Cilt bakımını ihmal etmeyin – Kışın cildiniz ekstra ilgi ister

Cilt bakımını ihmal etmeyin-Kışın cilt bakımı

Kuru ayaz ve sert rüzgârlar cildinizin en büyük düşmanıdır. Klimalı ortamlar ve kapalı alanlarda, bilgisayar başında geçirilen uzun saatler de cabası. Sonuç olarak cildimiz kış aylarında nemini kaybeder. Eğer bu mevsimde ona iyi bakmazsak inanın bana çok hızlı bir şekilde kırışmaya başlarız. Hele bir de cildiniz çok kuruysa yandınız! Gelin önce kışın cildimize neler oluyor onu görelim sonra da piyasadaki en güzel cilt bakım ürünlerine göz atalım.

KIŞIN CİLDİMİZE NELER OLUR?

kışın cildimize neler olur
Kış aylarında cildimize neler oluyor?

Soğuk havalar kapınızı çaldığında vücut ısısının kaybolmaması için cildimiz kan dolaşımını azaltır. Ter ve yağ bezlerimiz daha yavaş çalışır. Dolayısıyla cildimiz ihtiyaç duyduğu besleyici maddelere ulaşmakta zorlanır. Eğer yediğiniz besinlerle veya kullandığınız ürünlerle cildinizi beslemezseniz cilt kuruluğu başlar. Cildiniz esnekliğini kaybeder. Hızlıca kırışmaya başlarsınız. Bununla da kalmaz cildiniz sarkar, kızarır ve üzerinde lekeler oluşur. Bilmiyorum cilt bakımının ne kadar önemli olduğunu anlatabildim mi?


CİLDİMİZİ NASIL KORUYACAĞIZ?

cildimizi nasıl koruyacağız?
Cilt koruma yöntemleri nelerdir?

 1 –  Cilt tipinize uygun bir ürün seçin

Tabii ki nemlendirici kullanmalısınız. Fakat nemlendirici deyip geçmeyin, her cildin farklı türlerde nemlendiriciye ihtiyacı olur. Örneğin yağlı ciltliyseniz siz hiç öyle düşünmeseniz de şanslısınız demektir. Kış aylarında öyle cildinizi yağa boğmanıza gerek olmaz. Losyon tarzındaki nemlendiriciler, sizin için yeterli olacaktır. Hatta yoğun nemlendiriciler kullanırsanız cildinizin yağ dengesini bozabilirsiniz. Sivilce veya siyah nokta problemleriyle karşılaşabilirsiniz. O yüzden mutlaka cilt tipinize uygun bir ürün seçin.

 2 –  Peeling yaparak cildinizi arındırın

Eğer cildiniz pul pul dökülüyor ve kızarıyorsa kesinlikle cildinize nemlendirici sürmeden makyaj yapmayın. Çünkü o zaman cildiniz felaket görünecektir. Hatta bu sorunu sık sık yaşıyorsanız peeling yapmayı alışkanlık haline getirin. Son yıllarda cilt bakım markaları peeling konusunda kendilerini aştılar. Eminim siz de uygun bir ürün bulabilirsiniz. Haftada bir veya iki kez uygulamanız yeterli olacaktır. Cildiniz gayet bebeksi olur.

 3 –  Cilt bakımında beslenmenin önemi büyüktür

Omega 3 desteği çok işinize yarar. Haftada en az iki kez balık yiyerek bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Havuç, domates, portakal, ceviz, badem, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, zeytinyağı, elma, yoğurt ve yulafı da sofranızdan eksik etmeyin. Bol bol su içmeniz gerektiğini de söylememe gerek yok sanırım.

 4 –  Yüzünüzü yıkarken dikkat edin

Kış aylarında cilt temizliği yaparken yüzünüzü öyle kaynar sularla yıkamayın. Zaten yağ ve nem eksikliği çeken cildinizi iyice kurutursunuz. Önce yüzünüzü ılık suyla yıkamaya başlayın. Sonlara doğru da suyu soğuk ayarına getirerek cildinize bir şok yaşatın. Bu hareketiniz kan dolaşımınızın hızlanmasını sağlayacaktır. Vücut diriliği için aynı yöntemi duşta da uygulamanızı tavsiye ederim.

 5 –  Sert sabunlar ve PH değeri yüksek olan kimyasallar cildiniz mahveder

Alerjik bir bünyeye sahipseniz işiniz daha da zor. Kullandığınız ürünlerin etiketlerini okuyun ve mümkün olduğu kadar doğal ürünler kullanmaya çalışın. Deterjandan uzak durun. Ellerinizi de sıcak su ile yıkamayın ve çantanıza mutlaka bir el kremi atın. Sık sık el kremi kullanarak ellerinizi koruyabilirsiniz. Ama tüm bu önlemlerinize rağmen elleriniz yine de çatlayabilir. O zaman gece yatarken elinize yoğun bir nemlendirici sürüp plastik eldivenler giyin. Ya da ellerinizi streç filmle sarın. Sabaha elleriniz yumuşacık olacaktır.

 6 –  Mutlaka nemlendirici kullanın

Her banyodan sonra vücudunuza nemlendirici uygulayın. Özellikle bacaklarınız kolay kuruyacaktır.

 7 –  Cilt maskesi kullanmayı alışkanlık haline getirin

Kuru ciltli olanlar kışın çok daha fazla sıkıntı çekecekler. Ben de kuru ciltliyim ve inanın bana her duştan sonra ayak başparmağımdan alnıma kadar kremler sürüyorum. Bunu yapmazsam sürekli kaşınıyorum. Benim kadar abartmasanız da en azından cildinize arada sırada maskeler yapmanızı tavsiye ederim. Türlü renklerdeki maskelerle ev ahalisini biraz tedirgin edebilirsiniz ama olsun değer. Sonuç gerçekten yumuşacık ve kaşıntı hissi de oldukça azalıyor. Eğer yağlı ciltliyseniz basit bir vücut losyonu işinizi görecektir. Hatta nemlendiricili bir duş jeli bile yeterli olur.

 8 –  Geceleri cildinize ekstra ilgi gösterin

Cildinizin kendini yenileyebilmesi için ona geceleri ekstra ilgi gösterin. Zaten sizin de en çok bu saatlerde vaktiniz olacaktır. Cilt bakım yağları benim çok işime yarıyor. Gece cildimi temizledikten sonra uyguluyorum, sabah tatlış bir şekilde uyanıyorum.


SIK DUŞ ALMAK CİLT KURULUĞUNA NEDEN OLUYOR

sık sık duş almak cilt kuruluğunun sebeplerindendir
Sık duş almak cilt kuruluğuna neden oluyor.

Araştırmalara göre sık duş almak cilt kuruluğuna en çok neden olan etkenlerin başında geliyor. Öyle günlerce duş almayıp kokuşun demiyorum ama en azından kış aylarında bu sıklığı biraz azaltabilirsiniz. Uzm. Dr. Serpil Özyılmaz, sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenleri şöyle açıklıyor…

“Cildimiz her dönem farklı bakım uygulamalarına ihtiyaç duyar. Cilt kuruluğu her mevsimde görülebilen bir cilt olayıdır ancak yaz mevsiminde sık duş almak, sonbahara kuru bir cilt ile geçiş yapmamızın habercisidir. Bu geçiş dönemini iyi değerlendirmeli ve cilt kuruluğuna sebep olan uygulamaları azaltarak bakım metotlarıyla cildimizi eski sağlıklı günlerine geri döndürmeliyiz. Güneşli günlerin yerini yağmur ve rüzgârın aldığı bu günlerde, yazdan kalan izleri silmek ve cildimizi kışa hazırlamak için sonbahar en uygun zamandır. Sonbaharda doğanın kendini yenilediği gibi sizde cildinizi yenileyebilirsiniz.”

DUŞ SÜRENİZİ AZALTIN

duş alma sürenizi azaltın
Cilt sağlığı için duş sürenizi azaltın.

Kuru cilde sahip olan kişilerin büyük çoğunluğunu sık duş alan kişiler oluşturuyor. Sıklıkla duş almak, duşta uzun süre vakit geçirmek, fazla kese yapmak cilt kuruluğunu arttıran etkenlerin başında geliyor. Duşta sıcak su kullanılması ise derinin altındaki nem içeriğini azaltarak cildin kurumasına neden oluyor. Bu yüzden doktorların önerisi duş alırken soğuğa yakın ılık su tercih etmeniz gerektiği yönünde oluyor. Emsey Hospital’dan Uzm. Dr Serpil Özyılmaz ise şu konuya dikkat çekiyor:

Duş periyodunu daha az aralıklara indirmeli ve cildinizin ihtiyacı olan nemi depolaması için zaman tanımalısınız. Cilt kuruluğu, gerilme, pul pul soyulma, kepeklenme, kaşıntı gibi şikâyetlere sebep olur ve bu şikâyetleriniz giderek egzamaya bile yol açabilir.

CİLT KURULUĞUNUN BİRÇOK SEBEBİ VAR

cilt kuruluğunun birçok sebebi var
Cilt kuruluğunun sebepleri nelerdir?

Cilt kuruluğu yaşın ilerlemesiyle birlikte daha fazla görülmeye başlar. Yaş ilerledikçe cildin yağ üreten bezleri hem sayı olarak hem de aktive oranı olarak azalır. Derinin üst tabakasının yaklaşık %10’luk kısmını oluşturan suyun miktarının azalması deride çatlamaya, kaşıntıya ve kuruluğa neden olur. Cilt kuruluğu olan kişilerin çoğunda altta yatan bir hastalık yoktur. Ciltte kuruluğa gerek çevresel gerek kimyasal etkiler sebep olabilir. Çevresel etkenlerin başında; duşta kullanılan sıcak su, rüzgâra maruz kalma, hava kirliliği ve klima kullanımı gelir. Kimyasal etkilerin başında ise kullandığımız deterjanları söyleyebiliriz. Bu faktörlerin dışında egzama ve sedef gibi cilt rahatsızlıkları, hormonsal ve metabolik faktörler, sivilce ve akne önleyici ilaçlar da cilt kuruluğu yaşanmasına sebep olabilir.

Uzmanımızın cilt kuruluğu için tavsiyeleri ise şunlar:

  • Cilt kuruluğu vücuttaki nem miktarının azalmasıyla ortaya çıkar, özellikle yaz aylarında bol su tüketmeye özen gösterin.
  • Duşta uzun zaman geçirmeyin ve çok sıcak suyla yıkanmayın.
  • Duştan sonra mutlaka nemlendirici krem kullanın.
  • Sabunlar ciltte kuruluk problemine neden olur bu yüzden sabun kullanımından kaçının.
  • Deterjan, aseton ve kimyasallar maddelerle temas etmemeye çalışın.
  • Klimanın kullanıldığı ortamlarda nem miktarı düşeceği için bulunduğunuz ortamı nemlendirin.

 BU ÜRÜNLER İŞİNİZE YARAYABİLİR 

NUXE’ten yeni yıl kofreleri

nuxe ürünü

NUXE, yeni yılı ikonik Prodigieux® serisinin başrolde olduğu kofrelerle selamlıyor. İlk defa NUXE tarafından yaratılan ve bu sene formülü yenilenen çok amaçlı kuru yağ Huile Prodigieuse® ve onun efsanevi kokusunu taşıyan bakım ürünleri çok hoşunuza gidebilir.


Lierac’tan yeni nesil Premium cilt bakımı!

Lierac premium koleksiyonu ürünleri

Lierac Laboratuvarları tarafından kök hücreleri yenileyici teknolojiden ilham alarak özel olarak geliştirilen PREMIUM serisi, yaşlanmanın tüm belirtilerine karşı etkili bakım sunuyor. Premium serisinin temel bakım ritüeli içerisinde normal ve karma ciltler için hafif dokulu, yaşlanma karşıtı The Silky Cream, kuru ciltler için yoğun dokulu, yaşlanma karşıtı The Voluptuous Cream ve seriye yeni eklenen tüm yaşlanma belirtilerine karşı etkili ve tüm cilt tipleri için uygun göz kremi yer alıyor. Destekleyici bakım içerisinde ise tüm yaşlanma belirtilerine karşı etkili bakım yağı ELIXIR ve yeniden yapılandırıcı serum bulunuyor. Serinin tamamlayıcı bakım elemanı ise anında gençlik etkisi sunan yaşlanma karşıtı maske. Deneyin bakalım ne hissedeceksiniz?


The Body Shop’tan Body Butter

Shea body butter ürünü

The Body Shop’ın Body Butter’larının 12 farklı muhteşem aroması ve her cilt tipine uygun çeşidi bulunuyor. Benim favorim Shea Body Butter. Nefis kokuyor ve cildime de çok iyi geliyor. Ama seçenek çok, siz de gidip bir deneyin kendi zevkinize göre bir çeşidini rahatlıkla bulabilirsiniz.


Nemini kaybetmiş ciltlere S.O.S. bakım

Cosmed day-tod-ay vanilyalı nem maskesi ürünü

Cildin ihtiyacı olan nemi korumak ve kaybolan nem dengesini geri kazandırmak için geliştirilmiş Cosmed DAY-TO-DAY Vanilyalı Nem Maskesi, bitkisel içeriği ve esanssız doğal kokusuyla dikkat çekiyor. Cilde elastikiyet kazandıran, cilt tonunun dengelenmesine yardımcı olan ürün, zengin içeriğiyle cildi nemlendirirken besliyor ve parlaklık da kazandırıyor.


Sisley’in Black Rose Infusion Cilt Kremi

Sisley ürünü

Sisley’in yoğun anti-aging etkilerinin bulunduğu Black Rose Infusion Cilt Kremi, cildi yeniden yoğunlaştırıyor ve cildin parlaklığını artırıyor. İçeriğinde siyah gül, alp gülü, mayıs gülü, hibiskus, padinapavonica, shea ve camelina özleri bulunan Sisley Black Rose Infusion Krem, antioksidanlar açısından da çok zengin.


Kiehl’s Midnight Recovery Concentrate

Kiehl's midnight recovery concentrate ürünü

Henüz keşfetmediyseniz en sevdiğim ürünlerden biriyle tanıştırmak istiyorum sizi. % 99.8 oranında temel ve botanik yağların bir karışımından oluşan bu mucize ürün, paraben içermiyor. Cildi gece boyunca onarıyor ve yenilenme sürecine destek oluyor. Sabaha daha pürüzsüz, aydınlık ve dinlenmiş bir ciltle uyanıyorsunuz.
İçeriğinde bulunan Lavanta Yağı ise ayrı bir olay. Cildi yatıştırıyor ve aydınlatıyor. Şahsen benim daha güzel uyumama da yardımcı oluyor. Kokusu gerçekten çok güzel, deneyin derim.


Caudalie Deep Cleansing Exfoliator

Deep cleansing exfoliator caudalie ürünü

Cildinizi kurutmadan arındıracak ve yenileyecek bir ürün arıyorsanız Caudalie bu işi çok iyi yapmış. Cildinize nazikçe masaj yaparak uyguluyorsunuz ve sonra su ile duruluyorsunuz. Cildiniz daha sağlıklı ve ışıltılı görünüyor. İçeriğindeki greyfurt, nane ve tatlı portakal  notalarıyla “kremsi” dokusu gerçek bir rahatlama ve canlandırma deneyimi sunuyor. %97 oranında doğal içeriklerden oluşan yeni formülüyle karma ve yağlı ciltler başta olmak üzere tüm cilt tiplerine uygun olduğunu da söyleyelim.


L’occitane Ultra Light Body Cream

Shea ultra light body cream ürünü

Bu kremi bence siz de oldukça keyifli bulacaksınız. Shea yağı köpürerek ciltte hızla eriyen hafif bir formül yaratıyor. Böylece ciltte kalıcı bir yumuşaklık hissi oluşuyor. Bu arada bu köpüksü doku yaratılırken gıda sektöründen ilham alınmış. Bence çok da keyifli olmuş.

 ###  Bu içerik hoşunuza gittiyse tüm güzellik yazılarım için buraya tıklayabilirsiniz.

Related Posts

Previous Post Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim