Tatil planlarınızı tarzınıza göre yapın

tatil planı

Şu sıralar şubat ayının karamsar havasıyla boğuşsak da eminim ki pek çoğunuz şimdiden tatil hayalleri kuruyorsunuz. Ayrıca eğer uygun fiyatlı uçak biletleri yakalamak istiyorsanız zaten erkenden plan yapmalısınız. Kış ortasında yaz tatili yaşamak isteyenler varsa onlara da tavsiyelerim olacak. Haydi, kendi tarzınıza uygun olan rotalara bir göz atın ve biraz içiniz açılsın!

İçeriklere buradan hızlıca ulaşabilirsiniz >>>

 Bohem tatil seçenekleri 

Hiç yemek seçmeyen, pek hijyenik olmayan koşullara uyum sağlayabilen, maceraya bayılan ve mistik keşifler yapmak isteyen biriyseniz bu seçenekler tam size göre…

Tayland

tayland'da bohem tatil
Tayland – Macera ve bohem tatili

Filler, görkemli tapınaklar, tropikal meyveler, baharatlı yemekler, muhteşem plajlar ve gece hayatı deyince akla ilk gelen yer Tayland. Bu güzel ülkenin tek kusuru ise Muson yağmurlarının etkisinde olması tabii! Ama eğer planlarınızı kasım ve şubat ayları arasında yaparsanız pek sıkıntı yaşamazsınız. İnsanların geçimlerini çoğunlukla turizm ve balıkçılıktan sağladığı bu güzel cennet köşesine gitmeye karar verirseniz kukla oyunlarına ve tay dansına mutlaka göz atın. 300 basamaklı merdivenlerle ulaşılan muhteşem güzellikteki tapınakları ziyaret etmeden de gelmeyin.


Mısır

Mısır'da mistik tatil
Mısır – Mistik keşifler tatili

Firavunlar, tanrılar, tapınaklar, mumyalar ve piramitlerin ülkesi Mısır, gizem, büyücülük ve astroloji konusunda dünyanın pek çok ülkesini solda sıfır bırakır. Ayrıca dünyanın en zengin ve en gösterişli koleksiyonlarından oluşan Mısır medeniyetine ait arkeolojik bulguları Kahire’deki müzelerde görebilirsiniz. Her tarafı tarih, bilgelik ve gizem kokan bu ülkeyi ziyaret etmeye karar verirseniz gördükleriniz karşısında hayatı yeniden sorgulayabilirsiniz.


Hindistan

Hindistan'da mistik tatil
Hindistan – Mistik tatil

Sevgi, mizah, trajedi, öfke, kahramanlık, terör, nefret, merak ve sükûnet, Hint estetiğinin temelini oluşturan dokuz ana duygu. Belki de bu yüzden Hindistan oldukça mistik insanların yurdu. Çok eski ve farklı kültürlere sahip olmasından kaynaklanan renklilik Hintlilerin yaşam tarzlarına, giyeceklerine, dinlerine ve dillerine yansımış durumda. Hinduizm, Budizm, İslam, Hıristiyanlık, Jainizm ve Sinizm gibi dinlerin yaygın olduğu ülkede turistlerin en çok dikkatini çeken konu ise halkın ipek kumaşların ağırlıklı olduğu, parlak ve çok renkli giyim tarzı. Siz de bir parça almadan dönmezsiniz artık.


Ülkemizde ise Mardin

mardin'de bohem tatil
Mardin – Bohem tatil

Doğal güzellikleri ve tarihi zenginliği ile ülkemizin güney doğusunda bulunan şehir, birçok eski uygarlığa beşiklik yapmış gizemli bir kent. Kısacası uzaklarda aramayın vakit kaybetmeden Mardin’i bir ziyaret edin. Pişman olmayacaksınız.


 Retro tatil seçenekleri 

Özellikle sevgilinizle veya eşinizle birlikte gideceğiniz romantik bir tatilin peşindeyseniz bu alternatifler ilk tercihleriniz olmalı.

Fransa

Fransa'da romantik tatil
Fransa – Romantik tatil

Tanrı dünyayı yedi günde yarattıysa gerçekten, sanki bu sürenin bir gününü de sadece Fransa’ya ayırmış. Yoksa Paris, Lyon veya Marsilya bu kadar güzel olabilir miydi? Yemyeşil ovalar, gürül gürül akan ırmaklar, Pireneler ve Massif Central… Akdeniz ve Atlas okyanusuyla süslemiş harika bir iklim. Âşıklar şehri Paris en çirkin yerlerinden biri ki artık siz düşünün. 🙂


İtalya

İtalya'da romantik tatil
İtalya – Romantik bir tatil

Özellikle Venedik’te sevgilinizle şöyle bir gondol sefası yapmak, Pizza kulesinin altında “düşecek mi düşmeyecek mi?” tartışmasına tutuşmak, değişik değişik pizzalar denemek ve harika soslarla yapılmış spagettilerin lezizliğini tatmak sizce de İtalya’yı çok cazip bir ülke yapmıyor mu? Hele bir de Venedik’teki karnavalı yakalayabilirseniz işte o zaman anlayacaksınız ne demek istediğimi. Karnaval demişken, “Sınırları aşan karnaval ve festivaller” başlıklı yazım ilginizi çekebilir.


İspanya

İspanya'da retro tatil
İspanya – Retro tatil

Romantizm deyince akla ilk gelen ülke tabii ki Fransa ama İspanya’yı da yabana atmayın. İsterseniz Barcelona’ya gidip hem şehir hayatını yaşayabilir hem de Flamenko geceleriyle aşkınızın tadını çıkarabilirsiniz. Ama tatil planlarınızı yaz ayları için yapıyorsanız mutlaka tercihiniz İbiza olsun. İspanya’da Balear Adaları’nda bulunan ada, son yılların en gözde tatil rotalarından biri. Özellikle Cala Bassa, Cala Comte, Cala Salada sahillerinin uçsuz bucaksız plajlarına doyamayacaksınız. Atlantis koyunu da görmeden gelmeyin sakın. Ayrıca gece hayatını da unutmamak gerek. DJ şovları, partiler ve mekânların atmosferi inanın bana çok keyifli.


Ülkemizde ise Antalya – Olympos

olimpos'ta retro tatil
Olimpos (Photo: Joe Coyle – Flickr)

Antalya’nın tadını bizden çok dünyanın dört bir tarafından gelen turistler çıkarıyor orası bir gerçek. O zaman neden herkesin görmeye can attığı, Antalya’mızı şöyle güzelce gezmiyoruz? Özellikle “Romantik Reaktör” adındaki yanan kayalara gidip Olympos manzarasına tepeden bakmıyoruz? Yoksa siz de bunu çoktan yapanlardan mısınız?


 Ekstrem tatil sevenler 

Maceranın dibine vurmak, heyecanı doruklarda yaşamak, dinlenmeye değil eğlenmeye gitmek istiyorsanız sizi böyle alalım.

Amerika

amerika'da ekstrem tatil
Amerika – Ekstrem tatil

Orlando şehrinin içine kurulan Disneyland’a gitmek sadece çocuklar ve gençlerin değil kendini genç hissedenlerinde hayali. Önce aceleyle hamburgerinizi yersiniz sonra da kendinizi oyuncakların arasında kaybedersiniz. Diyeti miyeti unutun zaten orada yediklerinizi hemen yakacaksınız. Bu arada elinize bir harita almak zorunda kalabilirsiniz çünkü kocaman bir kent olan Disneyland’da kaybolabilirsiniz.


Avustralya

Avusturalya'da macera tatili
Avusturalya – Macera tatili

Canlı, enerjik ve sıcakkanlı insanların yaşadığı Avustralya, son yıllarda yaşam standartları açısından en yüksek kriterlere sahip olan ülkelerinden biri. Doğal güzellikleri saymakla bitmeyen ülkede bin bir çeşit hayvan türü var. Özellikle nehir kenarlarındaki sit alanlarında huzur içinde yaşayan timsahlar çok etkileyici. Boyları 5 metreyi buluyor. Eğer kazayla onların yaşam alanına girme gafletinde bulunursanız yandınız ama neyse ki bu bölgelerde sıkı güvenlik önlemleri var. Milli Rugby takımlarına ismini veren valabiler, çayır köpeği diyebileceğimiz mirketler ve tabiî ki koalalar bu çeşitlemenin diğer ilginç yaratıkları. Hepsi görülmeye değer! Ayrıca hayvanat bahçelerine giderseniz bu hayvanların pek çoğunu sevebiliyorsunuz. Ben kanguruları elimle sevdim mesela. 🙂


Güney Afrika

Güney Afrika'da macera tatili
Güney Afrika – Macera tatili

Eğer macera sizin göbek adınızsa Güney Afrika’dan daha iyi bir alternatif bulamazsınız. Bu ülkede neler yapabilirsiniz hemen anlatayım. Öncelikle Afrika’ya gitmişken Kruger Milli Parkı’nda bir safari yapın. Rafting seviyorsanız dev ve hızlı dalgalarla boğuşabileceğiniz Orange Nehri inanılmaz bir adrenalin durağı.

Ama aslı size en çok tavsiye edebileceğim nefes kesen etkinlik ise kafes dalışı. Köpekbalıklarıyla yüzmenin dünyadaki en önemli merkezlerinden biri olan Cape Town yakınlarındaki Gansbaai, aklınızı başınızdan alacak. Ha isterseniz kafessiz de dalıyorsunuz ama cesaret edebilirseniz. Merak etmeyin güvenlik önlemlerini alıyorlar. Bu arada mayıs ve temmuz ayları arasında Güney Afrika kıyılarından geçen milyarlarca sardalya balığı, su altı tutkunları için inanılmaz bir manzara sunuyor.


Ülkemizde ise Bursa (Uludağ)

uludağ'da eğlence tatili
Uludağ – Dinlence değil eğlence tatili

Ekstrem kadınlar hareketten hoşlanır. Eğer maceraya atılmak istiyorsanız Uludağ’a gidip kayak yapmayı ve karın tadını çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca ülkemizdeki en yeşil şehirlerden biri olan Bursa’da bir İskender yemeden de geri gelmeyin.


Cool tatil seçenekleri

Sakin sakin tatilimi yapayım, kimse bana bulaşmasın, üç beş kültür sanat etkinliği de olursa da ne ala kafasındaysanız işte seçenekleriniz…

Finlandiya

Finlandiya'da sakin tatil
Finlandiya – Sakin bir tatil

Yanlış anlamayın Avrupa’nın en soğuk ülkelerinden biri olduğu için değil, sadece 5 milyon insan yaşadığı ve sürekli konuşmak zorunda kalmayacağınız için bu ülkeyi seveceğinizi düşünüyorum. Üstelik diğer bir adıyla göller ülkesi olarak bilinen Finlandiya’da sivrisineklerle ilgili tonlarca hikâye, efsane, şarkı ve gelenekler duyacak ve bunları çok ilginç bulacaksınız. Kafanızı dinlemek için de bolca vaktiniz olacak. Bu arada Finlerin bizlerle hiç ilgisi olmadığını, konuşmayı da pek sevmediklerini belirteyim. Yani gidip orada insanları fazla yormayın. Sıcak tepkiler de beklemeyin.


İngiltere

ingiltere'de kültür sanat tatili
İngiltere – Kültür sanat tatili

İngiltere’de farklı kültürlere sahip insanların oluşturduğu muhteşem bir kültür zenginliği vardır. Dünyanın dört bir yanından bu ülkeye gelip yerleşmiş olan insanların geldiği yerleri belki de hiç duymamış bile olabilirsiniz. Hindistanlı, Pakistanlı ve Bangladeşlilerin en yoğun olduğu ülkeye genellikle gençlerimiz de Au-pair olarak giderler. Bu nedenle İngiltere’nin en ücra köşesinde bile ülkemizden birilerine rastlayabilirsiniz. Bol bol konser, etkinlik ve sanat galerisi gezmek isterseniz kapalı havasına rağmen bu ülkeyi sevebilirsiniz.


Norveç

Norveç'te cool tatil
Norveç – Cool tatil

Gecenin karanlığında büyüleyici renklerle adeta bir şölen sunan kuzey ışıklarını görmek istemez miydiniz? Bu inanılmaz doğa olayı, sadece Finlandiya, İsveç, İskoçya, İzlanda ve tabii ki Norveç gibi kuzey ülkelerinde görülebiliyor. Dünyanın en kuzeyindeki yerleşim yeri olarak bilinen Svalbard Adası’na ise sadece Norveç üzerinden ulaşılabiliyor ki kuzey ışıkları burada resmen şov yapıyor. Ayrıca birkaç küçük köyden oluşan bu ada, dünyanın günümüze kadar neredeyse hiç bozulmadan gelen nadir lokasyonlarından biri. Kısacası hem kuzey ışıklarını görmek hem de sakin bir tatil yapmak için biçilmiş kaftan!


Ülkemizde ise İstanbul

İstanbul'da kültür tatili
İstanbul – Kültür tatili

Konserlerin, rock müzik mekânlarının, müzik festivallerinin, sanatsal film gösterimlerinin ve her türlü kültürel olayın bir numaralı adresi İstanbul tabii ki! Ama şimdiden söyleyeyim artık Taksim’in eski tadını bulamayacaksınız.  Karaköy’e ve Kadıköy’e gitmenizi tavsiye ederim. Doğal güzellik arıyorsanız da bir ada turuna ne dersiniz?


 Kış Ortasında ‘Yaz Tatili’ Yapabileceğiniz Yerler! 

Herkes kayağa giderken kış ortasında bronzlaşmak ister miydiniz? Herkes kazak giyerken şort ve bikini giymek, masmavi sularda yüzmek ne kadar güzel olurdu değil mi? Biz burada tir tir titrerken dünyanın bazı ülkelerinde sıcacık yaz ayları yaşanıyor. Avustralya ve Tayland da bu ülkelere dâhil ama yukarıda bahsettiğim için tekrar eklemiyorum. İşte, Ligarba Turizm’in de tavsiye ettiği rotalara bir göz atalım.

Dominik Cumhuriyeti

dominik'te yaz tatili
Dominik Cumhuriyeti – Kışın yaz tatili yapmak

“Survivor”ı oldum olası hiç sevemedim kimse kusura bakmasın. Ama bu programa dair güzel olan tek bir konu var o da Dominik Cumhuriyeti! Hani arada bir programa denk geldiğimde şöyle bir bakma sebebim de sadece o manzara zaten. Dolayısıyla bu kara bulutları terk edip kızgın kumlardan serin sulara atlamak için efsane bir ülke.


Maldivler

maldivler'de kış ortasında bronzlaşmak
Maldivler – Kışın bronzlaşmak isteyenler için

Bir dönem gitmeyeni dövüyorlar diye herkesin hücum ettiği, Türkiye’de klip çeken sanatçının muhakkak bir kare olsun Maldivler’den dediği, pek popüler balayı kıyısı. Türklerin akınına uğramasının sebebi ise 30 güne kadar ülkenin bizden vize istememesi. Ayrıca eskiden Maldivler el yakardı, şimdi güney sahillerinden pek de farkı yok! Hoş Maldivler mi ucuzladı bizim sahiller mi çığırından çıktı orası tartışılır ama olsun. Yani demem o ki kışın harika bir tatil alternatifi olarak şurada dursun!


Dubai

dubai'de tatil
Dubai – Kış aylarında yaz tatili yapmak

Lüksün, ihtişamın merkezine hoş geldiniz! Ama şimdiden söyleyeyim eğer yolunuz buraya düşerse çöl sıcağına da hazır olun. Ben sadece uçakla aktarma yaparken kısa bir süreliğine uğramıştım ama o kısacık sürede bile sıcaktan bayılıyordum. Anlayacağınız sıcağa dayanıklıysanız, biraz lüks yaşamak, dünyaca ünlü markaların olduğu merkezlerde alışveriş yapmak istiyorsanız Dubai güzel bir seçenek. Dört saatlik uçak yolculuğundan sonra ver elini deniz ve plaza manzaralı plajlar!


Küba

Küba'da kış ortasında yaz tatili
Küba – Kış ortasında yaz tatili

Sokaklarda dans eden insanlar, neşeyle müzik yapan gruplar, bembeyaz kumlarla örtülü kumsallar, bolca puro fabrikası kulağa nasıl geliyor?

Dünyanın en çok merak edilen çok kültürlü özgürlükler ülkesine gitmek istemez miydiniz? İşten güçten tümüyle uzaklaşıp modern kent yaşamıyla alakası olmayan, el değmemiş bir ülke bulacaksınız karşınızda. Pudradan kum, arıtma suyundan deniz yapmışlar onu da Küba’nın ortasına boca etmişler. Bir yanı da manavdan tazecik yeşilliklerle dolu. Böyle doğa, böyle ilginç kültür, böyle tatil kaçar mı? Kaçmaz! Yolumuz uzun, Küba tarihini okuyacak zamanımız bol, yanımıza uygun kitaplar almayı da unutmayalım.

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

    • Blog world
    • 23 Şubat 2018
    Yanıtla

    Yazınız için teşekkürler. Yararlı bir içerik olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim