Kadın gücüne destek veren feminist erkekler

Sevgililerine veya eşlerine kraliçeler gibi davranan, çevrelerindeki kadınların fikirlerine değer veren ve kadın-erkek eşitliğini sonuna kadar savunan erkekler de var! Kadına şiddetin maalesef gündemimize oturduğu şu günlerde, ülkemizdeki sayılarının oldukça az olduğunu hepimiz görüyoruz. Ama tüm dünyanın gözü önünde olan ve kadınlara olan davranışlarıyla tam bir centilmenlik örneği gösteren erkeklerden biraz bahsetmek istiyorum size. Bu adamların başarıları ve şöhretleri tesadüfü değil. Bakın “gerçek erkek” nasıl oluyormuş?

IAN: “GERÇEK ERKEK DEDİĞİN…”

Geçtiğimiz yıllarda tüm dünyada milyonlarca destekçisi olan bir eşitlik hareketi başlatılmıştı. “Real Man” (Gerçek Erkek) ismindeki bu kampanyanın lideri olarak da ünlü oyuncu Ian Somerhalder seçilmişti. Çünkü Ian, onu şöhrete kavuşturan “LOST” dizisinden bu yana kadın-erkek eşitliğiyle ilgili konulardaki söylemleriyle dikkat çekiyordu. Yine kendisi kadar başarılı ve yetenekli Nikki Reed ile olan evliliği de gerçekten parmak ısırtıyor. Biliyorsunuz, geçtiğimiz günlerde bir de çocukları oldu. Her neyse konuyu dağıtmayayım! Ian, “Real Man” kampanyasına katılmasındaki amacı şu sözlerle anlatmıştı:

“Bu harekete katıldım çünkü kadınların yalnız olmadıklarını ve onları önemseyen erkeklerin olduğunu bilmelerini istiyorum,” dedi. “Gerçek erkek dediğin seni el üstünde tutar ve dostluğunuzun gelişmesi için çabalar, onun en iyi arkadaşın olduğunu bilirsin,” diye de ekledi. Ian’ın hem eski sevgilisi Nina Dobrev hem de şimdiki karısı Nikki Reed için “En iyi arkadaşım,” demişliği de var. Demek ki Ian’ın olayı sadece lafta kalmıyor. Zaten sosyal medya hesaplarından karısı hakkında yaptığı paylaşımları görseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız.


DANIEL: “DEĞİŞTİĞİM GÜN…”

Daniel Radcliffe’in hayatında dönüm noktası olarak gördüğü, onu değiştiren ve büyüdüğünü hissettiren gün hangisiymiş biliyor musunuz? Emma Watson’la bir röportaja birlikte katıldıkları gün! Emma’nın kameraya gülümseyerek “Bir kadın olarak sahip olduğum gücü destekleyen ve özgüvenimi alay edilecek bir şey olarak görmeyen arkadaşlarım olsun istiyorum,” sözleri Daniel’ı çok etkilemiş.

O güne kadar kadınları çok hafife aldığı gerçeği Daniel’ın yüzüne tokat gibi çarpmış. Daniel, “O günden bu yana hatalarımı düzeltmeye çalışıyorum ve gücünü hafife aldığım tüm kadınlardan özür diliyorum,” diye bir açıklama yaptı. Ünlü aktörün artık senaristi veya yönetmeni kadın olan filmlerde oynamaya özen gösterdiği biliniyor. “Bizim gibi dünya çapındaki yıldızların böyle bir misyonu olmalı ki böylece yazan, yöneten, film yapan kadınların sayısı artsın,” diyerek bu konudaki fikrini de her fırsatta belirtiyor.


JENSEN & JARED: “BU DİZİ DEĞİŞMELİYDİ…”

Tam 13 sezondur “Supernatural” dizisinin başrolünde yer alan iki ünlü oyuncu, diziyi sadece oyunculuklarıyla ayakta tutmuyorlar. Dizinin hikâyesine de büyük katkıları oluyor. Jensen Ackles ve Jared Padalecki, birkaç yıl önce dizi hakkındaki bir durumun farkına varmışlar: Kadın karakterler ya zavallı ya da kötü gösteriliyor. Diziyi izleyenler bilirler gerçekten de ilk sezonlarda senaryo bu şekilde ilerliyordu.

Jensen şöyle diyor: “Bu dizide babası tarafından büyütülmüş iki erkek kardeşin hikâyesi anlatılsa bile, kadınların yeri sorgulanmalı ve onların ne kadar güçlü, zeki, ilham verici varlıklar olduğunu gösteren senaryolar yazılmalıydı.”

Jared ise Hollywood’un halen eski kafalı olduğu düşüncesinde. Ünlü oyuncu, “Kadınlar tüm dünyayı yönetiyor ve filmlerde bunu görmezden gelmek büyük cahillik,” diyor.

Jensen ve Jared diziye daha çok kadın senaristin katılmasını, kadın karakterlerin kadınların gözüyle ve tamamen “cinsiyet eşitliği” gözetilerek yazılmasını sağladılar. Bu katkıları sayesinde, Cate Blanchett ve Charlize Theron’un başkanlığını yaptığı “Women of Films” derneğinden müthiş bir “Özel Katkı” ödülü de aldılar!

Bu arada iki başarılı oyuncu özel hayatlarında da gayet mütevazılar. Kendilerini eşleri ve çocuklarına adadıkları, Hollywood yıldızlığından uzak bir yaşam biçimleri var.

Hatta Jensen Ackles ticarete de atıldı. Geçtiğimiz günlerde “Family Business Beer Company” isminde bir bira şirketi kurdu. Eşi Danneel Harris’le yürüttüğü reklam kampanyalarını da sosyal medyadan takip edebilirsiniz.


HARRY: “BUNU DESTEKLE, ÇÜNKÜ…”

Emma Watson’ın geçtiğimiz yıllarda hayata geçirdiği “HeForShe” kampanyasını siz de duymuşsunuzdur. İşte bu projenin önde gelen temsilcilerinden biri de Harry Styles’dı. Kadın-erkek eşitliğinin önemine dikkat çekmek için başlatılan kampanyaya verdiği desteğin sebeplerini de ünlü oyuncu şu sözlerle anlatmıştı:

“Uzun süre, kadınların futboldan, süper kahramanlardan, aksiyondan ve bilgisayar oyunlarından cidden hoşlanmadıklarını sandım. Pespembe bir dünyaya hapsolduklarını düşündüm. Sonra fark ettim ki pek çok kadın bizimle aynı şeyleri seviyor. Ama ‘erkeksi’ görünmekten korktukları için itiraf edemiyorlar. Oysa hayat çok değişti ve bizi biz yapan hobilerimiz, zevklerimiz cinsiyetimizi belirlemiyor. Benimle aynı aktivitelerden hoşlanan bir kız arkadaştan daha güzel ne olabilir ki?”

Harry, “Kadınlara bir önerim yok çünkü onlar en iyisini zaten biliyorlar. Erkeklere önerim ise: Akıllı olsunlar, eşitliğin ne kadar değerli olduğunun farkına varsınlar,” diyor.


LOGAN: “HEPİMİZ BİRİMİZ…”

Logan Lerman’ı şöhrete kavuşturan filmlerden biri olan “Üç Silahşörler”in ünlü sloganını bilirsiniz: “Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için.” Bu slogan “HeForShe” kampanyası için de kullanılmıştı.

Ünlü yıldızın konuyla ilgili fikirleri şöyle: “Çocukluğumda film setlerinde beni en çok etkileyen durum, orada çalışan kadınların ne kadar güçlü, akıllı ve sorun çözücü olduklarını görmekti. Çocukluğumdan beri kadınların ve erkeklerin eşit olmadığı bir dünyayı asla düşünemiyorum.”

Logan, Paris Film Festivali’nde yaptığı şu konuşmayla da gönülleri fethetmişti: “Eğer dünyamızın daha iyi bir yer olmasını istiyorsak, onu kadınların yönetmesine izin vermeliyiz.”


“KADINLARI DESTEKLİYORUM ÇÜNKÜ…”

Hollywood’daki başarılarını, yakışıklılıkları ve yetenekleri sayesinde elde etmiş olduklarını düşünebiliriz. Fakat dünyaya bakış açıları, yaşam felsefeleri ve kadına verdikleri değer de onları bugün bulundukları yere getirdi. İşte diğer yıldızların kadın-erkek eşitliği ile ilgili söyledikleri sözler:

Dünyayı yaşanır bir hale getirebilecek güç onlarda var.” – Liam Hemsworth


Thor gibi bir süper kahraman bile kız arkadaşının zekâsı olmadan hareket edemiyorsa biz fanilerin kadınların aklına fazlasıyla ihtiyacı var demektir.” – Chris Hemsworth


Kendimi geliştirmeme ve hayatımı güzelleştirmeme sebep olan tüm fikirler kadınlardan çıkıyor.” – Dylan O’Brien


Onları engellemeye çalışmak aptallık ve dünyayı karanlık çağlara doğru geri götürecek bir hata.” – Ashton Kutcher


Hayata bir kez geliyoruz ve sırf kadın olduğu için birine, ‘şunu yapamazsın, bunu yapamazsın,’ demeye hakkımız yok ki kadınlar erkeklerin beceremediği pek çok alanda çok başarılılar.” – Joseph Gordon-Levitt


Daha iyi filmler izlemek istiyorum. Kadınların sürüklediği, güçlü kadın karakterleri anlatan filmleri seviyorum. Çünkü güçlü kadınlar tarafından büyütüldüm, bütün kız arkadaşlarım da özgüven sahibi ve güçlüydü.” – Ryan Gosling


Şarkılarıma ilham verdikleri için onlara çok şey borçluyum ve bu borcumu onlara elimden geldiğince destek vererek ödeyeceğim.” – Cody Simpson


Kadınlar olmasaydı bizim şarkıların yarısı olmazdı. Çünkü dünyada, anlatıp göklere çıkaracağımız güzellikler kalmazdı.” – Zayn Malik


Bir erkeğin düşünce yapısı onun karakteridir. Ve kadınları küçümseyen karaktersiz bir salak olmaktan hep korkmuşumdur.” – Zac Efron


Sadece korkak erkekler kadınları desteklemez çünkü kadınlarla rekabetten tırsarlar. Ben korkak değilim.” – Douglas Booth


Katniss benim kahramanım. Çünkü dünyayı erkeklerin kurtarmadığını edebiyat ve sinemada göstermenin zamanı gelmişti. Gerçek hayatta dünyayı cesur ve akıllı kadınlar kurtarmıyor mu?” – Josh Hutcherson


Vampir Avcısı Buffy’yi izleyerek ve ona taparak büyüdüm. Bence şu anda en büyük boşluk, bu tarz kadın kahramanların sayısının az olması. Bunun sebebi de film ve dizileri erkeklerin yapıyor olması. Beyler artık korkmayalım ve kadınların hakkını verelim lütfen!” – Chris Pratt


Taht Oyunları dizisinde oynadığım için gurur duyuyorum. Bu, ileride çocuklarıma anlatacağım en güzel hatıram olacak. Özellikle kızlarıma, Arya Stark gibi güçlü bir kızla aynı sahneleri paylaştığımı anlatacağım. Ve onları kahramanım Arya gibi yetiştireceğim.” – Kit Harrington

Related Posts

Previous Post Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim