En İyi Kore Korku Filmleri: IMDB Puanı En Yüksek 25 Korku Filmi

En iyi Kore korku filmleri listesi

Sinema sektöründe artık kendini ispat etmiş Korelilerin korku filmlerine ilgi duyuyorsanız ve “Acaba en iyi Kore korku filmleri hangileridir? En çok izlenen Kore korku filmleri nelerdir? Hangi Kore korku filmini tercih etmeliyim?” gibi sorularınız varsa kesinlikle doğru yerdesiniz. Sizler için IMDB puanlarına göre Kore korku filmleri önerilerini sıraladım. Aralarında oldukça popüler olanlar da var adını hiç duymadığınız filmler de. Şimdi dilerseniz Kore korku filmleri listemizi incelemeye başlayalım.

İçeriklere buradan hızlıca ulaşabilirsiniz >>>

Antarktika Günlükleri (Namgeuk-ilgi)

En iyi Kore korku filmleri - Antartika Günlükleri
En popüler Kore korku filmleri – Antarktika Günlükleri

En iyi Kore korku filmleri listemize orijinal adı “Namgeuk-ilgi” olan Güney Kore yapımı Antarktika Günlükleri ile başlıyoruz. İlk başta biraz sıkıcı gelse de film ilerledikçe heyecanın arttığını siz de göreceksiniz. Psikolojik gerilim tarzına daha yakın olan bu Kore korku filminin konusundan kısaca bahsedelim: Koreli bir araştırma ekibi Antarktika’ya keşif gezisi düzenler. Bu gezi sırasında 80 yıl önce yazılmış bir günlük bulurlar. İngiliz araştırma ekibince tutulan bu günlükteki olaylar ile Koreli ekibin başına gelenler oldukça benzerdir. Zamanla bu benzerlik giderek artmaya ve tuhaflaşmaya başlayacaktır.


Arang

En başarılı Kore korku filmleri Arang
En iyi Kore korku filmleri – Arang

2006 Güney Kore yapımı olan Arang, polisiye aksiyon ve gerilim tarzında bir korku filmi sunuyor. Bu filmde mistik olaylar ve seri cinayetler bizi bekliyor. En iyi Kore korku filmleri listemizdeki Arang’ın konusu ise şöyle: So-yeong Choo geçmişinden bir kişiyi bulmak için polis olmayı tercih etmiştir. Aslında işinde oldukça başarılı olan So-yeong, karakolda talihsiz bir olay yaşar ve bu sebeple açığa alınır. Döndüğünde ise aynı sebeple polisliği seçmiş olan ve adli tıptan cinayet masasına atanan Won-joong Jung’la ortak olmuşlardır. Bu ikilinin çözmeye çalıştıkları ilk vakadaki seri cinayetler mistik olaylara bağlanacaktır. Zaman geçtikçe bu ikili kendilerini hiç beklemedikleri bir maceranın içinde bulacaklardır.


To Sir, with Love (Seuseung-ui Eunhye)

En çok izlenen Kore korku filmleri
En iyi Kore korku filmleri – To Sir With Love

En iyi Kore korku filmleri listemize yine 2006 yapımı, intikam ve korkuyu birbiriyle harmanlayan bir filmle devam ediyoruz. İngilizcesi hem “To Sir With Love” hem de “Bloody Reunion” olan film, eski bir grup öğrencinin oldukça yaşlanmış olan öğretmenlerini ziyaretiyle başlıyor. Artık tekerlekli sandalyeye mahkûm olmuş olan Bayan Park’ı ziyaret eden bu gençlerde bazı tuhaflıklar ve ruhsal varlıklardan kaynaklı bir rahatsızlığın belirtileri vardır. Bu grup, geçmişte yaşadıkları her talihsizliğin sorumlusu olarak da öğretmenleri Bayan Park’ı görmektedirler. Aslında bu bir özlem ziyaretinden çok intikam ziyaretine benzemektedir.


Fısıltılı Koridorlar (Yeogo Goedam)

Güney Kore korku filmleri - Fısıltılı Koridorlar
Kore korku filmleri – Fısıltılı koridorlar (Yeogo goedam)

5 filmden oluşan Kore korku serisiyle karşı karşıyayız. Diğer filmler sırasıyla 1999, 2003, 2005 ve 2009 yıllarında gösterime girdi. İngilizce’ye “Whispering Corridors” olarak çevrilen “Fısıltılı Koridorlar”ın konusu ise şöyle: Film, bir okulda öğretmen olan Bayan Park’ın öğrenci yıllıklarında oldukça rahatsız edici bir şey bulmasıyla başlar. Kendinden daha genç bir öğretmen olan Eun-young’ı telefonla arar ve ölmüş olan Jing-ju Jang’ın geri döndüğünü söyler. Tam bu sırada hat kesilir ve talihsiz öğretmen intihar süsü verilerek bir hayalet tarafından öldürülür. Jae-yi Yoon ismindeki gencin ise hayaletleri çağırabilmek gibi bir gücü vardır. Kısacası film oldukça ilginç bir konuya sahip diyebiliriz.


Telefon (Pon)

Güney Kore korku film tavsiyeleri
Kore korku filmi önerileri – Phone (Pon)

Yönetmen Byeong-ki Ahn’ın en başarılı işlerinden biri olan Telefon (Pon) çekim teknikleri ve kalitesiyle ön plana çıkan, Amerikanvari bir Kore korku filmi. Filmde bir gazeteciyi canlandıran Ji-won Ha, pedofili hakkında yazdığı yazılar sonrası, tehdit telefonları almaya başlar. Bu sebeple de telefon numarasını değiştirir. Evli bir çift olan arkadaşları bir gün Ji-won’u evlerine davet ederler. Bu sırada bu çiftin küçük kızı gazeteci Ji-won’a gelen bir çağrıya cevap verir ve korku içinde çığlıklar atar. Telefonunu arayan numarayı araştıran Ji-won, bu numaradan çağrı alan herkesin gizemli ve şüpheli bir şekilde öldüğünü öğrenir. Olayı daha detaylı inceleyerek bu çağrı yapan numaranın ilk sahibinin Jin-he adında liseli bir kız olduğunu keşfeder ve olaylar gelişmeye başlar.


Gizemli Roman (Be-seu-teu-sel-leo)

En popüler Kore korku filmleri - Gizemli Roman
En iyi Kore korku filmleri – Gizemli Roman

Kore korku sineması sıralamamızda sırada orijinal ismi “Be-seu-teu-sel-leo”, İngilizcesi “Bestseller” ve ülkemizdeki vizyon adı “Gizemli Roman” olan film var.

Konusu ise şöyle: Başroldeki Hee-soo oldukça başarılı bir yazardır ancak eser hırsızlığı yaptığı gerekçesiyle suçlanmış ve iki yıl boyunca zor zamanlar yaşamıştır. Bu iki yılın sonunda bir dostunun vasıtasıyla geri dönmek üzere tekrar çalışma kararı alır. Bunu başarmak için de kızı Yun-hee’yi de alarak küçük bir kasabaya yerleşir. Yeni evlerinde kızı garip bir figürle konuşmaya başlamıştır. Konu sıkıntısı çektiği için de kızının bu değişik figürden duyduğu hikâyeleri kaleme almaya başlar ve yeni romanını bu şekilde oluşturur. Bu romanla tekrar çok satanlar arasına girer ve çok sevinir ama bu sevinci maalesef çok uzun sürmez. Çünkü bu yeni yazdığı kitabı 10 yıl önce yayımlanan başka bir romanla tıpatıp aynıdır. Bu durumu çözmek ve masumluğunu ispat etmek için gizemli bir yolculuğa başlayacaktır.


Kara Ev (Geomeun Jip)

En popüler Kore korku sinemaları - Kara Ev
En iyi Kore korku sineması – Kara Ev

En iyi Kore korku sinemaları sıralamamızda Japon yazar Yusuke Kishi’nin romanından sinemaya uyarlanan, İngilizce ismi “Black House” olan “Kara Ev” isimli korku filmi var.

Filmin konusu ise şöyle: Bir sigorta firmasında işe başlayan Juno, eski bir banka çalışanıdır. Yeni işinin ilk gününde intihar edenlerin poliçelerine ne olduğunu soran bir kadından telefon gelir. Bu konuşmada Juno, bazı kişisel detaylar vererek kimliğini belli etmiş olur. Bir kaç gün sonra da aynı kadından evine bir davet alır. Juno, eski bir eve gider. Ev sahibi kadın, oğluyla konuşması için onun odasına gitmesini rica eder. Kapıyı açtığında ise kendini asmış bir çocuğun cansız bedeniyle karşılaşır. Polise haber verilir ve soruşturma başlar. Ancak tüm kanıtlar bunun intihar olduğunu göstermektedir. Juno ise şüphelerinden vazgeçmez. Israrla sigortadan para almaya çalışan kadının bir katil olduğunu düşünür ve bunu ispatlamak için elinden geleni yapar. Gerçek nedir ve kara evin doğasında ne vardır?


Possessed (Bulshinjiok)

En popüler Kore korku filmleri - Possessed
En iyi Kore korku filmleri – Possessed

Korelilerin en sevdiği konulardan biri olan “doğaüstü güçler tarafından ele geçirilme” 2009 yapımı bu filmde de kendini gösteriyor. 13 yaşındaki So-jin kaybolduğunda, ablası Hee-jin kayıp kız kardeşini aramak için din ve maneviyatla kafayı bozmuş olan annesinin yanına dönmüştür. Bu kaybolma davasını çok ciddiye almayan polis memuru Tae-hwan, mantıklı olmayan intihar vakalarıyla uğraşmaktadır. Bu sırada kardeşini arayan Hee-jin, kendini bu intihar olaylarının ortasında bulur. Bu arada aslında kardeşini bir ruh ele geçirmiştir ve bu intiharların arkasında da gizemli bir güç vardır.


Katil Çizimler (Deo web-toon: Ye-go sal-in)

En iyi Kore korku filmleri - Katil Çizimler
En popüler Kore korku filmleri – Katil Çizimler

Kore korku filmleri listemizde sırada Yong-gyun Kim’in yönettiği İngilizcesi “Killer Toon” olan “Katil Çizimler” isimli korku filmi var. Kısaca özetlemek gerekirse webcomic yazarı Ji-yoon’un etrafında cinayetler meydana gelmektedir. İşinde oldukça başarılı olan dedektif Ki-cheol ise bu cinayetleri araştırmakla görevlidir. Bu ikilinin beraber çalışmasıyla acaba cinayetler çözülecek mi?


Shadows in the Palace (Goongnyeo)

Shadows in the Palace isimli Kore korku filmi
En iyi Kore korku filmleri listesi – Shadows in the Palace

Tarihi bir Kore korku filmi ile karşınızdayız. Filmi anlatmak için öncelikle biraz tarih bilgisi de vermek gerekiyor. Joseon Krallığı, 1392-1897 yılları arasında var olmuş bir Kore krallığıdır. Krallık, General Yi Seong-gye tarafından kurulmuş ve modern Kore’nin bulunduğu yerde yaklaşık beş yüzyıl boyunca hüküm sürmüştür. İşte, film bu dönemde geçiyor aslında.

Gelelim konusuna: Bir saray hizmetçisi kraliyet sarayında kendini asar. Ama otopsiyi yapan saray doktoru Chunryung, cinayetten şüphelendiği için davayı araştırmaya karar verir. Doğruluk duygusu ve ince zekâsıyla Chunryung, cesurca bu aldatmanın foyasını meydana çıkarır. Ama kısa bir süre sonra tahmin ettiğinden çok daha güçlü insanlar tarafından gizli tutulan geçmişle yüz yüze gelir.


A Bloody Aria (Guta-yubalja-deul)

A Bloody Aria isimli korku filmi
En iyi Kore korku filmleri listesi – A Bloody Aria

En iyi Kore korku filmleri listemizde sırada “A Bloody Aria” var. Bu film için bir “Ava giden avlanır!” hikâyesi desek yeridir. Gelelim konusuna: Bir üniversite öğretmeni olan Park Young-sun, bir gün şans eseri büyük bir müzikal proje için yapılan sınavda, sınıfındaki en sevimli öğrenci ile karşılaşır. Kaygısız bir çapkın olan Park Young-sun, öğrencisi In-jeong’a birlikte bir nehir kenarına gitmeyi teklif eder. Oraya gittiklerinde ise ondan hoşlandığını söyler ve öğrencisine yakınlaşmaya çalışır. In-jeong ise onu reddeder ve kaçar. Park Young-sun, öğrencisinin geri dönmesini beklerken kendisini zalim ve acımasız bir grup gencin arasında bulur. Üstelik bu grup, In-jeong’u da öldürmüş olabilir. Bakalım bu çapkın öğretmenin başına şimdi neler gelecek?


Ayrıca “En popüler yabancı diziler – Acaba hangisini izlemeli?” başlıklı yazım ilginizi çekebilir.


Aynanın İçi (Geoul Sokeuro)

Into the Mirror isimli korku filmi
En başarılı Kore korku filmleri – Into the Mirror

2003 yapımı “Aynanın İçi (Into the Mirrors)” yönetmen Sung-ho Kim’in yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı film olma özelliğini taşıyor. Başrolünde efsane bir yapım olan “Oldboy” filminden tanıdığımız Ji-tae Yu yer alıyor. Ayrıca 2008 yılında çekilen “Mirrors” bu filmin Amerikan versiyonu. İsminden de anlaşıldığı üzere konusu da aynalar ve yansımalar üzerine inşa edilmiş. Film zaman zaman durağan geçse de çarpıcı sahneleriyle izleyeni yeteri kadar korkutup geriyor diyebilirim. Halihazırda aynalarla ilgili bir probleminiz varsa bu Kore korku filmini izlemeyi tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Bu arada IMDB puanlarımız da gittikçe yükseliyor. Filmin konusu da şöyle: Bir rehine olayı esnasında bir zanlıyı ateş ederek onu öldüren polis memuru Woo, zanlının ölmeden önce tetiği çekerek elindeki rehineyi de yanında götürmesine sebep olur. Bu olaydan sonra polis teşkilatından ayrılan Woo, bir AVM’nin genel müdürü olan dayısı sayesinde alışveriş merkezinin güvenlik görevlisi olarak işe girer. Fakat gizemli ölümler kahramanımızın peşini bırakmaz. Polis ve Woo, aynalarla ilgiliymiş gibi görünen seri cinayetlerin ardındaki gizemi çözmek için canla başla çalışmaya başlarlar.


301, 302

301, 302 isimli korku filmi
IMDB puanına göre Kore korku filmleri listesi – 301, 302

Ruhsal sorunlar yaşayan iki genç komşu kadının ilişkilerini konu alan çok zekice tasarlanmış bir histeri hikâyesi var karşımızda. Filmin ismi de işte bu iki kadının apartman dairelerinin numaralarına gönderme yapıyor. Hikaye obsesif kompulsif bozukluğu olan aşçının, komşusunun kaybolmasıyla ilgili polis tarafından sorgulanmasıyla başlıyor. Ortadan kaybolan kadın ise anoreksiya hastası bir yazar. Daha sonra flashback’le bu iki kadının nasıl tanıştıklarına ve ilişkilerine odaklanıyoruz. Aşçı yeni yarattığı tarifleri, anoreksiya hastası olan komşusunun denemesini istediğinde filmdeki gerilim artmaya başlıyor. Aralarındaki ilişki gelişmeye başladıkça da her ikisinin de karanlık geçmişine dair detaylar su yüzüne çıkmaya başlıyor. En sonunda aşçı kadın, yazarın suçluluk duygusunu ve bitmeyen acısını dindirmenin tüyler ürpertici bir yolunu keşfediyor.


Bana Bir Şeyler Söyle (Telmisseomding)

Tell me Something isimli korku filmi
En iyi Kore korku filmleri – Tell me Something

Gerilim polisiye severleri kalbinden vuracak bir senaryo. Filmin konusu biraz karışık gibi görünse de etkileyici olaylar serisi sizi kesinlikle ekrana kilitleyecek. Gelelim hikâyeye: Seul’da polis, siyah torbaların içinde vücut parçaları bulur. Araştırmalar devam ettikçe ortaya daha çok ceset çıkmaya başlar. İşin tuhaf yanı ise bulunan parçaların farklı kişilere ait olmasıdır. Ve hiç bir şekilde kanlı katilin kim olduğu ve amacının ne olduğu tahmin edilememektedir. Kısacası Dedektif Cho ve ekibini zorlu bir görev beklemektedir.


Örümcek Ormanı (Geomi Sup)

Geomi sup isimli korku filmi
En iyi Kore korku sinemaları – Geomi Sup

Doğa gezisi ya da kamp yapmak süper tamam ama insan neden medeniyetten kilometrelerce uzakta ıssız bir ormana gider? “Hiç mi korku filmi izlemediniz?” demek istiyorum. Neyse, gelelim yeni filmimizin konusuna: Bir televizyon yapımcısı olan Kang-Min, ormanda geçirdiği 14 günün sonunda gizemli bir kaza geçirir. Yapılan beyin ameliyatından bir süre sonra Kang-Min’in bilinci yerine gelir. İlk sözleri ise Spider Forest’ta iki kişinin öldüğü olur. Spider Forest’ta bulunan cesetlerin birinin Kang-Min’in kız arkadaşına diğerinin ise iş yerindeki çalışma arkadaşına ait olduğu belirlenir. Bu noktadan sonra Kang-Min, soruşturmanın hem görgü tanığı hem de bir numaralı şüphelisi haline gelir.


Woman’s Wail (Yeogokseong)

Woman's Wail isimli korku filmi
En iyi Kore korku filmleri – Woman’s Wail

Spiritüel konuların işlendiği korku filmleri beni her zaman daha çok tedirgin etmiştir. Bir katili bir yolunu bulup siz de etkisiz hale getirebilirsiniz ama gerçekten şeytani bir ruhla yolunuzun kesiştiğini düşünsenize. Ne yapacaksınız? Dolayısıyla bu tarz filmler biraz daha tüyler ürpertici olabiliyor. İşte karşımızda korku-gizem türünde bir Kore filmi var. Konusu da şöyle: İntikam peşinde olan bir ruh bir insanı ele geçirir. Sonra da spesifik olarak bir ailenin içine sızar ve onların güvenini kazanır. Tek amacı ise onları teker teker yok etmektir.


Hansel ve Gratel (Henjel gwa Geuretel)

Hansel ve Gratel isimli korku filmi
IMDB puanına göre en iyi Kore korku filmleri – Hansel ve Gratel

Grimm Kardeşlerin ünlü masalından yola çıkılarak işlenen fantastik bir korku filmine ne dersiniz? En iyi Kore korku filmleri listemizdeki “Hansel ve Gratel”in konusu da şöyle: Umursamaz bir delikanlı olan Eun-soo, arabayla annesinin evine giderken yolda kaza yapar. Uyandığında, gizemli bir kızla tanışır ve kızın ormanın orta yerinde peri masalından çıkmış gibi duran evine götürülür. Orada Eun-soo, kız ve onun asla büyümeyen kardeşleriyle birlikte hapsedilir. Kısa bir süre sonra ise, o evi ziyaret eden veya o evde kalan yetişkinleri, gizemli ve hatta korkunç bir sonun beklediğini öğrenir. Daha şok edici olan gerçek de bu acımasız ölümlerin çocuklar tarafından detaylıca çizilip masal kitabı haline getirilmesidir. Korku içindeki Eun-soo bir çıkış yolu bulmaya çalışır fakat ev kaçışı olmayan bir orman tarafından çevrelenmiştir. Kahramanımızın kendi hikâyesinin anlatıldığı ve vahşi bir sonu olan bir kitap bulması da cabası tabii!


Yaratık (Gwoemul)

Yaratık isimli korku filmi
En başarılı Kore korku filmleri – Yaratık

Korkunç bir yaratığın şehrinize musallat olduğunu düşünün! İşte, bu filmi izlerseniz başınıza neler gelebileceğini az çok görebilirsiniz. Gelelim filmin konusuna: 9 Şubat 2000 tarihinde, Güney Kore’deki ABD ordusu üssünün morgundaki şişeler dolusu zararlı atık, sırf tozlu diye Amerikalı bir doktorun emriyle lavaboya dökülür. Bu atıklar doğrudan Seul’un Han Nehri’ne ulaşır. 2002 yılı Haziran ayında ise nehirde tuhaf şeyler olmaya başlar. Bir gün, devasa siyah bir yaratık ortaya çıkar. Üstelik hem yüzebilmekte hem de karaya çıkabilmektedir. Aynı gün şehrin en işlek parkına dalar. Bu arada yaratığın ölümcül bir virüs taşıdığına da inanılmaktadır.

Yaşlı Hie-bong, saf büyük oğlu Kang-du ile bir büfe işletmektedir. Kang-du’nun küçük kızı Hyun-seo da onlarla birlikte yaşamaktadır. Yaratık, insanları öldürmekle kalmaz, bazılarını da kaçırır. Küçük Hyun-seo da babasının bir hatası yüzünden yaratığın eline düşer. Tüm aile önce kızlarının öldüğünü düşünürler ama aslında Hyun-seo ve birkaç kişi, yaratık tarafından kanalizasyonun gizli bir bölümüne bırakılmışlardır. Bir telefon ile babasına ulaşmayı başaran Hyun-seo’yu kurtarmak için tüm aile harekete geçmeye karar verir.


Karanlık Sırlar (Janghwa, Hongryeon)

Karanlık Sırlar adlı korku filmi
En iyi Kore korku sineması – Karanlık Sırlar

Güney Kore’de gişe rekorları kıran ve Cannes’da büyük ilgi gören “Karanlık Sırlar/A Tale of Two Sisters”, Fantasporto Festivali’nde, aralarında “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen”in de bulunduğu dört ödül kazandı. Kısacası bomba gibi bir Kore yapımı!

IMDB puanı 7.2 olan filmin konusu da şöyle: Sumi ve Suyon isimli iki kız kardeş, zorunlu bir ayrılığın ardından, evlerine geri dönerler. Annelerinin ölümünün ardından kötü kalpli üvey anneleri çoktan evlerine yerleşmiştir bile. Babaları üvey anneleri ile kızlarının arasındaki sorunları görmezden gelmekten yanadır. Oysa aralarındaki düşmanlık tahmin edilebileceğinden çok daha köklüdür. Anne, baba ve kızların yaşadığı ev, bu düşmanlıktan kaynaklanan tuhaf olaylara sahne olmaya başlar. Herkesin hafızasından silmek için uğraştığı bir olay, dördünün de hayatını cehenneme çevirecektir.

Ülkesinde “dahi” olarak nitelendirilen ünlü yönetmen Kim Jee-Woon, “Karanlık Sırlar”la son yılların en ilginç gerilimlerinden birine imza atıyor. Benzersiz bir görsel atmosfer ve filmin tamamına yayılan sarsıcı hüzün duygusu ile “Karanlık Sırlar” uzak doğu sinemasının alışılagelmiş gerilim örneklerinden bir adım öne çıkıyor diyebiliriz.


Kan Arzusu (Bakjwi)

Kan Arzusu adlı korku filmi
En başarılı Kore korku filmleri – Kan Arzusu

Çok ilginç bir senaryo, izlediğinize pişman olmayacaksınız! IMDB puanlarına göre en iyi Kore korku filmleri listemizde sırada “Kan Arzusu” var. Hemen konusundan bahsedelim: Rahip Sang-hyeon (Song Kang-ho), hayatının anlamının bir hastanede ölüleri son yolculuklarına uğurlamak ve hemşirelerin günah çıkarmalarına yardımcı olmaktan çok daha derin olduğuna karar verir. Ne olduğu pek de belli olmayan bir hastalığa çare bulunmasına yönelik tıbbi bir deneyde, gönüllü olarak kobaylık yapmaya karar verir. Daha önce yüzlerce insanı ölüme götüren bu hastalık rahibi öldürmez fakat bünyede ve ruhta bazı değişimlere yol açmaktan da geri durmaz. Kader yolunu bir çocukluk arkadaşı ile kesiştirdiğinde, arkadaşın karısı Tae-joo (Kim Ok-vin)’nun hayatında yol açacağı fırtınalardan da henüz habersizdir. Olaylar hızla gelişir, Sang-hyeon yaşamak için insan kanına ihtiyaç duyan bir yaratığa dönüşmüştür. Tae-joo ile birlikte de dünyevi zevklerin tadını almaktan geri durmaz. İnsanlığa faydalı olmak ve “iyi bir şey” yapmak için yola çıkan rahip, kötü yola düşmüştür. Vampirlik-insanlık arasında gidip gelirken battıkça batar.


Cinnet (Kim Bok-nam Salinsageonui Jeonmal)

Cinnet adlı korku filmi
En başarılı Kore korku filmleri – Cinnet

Psikolojik olarak kendinizi gerçekten sağlam hissediyorsanız bu filme başlamanızı tavsiye ederim zira baya etkileyici bir yapım. Konusu da şöyle: Hae-won, 30’lu yaşlarında, hayatını kariyerine adamış bir genç kadındır. Seul’de tek başına yaşayan kahramanımız bir cinayete tanıklık eder. İş yaşamında da elini nereye atsa hep karmaşık durumların içine düşmektedir. Çalıştığı banka onu zorunlu bir “tatil”e gönderince, Hae-woe çocukken büyükbabasını ziyarete gittiği Moodo isimli adaya yolculuk yapmaya karar verir. Burada çocukluk arkadaşı Bok-nam ile karşılaşır. Daha önce kendisi ile hep iletişime geçmeye çalışan iyi niyetli Bok-nam’ın adadaki insanların alay malzemesi olduğunu görünce kısa çaplı bir şok yaşar. Zulüm gören Bok-nam’ın tek isteği aslında adadan kaçabilmektir. Bu konuda da Hae-won’un yardımını ister. Genç kadın ise hayatının yeterince karmaşık olduğunu düşündüğünden bu duruma karışmak istemez. Adadan Hae-won’un ihmali yüzünden ayrılamayan Bok-nam intikam planları kurmaya başlar.


Kara Büyü (Gok-seong)

Kara Büyü adlı korku filmi
En iyi Kore korku filmleri – Kara Büyü

Yine IMDB puanı oldukça yüksek olan gizemli bir filmden bahsedelim ne dersiniz? Konusu şöyle: Güney Kore’de, sakinleri birbirini çok iyi tanıyan bir dağ kasabasında hayat her zamanki gibi devam ederken kasabaya tek başına olmaktan hoşlanan yaşlı bir Japon taşınır. Yaşlı adamın kasabaya gelişinden kısa süre sonra gizemli bir hastalık yayılmaya başlar. Kasaba sakinleri, hastalığın sorumlusu olarak yabancıdan kuşkulanırlar ama polis insanların yabani mantarlar yüzünden zehirlendiklerini düşünür. Soruşturmanın başında yer alan polis memuru Jong-goo yabancı hakkında ona bilgi veren Moo-myung isimli gizemli bir kadınla tanışır. Akabinde Jong-goo’nun kızı da aynı belirtilerle hastalanır. Umutsuzca, kızını hastalıktan kurtarması için şaman Il-gwan’a emanet eden Jong- goo’nun gizemli olayı çözmekten başka çaresi kalmamıştır.


Zombi Ekspresi (Busanhaeng)

imdb sıralamasına göre korku filmleri - Zombi Ekspresi
imdb puanına göre en iyi Kore korku filmleri – Zombi Ekspresi

Hollywood’un zombi filmlerine taş çıkaracak gerilimde bir Kore yapımı izlemek benim için oldukça keyifliydi. Size de şiddetle tavsiye ediyorum: İşte, bu aksiyon dolu filmin konusu da şöyle: Sok-woo, çok yoğun bir iş temposuna sahip olduğu için küçük kızını da ister istemez ihmal etmektedir. Doğum gününde kızının ısrarlarına dayanamayarak onu, eski eşinin yanına götürmek için gönülsüzce Seul’den kalkıp Busan’a giden trene biner. Tren kalkmak üzereyken Güney Kore’yi etkisi altına alan zombi virüsünden etkilenen bir kadın, virüsü trendekilere yaymaya başlar. Virüsün bulaştığı herkes, birer birer zombiye dönüşür. Sebebi belirlenemeyen bu hastalık, tüm ülkeye hızla yayılmıştır. Busan’a doğru yol alan trende de Sok-woo, kızı ve daha birçok yolcu amansız bir hayatta kalma mücadelesine girişirler. Bu arada zombi kastındaki oyuncuların gerçekten çok iyi işler çıkardıklarını göreceksiniz.


Fear Eats the Seoul

Fear Eats the Seoul adlı korku filmi
En iyi Kore korku filmleri – Fear Eats the Seoul

En iyi Kore korku filmleri listemizde sırada “Fear Eats the Seoul” isimli yapım var. 2012 yılında vizyona giren bu gerilim – korku türündeki filmin konusu ise şu şekilde: Güney Kore neredeyse tüm nüfusu yok eden bir iblis istilası ile karşı karşıyadır. Yolları kesişen dört yabancının ise hayatta kalmak için birbirlerine destek olmaları gerekir. Hayatta kalmayı başaran bir Koreli onlara nükleer bir kaçak olduğunu ve bir an önce ülkeyi terk etmeleri gerektiğini söyler. Ama bu iş göründüğü kadar kolay olmayacaktır. Bir taraftan insan eti yiyen iblislerle uğraşırken diğer yandan da kişisel farklılıklarının ortaya çıkardığı içlerindeki şeytanlarla uğraşmaları gerekecektir.


Şeytanı Gördüm (Ang-ma-reul bo-at-da)

Şeytanı Gördüm adlı korku filmi
En iyi Kore korku ve gerilim filmleri – Şeytanı Gördüm

Efsane bir Kore filmi olan “Old Boy”u izlediyseniz, siz de çoktan bir Min-sik Choi fanı olmuşsunuzdur. Örneğin benim bu filmi izlememdeki en önemli sebeplerden biri kendisiydi. Fakat izledikten sonra başrol oyuncusu Byung-hun Lee’yi de çok sevdim. Bu arada “Şeytanı Gördüm” filmi, “Karanlık Sırlar”ın yönetmeni Kim Jee- woon’a ait, onu da belirtelim.

En iyi Kore korku filmleri listemizin en tepesindeki bu yapımın konusuna gelelim: Min-sik Choi, zevk için öldüren bir psikopat katil olan Kyung-chul rolüyle karşımızda. Vahşi ve oldukça acımasız olan bu karakter, kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeden herkesi öldürmektedir. Spesifik bir tercihi olmadığı için polisin onu bulması daha da zorlaşır. Fakat emekli bir komiserin kızı olan Joo-yeon’u kaçırınca işler karışır. Çünkü onun nişanlısı Dae-hoon, oldukça yetenekli bir ajandır. Sevdiği kadın vahşice öldürülünce Dae-hoon, tek başına bu seri katile karşı harekete geçer. Canavarı engellemek için kendisi de bir canavara dönüşmeye dünden razıdır!


Sormak istediğiniz soruları Facebook sayfama yazabilirsiniz…


Ayrıca “En popüler yabancı diziler – Acaba hangisini izlemeli?” başlıklı yazım ilginizi çekebilir…

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

  • yiğit bindal
  • 3 Mayıs 2018
  Cevapla

  Süper tavsiyeler..

   • hazanakoz
   • 4 Mayıs 2018
   Cevapla

   Çok teşekkürler..

  • seda
  • 14 Eylül 2018
  Cevapla

  merhaba
  ben bir film arıyorum sanırım kore filmi. Filmin konusu; zenginler çalışanlarına VİP bir parti davetiyesi verirler,partide onların dileklerini gerçekleştirirler ve daha sonra onlara işkence yaparlar. Umarım filmi biliyorsunuzdur ☺

   • Duygu
   • 23 Eylül 2018
   Cevapla

   Ölüme davet dediğin film

  • Duygu
  • 23 Eylül 2018
  Cevapla

  Ölüme davet dediğin film

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim