Aşk acısından nasıl kurtulurum? – Ayrılık acısı geçer mi?

aşk acısı nasıl ve ne zaman geçer

Eğer deliler gibi âşık olduğun sevgilin birden “EX” oluverirse, ne yaparsın? İlk aşama her zaman çok zordur! Ağlamalar, sızlanmalar, dert yanmalar… Onsuz yaşayamayacağını düşünür karalar bağlarsın. Bu aşk acısı nasıl geçer dersin. Oysa yoluna devam etmek zorundasın! Bu acıdan kurtulmak da öyle sandığın kadar zor değil. Hemen sana eski sevgiliyi bünyeden atmanın, aşk acısından kurtulmanın yollarını anlatalım!

Ayrılık acısından kurtul: Extox planının ilk adımı

Öncelikle eğer bir detoks gerçekleştirmek ve “ayrılık acısı” ndan sıyrılarak yeni bir hayat kurmak istiyorsan, onunla iletişimini kesmelisin. Çünkü eğer bunu yapmazsan, aşk acın sürekli tazelenecek. Telefon görüşmeleri, e-postalar, mesajlar yok! Çünkü bize acı veren en büyük şey bağımlılıktır. Onunla iletişim halinde olmak, bağımlılığından kurtulmana hiç de yardımcı olmayacak.

7 GÜNLÜK EXTOX PLANI: Aşk acısını atlatmak için neler yapmalısın?

1. Gün: Ağlamak serbest

ağlamak serbest
Ağlamak Serbest

İlk gün en kötüsüdür. Şok, inanamamak, kâbustaymış gibi hissetmek, dayanılmaz bir acı ve üzüntü: Aşk acısı fena vuruyor. Zihnin bulanır, kalbin sıkışır ve nefes alamıyormuş gibi hissedersin. Sürekli ağlamaktan göz pınarların kurur ve gözlerin davul gibi şişer.

Bu iğrenç günü atlatmanın en güzel yolu, kesinlikle bu ruh halini yalnız başına yaşamamaktır. En yakınlarından destek almalısın. Annen, kız kardeşin, en yakın arkadaşın ya da çok sevdiğin komik bir erkek arkadaşın mutlaka yanında olmalı. Eğer biri elini tutar ve ağzından anlamsızca çıkan cümleleri sabırla dinlerse, kendini çok daha iyi hissedeceksin.


2. Gün: Sonuna kadar aşk acısını yaşa

aşk acısını sonuna kadar yaşa
Sonuna Kadar Aşk Acısını Yaşa

Şu anda bu kadar üzgün olman o kadar normal ki! Hiçbir şey olmamış gibi davranman çok saçma olurdu. Zaten ayrılık acını dibine kadar yaşamalısın ki içindeki zehirden kurtulabilesin.  “Aşk acısı biter mi? Bu acı ne zaman geçecek?” deme, hemen biraz müzik aç! “Ben hiç hak etmedim böyle unutuluşu. Benden başkasını sevemezsin, yanmışsın…” gibi klasiklerle için kan ağlayacak ama bunu yapmalısın. Fonda sevdiğin bir müzikle sende kalan eşyalarını ve fotoğraflarını toplamaya başla. Bu gün ağlama vizen var ama yarın yeni bir güne başlayacaksın.


3. Gün: Ondan uzak dur

ondan mümkün olduğunca uzak dur
Ondan Uzak Dur

Sakın onu arama! Sakın mesaj çekme! Arkadaşlarını ara, ailenle sohbet et, onun dâhil olmadığı yeni planlar yap. Eğer bir yerlerde karşılaşırsanız, mesafeni koru. Acı bir gerçek var ki o da ilk bir hafta ya da en azından ilk bir ay kesinlikle arkadaş olamayacaksınız. Bu yüzden sakın böyle bir şey için çaba sarf etme. Elinden geldiği kadar sakin olmaya çalış.


4. Gün: Arkadaşların gücü

arkadaşların gücü
Arkadaşın Gücü

En yakın arkadaşlarının birinden rica et. Senin “ayrılık arkadaşın” olsun. Yani hep senin yanında dursun, hatta birkaç gün sizde yatsın. Onu aramak istediğinde telefonu elinden alsın. Kendini bilinçsizce onun evinin önünden geçerken yakaladığında, hemen seni alıp eve geri getirsin. Ağlamaya başladığın anda hemen sana bir komedi filmi izletsin. Dondurma, çikolata alsın ve kendiyle ilgili bir şeyler anlatsın. İnan bize, böyle durumlarda yakın arkadaşlar can simidi gibidir.


5. Gün: Üstesinden gel

aşk acısı için üstesinden gel
Üstesinden Gel

Üzüntüden sonra kızgınlık aşamasına geçeceksin! Bu da çok normal. Deli gibi intikam almak, onu ağlarken ve acı çekerken görmek istiyorsun. Ama ona verebileceğin en büyük ceza onu hiçe sayıp yoluna devam etmen olacaktır. Yüzün gülmek istemiyor tamam ama elinden geldiği kadar neşeli görün. Dışarıda mümkün olduğu kadar ağlamamaya çalış. Arkadaşları ya da ortak tanıdıklarınız seni üzgün görmesinler. Dimdik ayakta olduğunu, onsuz da hayatta eğlenebildiğini kanıtlayabilirsin. Zaten bir süre sonra bu gerçeğe dönüşecek, emin ol!


6. Gün: Yeni planlar zamanı

aşk acısı için yeni planlar yap
Yeni Planlar Zamanı

Bir arkadaşını ara birlikte internete girip yeni kurslar araştırın. Bir dans kursu, tiyatro kulübü ya da şöyle daha aksiyonlu sportif bir faaliyet olabilir. Böylece negatif enerjini pozitife çevirebilecek, yeni insanlarla tanışacak ve farklı şeylerle meşgul olarak kafanı dağıtacaksın. Ayrıca bu dönemde mümkün olduğu kadar yalnız kalmamaya çalışmalısın. “Ayrılık acısı ne kadar sürer” diye düşünme. Yeni sosyal faaliyetler, yeni arkadaşlarla yapılan planlar sayesinde gözyaşlarına vakit bulamayacaksın.


7. Gün: Hayatına devam et

Hayata devam et
Hayatına Devam Et

Bugün bir haftayı tamamlamış oluyorsun.  Aşk acısını yenmek için önemli adımlar attın. Kendini nasıl hissediyorsun? Daha iyisin, değil mi? Hala romantik bir şarkı duyduğunda gözlerin doluyor ve arada sırada yine kriz geçiriyorsun ama ilk günkü gibi değilsin! Çünkü ruhumuz da tıpkı bedenimiz gibi bazen hasta olur ama yeniden iyileşir. Aşk acısını geçirmenin formülü de  işte budur: Gerekli ilaçları alırsın ve bir gün bir bakmışsın ki yeniden ayakta ve hayattasın. Şimdi yepyeni alternatiflere göz atmaya başlamalısın.


ÖNEMLİ OLAN SENSİN

öenmli olan sadece sensin
Önemli Olan Sensin

Unutma buradaki amacımız onu geri kazanmak değil! Çünkü bu ilişki sana çok acı vermiş ve bir şekilde yürümemiş. İşte, bu yüzden bu haldesin. Onunla barışsan bile aynı mutsuzluğu yaşayabilirsin. Bu yüzden artık hedefin yoluna devam etmek olmalı. Neden sana zarar veren biri için çabalamaya devam edesin ki? Artık seni mutlu edebilecek yeni seçimler yapmalısın.

Onu aramak istediğinde yapman gereken 5 şey

1 – Yerine çok sevdiğin bir arkadaşını ara. Kabul et ki arkadaşların şu anda ondan çok daha eğlenceliler. Hem farklı konulardan bahsetmek, krizinin geçmesini sağlayacaktır.

2 – Telefonuna yeni eğlenceli şarkılar yükle. Mümkün olduğu kadar dans müzikleri olsun. Sonra ayağa kalk ve çılgınca dans et. Merak etme, şu dönemde kimse sana deli demez.

3 – Bu yazıyı tekrar tekrar oku! Etkisinin azaldığını hissettiğinde yeniden oku.

4 – Ojelerini sil ve yenisini sür. En azından ojen kuruyana kadar onu arayamayacaksın.

5 – Ellerinin sürekli bir şeylerle meşgul olmasını sağla. Örneğin kendine bir stres topu al onunla uğraş ya da eline saç tokanı al ve onu haşat et! Böylece telefonu eline alamayacaksın. Eğer hala bir etkisini göremediysen, kardeşine ya da yakın arkadaşına söyle, bir eşarbınla bir süreliğine iki elini birbirine bağlasınlar.

Hala onu aramak istiyorsan
Hala Aramak İstiyorsan

Hala aramak istiyorsan…

Aklına onunla ilgili kötü şeyler getir! Örneğin hala şu iğrenç eşofmanları giyiyor. Burcu da hâlâ sana uyumsuz olan burç. Üstelik tişörtlerini kotunun içine sokuyor ve ayakkabılarını iyice çamur olmadan silmiyor. Ya da saçlarına bir ton jöle sürüyor. Bu tarz düşünceler kafandaki imajının yerle bir olmasına yardımcı olacaktır. “Ama çok güzel gülüyorrrduuuu!” gibi düşünceler çok saçma! Belki sadece sana öyle geliyordu! Kafanda onu yüceltmekten vazgeç, kendine daha çok zaman ayır. Git saç modelini falan yenile! Bir süre sonra tüm yaşananlar geçmişte kalacak.

Gördün mü, hiç de zor durumda değilsin !

Önceki İçerik Sonraki İçerik

Yorumlar

  • aşk acısı nasıl geçer
  • 21 Ekim 2019
  Cevapla

  Merhaba çok faydalı bir yazı olmuş. Elinize emeğinize sağlık.

  • Reyhan Şahin
  • 27 Ekim 2019
  Cevapla

  Merhabalar. Bu etkileyici bilgilerden yararlanmak çok güzeldi. Yazınız için çok teşekkür ederim. Bana yol gösterdi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim