Amy Winehouse, Foo Fighters, Dave Gahan, Wyclef Jean ve Muse gibi dünya çapında ünlü müzisyen ve gruplarla tanışıp vakit geçirmek de bizim için eşsiz bir deneyim oldu.


Bugüne kadar hangi müzisyenlerle veya gruplarla çalışmaların oldu?

Müzik kariyerime İzmir’de yerel kulüplerde sahne alarak başladım. İstanbul’a geldikten sonra Özlem Tekin, Kargo, Yakup, Jabbar, Bedük, Sugarfree, Ankara Kent Orkestrası gibi birçok müzisyen ve müzik grubuyla çalıştım. Yıllarca Soul Stuff’ta basgitar çaldım, hala da çalıyorum.


“Bas gitara çok şey borçluyum”

Reha Hendem röportajı
Reha Hendem – “Bas gitara çok şey borçluyum”

Gerçekten iyi bir basçısın, başka hangi enstrümanları çalabiliyorsun? Öğrenmek istediğin başka enstrümanlar da var mı?

Çok teşekkür ederim. Aslında bas gitar benim ilk enstrümanım değil. Gitar çalmaya ve şarkı söylemeye çok daha önce başladım. Fakat bas gitar bana müziği öğretti, ona çok şey borçluyum. Davulu da çok seviyorum ama gitar ya da bas gibi çalabildiğim söylenemez. Ara sıra kayıtlarda perküsif enstrümanları da çalıyorum. Vurmalı çalgılar yani.


Rock müziğin başarılı isimlerinden Teoman’la tanışıyorsunuz sanıyorum. Çalışmalarınla ilgili bir yorumu oldu mu?

“Sonunda” için “Son zamanlarda dinlediğim en iyi şarkılardan biri” demişti. Teoman sıklıkla görüştüğüm bir arkadaşım ve çok takdir ettiğim tecrübeli bir müzisyen ve şarkı yazarı. Onun yorumları benim için çok önemli tabii ki. Yaptığım çalışmalara destek oluyor ve yapıcı eleştirilerde bulunuyor. Bu benim için büyük bir şans.


Seni genellikle rock müzik sound’u ile dinliyoruz. Peki, keşfetmek istediğin başka müzik türleri de var mı?

Evet, rock kökenli bir müzisyenim doğru. Müziğimde bu tavır olsa da diğer etkilere de açığım. Her konuda olduğu gibi müzikte de yeniliklere açık olmak ve kendini güncellemek gerek bence. Elektronik tınılar, farklı ritmik yapılar ya da farklı soundlar diğer şarkılarımda mevcut. Müzik türlerinin kaynaşarak yeni duygular üretmesi bence çok güzel.


Sence son yılların öne çıkan en büyük müzik trendi hangisi? Ülkemizde rap atakta gibi görünüyor. Sen bu konuda ne düşünüyorsun? Senin de bir gün deneyimleyebileceğin bir tür mü? 

Elektronik müzik ve rap yükselişte gibi görünüyor gerçekten. Ama onlarda da hala eski tarz müziklerin ve canlı enstrümanların etkisi var. Hem ülkemizde hem de dünyada eskiyle yeninin çok güzel harmanlandığı örnekler var. Ben de bazı şarkılarımda buna benzer soundlarla kaynaşabilirim. Yakışacak şekilde tabii ki!


“Sonunda” yeni bir başlangıç

Reha Hendem röportajı
Reha Hendem – “Sonunda yeni bir başlangıç”

Müzik tutkuyla yapılan bir iş ve duygularla ilgili. Müzisyen aşk hikâyelerinden, yaşanmışlıklardan, umutlardan, hayal kırıklıklarından beslenir. Şarkılarını bestelerken senin en çok beslendiğin konular neler oluyor? “Sonunda”nın hikayesini ve çıkış noktasını da anlatır mısın?

“Sonunda” şarkısı aslında sonun gelmesi anlamında değil. Yeni bir başlangıca açılan bir duygu durumunu paylaşmaya çalıştım. Zaman içerisinde insan kendine bir bakar ve bir çıkış noktası bulur. Şarkı yazarken ben de hayattaki pek çok şeyden esinleniyorum tabii ki.


Şarkılarını kendin yazıyorsun. Söz ve müzikte destek aldığın isimler kimler?

Şarkıların söz ve müzikleri bana ait. Düzenlemeleri de kardeşim Safa Hendem ile birlikte yapıyoruz. Tabii ki yıllar içinde beni etkileyen yerli ve yabancı müzisyenler var. Onları da ben destek olarak görüyorum çünkü dinlediğiniz ve çaldığınız şeyler bir noktadan sonra sizi oluşturuyor.


Şu dönemde pek çok müzisyen kendi çabaları ile yoluna devam ediyor. Müzik şirketlerinin sanatçıya çok fazla destek olabildiği söylenemez. Örneğin sen klibini bile arkadaşlarının desteği ile kendin çektin. Sektörün zorlukları neler sence? Eskiden de böyle miydi? Yoksa her sene daha da kötüye mi gidiyor?

Klibimi Can Kınalıkaya ve ekibi çekti. Kendisi uzun yıllardır arkadaşım. Birlikte güzel bir iş çıkardığımızı düşünüyorum. “Sonunda” ile uyumlu bir video oldu. Müzik dünyası şu an bir değişimin ortasında. İnternet yeni bir paylaşım ve erişim alanı. Gazeteler, yayın evleri, müzik sektörü ve daha birçok başka alan bu geçişi yaşıyor. Bence bu zorlu süreçte kurumla sanatçı arasındaki paylaşım ve dürüstlük çok önemli. Dediğim gibi şu an bir geçiş dönemindeyiz, üretenin lehine güzel bir şekilde sonuçlanmasını diliyorum.

Çok teşekkürler Reha bu güzel sohbet için, yepyeni çalışmalarını da heyecanla bekliyoruz.


Reha Hendem’i takip etmek için:

Instagram: @rehahendem

Twitter: @rehahendem1

Youtube: RehaHendem

Spotify: RehaHendem

Facebook: rehahendemmusic


Reha Hendem klipleri

 

Related Posts

Previous Post Next Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim