İstenmeyen tüyleri defetme yöntemleri

İstenmeyen tüyleri defetme yöntemleri

Epilasyon aleti mi, lazer epilasyon mu ya da ağda veya jilet mi kullanmalı? Bu tercih tamamen size kalmış tabii ki! Ama gelin her yöntemin avantajlarından ve dezavantajlarından biraz bahsedelim. Seçiminizi tekrar gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

İçeriklere buradan hızlıca ulaşabilirsiniz >>>

EPİLASYON ALETİ

İstenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri
İstenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri – Epilasyon aleti

Avantajları nelerdir?

Epilasyon aletlerini kullanmak çok kolaydır. Bulunduğunuz yerde sadece bir priz olması yeterlidir. Bu da dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde epilasyon yapabileceğiniz anlamına gelir. Üstelik yapacağınız epilasyon da uzun süre kalıcılığını korur. Özellikle yaz tatillerinde en ideal yöntemlerden biridir.

Diğer yöntemlerden farkı nedir?

Tüyleri cımbız gibi teker teker ve kökünden alır. Kısa zamanda temiz ve pratik bir çözüm sunar. Ayrıca dört yöne hareket edebilen masaj başlığı, her tüyü görebilmenizi sağlayan ışık sistemi veya duşta kullanılabilme gibi fonksiyonlarla acısız, etkili ve konforlu çözümler sunabilir.

İşlem ne kadar sürer?

15 dakikalık bir işlemden sonra dört hafta boyunca tüylere veda edebilirsiniz. Tabii bu süre yine de sizin tüy yapınıza bağlıdır. Bazı bünyelerde iki hafta sonra da yeniden kullanmak gerekebilir.

Tüm vücut için midir?

Yüz aparatı, tercih edenler için özel tıraş başlığı, koltuk altı ve bikini bölgesi için daraltılmış özel başlıklar sayesinde tüm vücut için kullanılabilir.

Ekonomik midir?

Sadece bir sefere mahsus vereceğiniz 200-500 TL ile uzun yıllar boyunca bedava epilasyon yapacaksınız.

Dikkat!

 *  Epilasyondan önce duş yapmamalısınız. Tüylerinizin nemli olması epilasyon aletinin tüy köklerini kavramasını güçleştirebilir. Sonuç istediğiniz gibi olmayabilir. Ama duşta da kullanılabilen bir cihazınız varsa bu sorun ortadan kalkacaktır.

 *  Regl döneminde uygulanan epilasyon bazı insanlara acı verebilir. Bu yüzden epilasyonu bu dönemden 3 gün önce veya 3 gün sonra uygulamalısınız.

 *  Epilasyon işleminin ardından vücudunuza gereken bakımı yapmalısınız. Ayrıca epilasyondan sonra hemen güneşe çıkmamalısınız. Eğer çıkmak zorundaysanız mutlaka vücudunuza koruyucu krem sürmelisiniz.

Acı var mı?

Epilasyon cihazının hiç acı vermediğini söyleyemeyiz ama inanın bana bir iki kez kullandıktan sonra size sinek ısırığı gibi gelmeye başlayacak. Acı oranı da gittikçe azalacak.


AĞDA/SİR AĞDA

İstenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri
İstenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri – Ağda / Sir ağda

Avantajları nelerdir?

Tüyleri kökünden yok eder ve kısa sürede çıkmalarını engeller. Ciltteki ölü deriyi de alabildiği için cildin daha pürüzsüz olmasına ve özellikle batık sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ayrıca zamanla tüylerin azalmasını sağlar.

Diğer yöntemlerden farkı nedir?

Lazer epilasyon için tüylerin koyu renkte, cildin ise açık renkte olması gerekirken ağdada böyle bir sorun yoktur. Jilet ve depilasyon kremleri ise kılın derinin dışına çıkmış kısımlarını yok eder ama ağda tüyleri kökten alır. Normal ağda ile sir ağdanın farkı da şudur: normal ağda şeker bazlı olduğu için kıl köklerini besler ve kıl miktarını azaltmaz. Sir ağda sıcak olduğu için kıl köklerini yumuşatır ve acı oranını azaltır.

İşlem ne kadar sürer?

İşlem süresi, ağda yapılacak bölgenin genişliğine, kılların yapısına ve uygulayan kişinin yeteneklerine göre 5 dakika ile 40 dakika arasında değişir. Etkisi ise 4-6 hafta sürer.

Tüm vücut için midir?

Tüm vücut için uygulanabilir.

Ekonomik midir?

Eğer evde kendiniz yaparsanız 10-20 TL, dışarıda bir güzellik salonunda yaptırırsanız tüm vücudunuz için yaklaşık 50-150 TL harcarsınız. Tabii bu fiyat güzellik salonundan güzellik salonuna değişiklik gösterecektir.

Dikkat!

 *  Sir ağda, çam reçinesine alerjisi olan kişilerde ciltte geçici rahatsızlıklara sebep olabilir. Alerjik olmayan kişiler için eğitimli ellerde yapılan ağdanın sağlık açısından hiçbir sakıncası yoktur.

 *  Ağda yapılacak cildin sağlam olması gerekir. Güneş yanığı, deride kesik, yara, çatlak, çeşitli deri hastalıkları gibi durumlardan şikâyetçiyseniz bu durumlar geçmeden ağda yapmamalısınız. Ayrıca dermatolojik bir tedavi görüyorsanız veya şeker hastalığınız varsa sir ağda kullanımı için doktorunuza danışmalısınız.

 *  Regl döneminde vücutta ödem oluştuğu için sir ağda yaptırmak acı oranını arttırabilir. 3 gün önce veya sonra yapılmasında fayda var.

Acı var mı?

Acı oranı oldukça yüksek, hatta en acılı epilasyon yöntemi olduğunu söyleyebilirim. Özellikle bikini bölgesine yaptırıyorsanız güzellik salonundan ağlayarak çıkabilirsiniz. Fakat o kadar da korkmayın canım, bir süre sonra buna da alışıyorsunuz. O kadar çok acımadığını düşünmeye başlıyorsunuz.


LAZER EPİLASYON

İstenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri
İstenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri – Lazer Epilasyon

Avantajları nelerdir?

Soğutma sistemli lazer tekniği ile lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür ve tüyleri kalıcı olarak yok etme etkisine sahiptir. Fakat daha önce de söylediğim gibi koyu renkli bir cilde ve açık renkli tüylere sahipseniz lazer epilasyon çok da beklediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Bu arada son günlerde evde kullanılabilen lazer epilasyon aletlerinin de çıktığını söyleyeyim. Hoş ben onlardan bir tane aldım ve evde denedim ama sanırım ben koyu tenli ve açık renk tüylü olduğum için bende hiçbir işe yaramadı. O yüzden eve böyle bir cihaz almayı düşünürseniz bu durumu göz önünde bulundurmaya çalışmalısınız.

Diğer yöntemlerden farkı nedir?

Lazer epilasyon, geniş vücut alanlarına iğneli epilasyon, ağda, sir ağda ve aletli epilasyondan daha rahat ve acısız şekilde uygulanabilir. Hızlı, güvenli ve uzun süreli sonuç sağlar. Tıraş, ağda ve tüy dökücü kremler, kılı ortadan kaldırır ama kıl kökü yok olmadığı için bir ile dört hafta içinde tüyler geri döner. Lazer epilasyonda ise kıl kökü etkilendiği için tüyler daha geç ve incelmiş olarak geri gelir.

İşlem ne kadar sürer?

Uygulama çok hızlı çalışma özelliklerine sahip cihazlarda yüz 5-6 dakika, bıyık 1-2 dakika ve bacaklar 1 saat içinde temizlenir. Kıl köklerinin tamamen yok edilmesi 2-3 kez lazer uygulaması ile olur. Bir seansta tüylerden kurtulmak pek mümkün değildir çünkü kıl köklerinin hepsi aynı hızla büyümez. Lazer seanslarının aralıkları da 4-8 hafta arasında değişir.

Tüm vücut için midir?

Lazer epilasyon vücutta istenilen her yere uygulanabilir.

Ekonomik midir?

Şu anda en pahalı epilasyon yöntemi lazer epilasyondur. Maliyeti güzellik merkezlerine göre değişse de ortalama seans fiyatları yüz için 50-200 dolar, koltuk altı 50-150 dolar, bacak ise 300-1000 dolar arasında değişir.

Dikkat!

 *  Lazer enerjisi aktif tüylere etkili olduğundan ağda, sir ağda, cımbız, iğneli epilasyon ve epilasyon cihazları altı hafta öncesinden kullanılmamalı. Bu yöntemler lazerin etkili olacağı kıl kökünü ortadan kaldırır.

 *  Bronzlaşmaktan kaçınmalısınız! Bazı lazer türleri koyu tenlere uygulanabilse de tedavi öncesinde güneşlenmemeli, solaryuma girmemeli ve bronzlaştırıcı kremler kullanmamalısınız.

 *  Lazer tedavisinden önce tüyler alınmalı bu yüzden jilet ve tüy dökücü krem kullanabilirsiniz. Tüyler alınmazsa deri üstünde kalan tüyler yanarak size acı verir ve lazer enerjisini emerek kıl köküne yeterli enerji gitmesini engeller. Bu yüzden lazerin etkinliği de azalır.

Acı var mı?

İşlem sırasında acı hissedilmez sadece soğutucu gazın ve lazer ışığının teninize değmesi yüzünden cildinizde bir lastik çarpması hissi duyabilirsiniz.


JİLET

İstenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri
İstenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri – Jilet

Avantajları nelerdir?

En büyük avantajı çok kısa sürede sizi tüylerden kurtarmasıdır. Ayrıca diğer epilasyon yöntemlerine göre oldukça ucuzdur.

Diğer yöntemlerden farkı nedir?

Yaygın inancın tersine jilet tüyleri kalınlaştırmaz, çoğaltmaz, koyulaştırmaz. Sadece tüyleri kökünden yok etmeyip derinin üzerindeki kısmı aldığı için tüylerin 1-2 gün içinde tekrar çıkmasını engelleyemez.

İşlem ne kadar sürer?

En kısa süreli uygulamalardan biridir. 2 dakika içinde tüylerden kurtulursunuz. Ancak kaşla göz arasında yeniden çıkacaklardır. Örneğin gece jilet yapsanız sabahına tüylerin size yeniden “merhaba” dediğini görebilirsiniz.

Tüm vücut için midir?

Tüm vücudunuzda kullanabilirsiniz ama yüz ve bıyıklar için pek de etkili bir yöntem değildir çünkü cildinizi tahriş edebilir.

Ekonomik midir?

Tanesi 2-5 TL’ye bir bayan jileti alabilirsiniz.

Dikkat!

 *  Eğer dikkatli olmazsanız cildinizi kesebilir veya tahriş edebilirsiniz. Bu yüzden uygulama yaparken uyguladığınız bölgenin nemli ve kaygan olmasını sağlamalısınız.

Acı var mı?

Kazayla bir yerinizi kesmediğiniz sürece acı hissi yoktur.


DEPİLASYON KREMLERİ

İstenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri
İstenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri – Depilasyon kremleri

Avantajları nelerdir?

Eğer istenmeyen tüyleri hızlı bir şekilde yok etmek istiyorsanız depilasyon kremleri sizin için çok iyi bir yöntemdir. Uygulaması kolaydır ve cildin üzerinde kalan tüyleri almakta oldukça etkilidir. Tatildeyken çok kullanışlı bir yöntem olabilir.

Diğer yöntemlerden farkı nedir?

Aynen jilet gibidir. Tüyleri kökünden değil, yüzeyden yok eder. Bu yüzden kısa sürede tüyler yeniden çıkar.

İşlem ne kadar sürer?

Uygulamak 3-8 dakikanızı alır ama tüyler 2-3 gün içinde size geri dönecektir.

Tüm vücut için midir?

Bikini bölgesi ve yüz gibi vücudun hassas bölgelerinde uygulanması sakıncalı olabilir.

Ekonomik midir?

20-50 TL’ye tüy dökücü krem alabilirsiniz. Bu kremler, tek kullanımda da kolay kolay bitmez.

Dikkat!

 *  Hassas ciltlerde uygulanması sakıncalı olabilir. Cildinizin depilasyon kremlerine tepki gösterip göstermediğini anlamak için ilk uygulamada cildinizin küçük bir bölgesinde denemelisiniz.

 *  Kremi göz bölgesinden uzak tutmalısınız.

 *  İyi bir sonuç almak istiyorsanız epilasyondan önce cildinize sıcak bir bez uygulayabilirsiniz. Bu işlem tüylerinizi yumuşatacak ve gözenekleri açarak kremin cildinize daha kolay nüfuz etmesini sağlayacaktır.

 *  İstenmeyen tüyleri alırken sert cisimler (spatula gibi) kullanmak yerine sünger veya bez gibi yumuşak cisimler kullanın. Az miktarda bastırmak tüylerin dökülmesine yeterli olur.

Acı var mı?

Bu kremler, cildi tahriş edebilecek kimyasallara sahip oldukları için kremi cildinizde ambalajının üzerinde yazan zamandan daha fazla bekletmemelisiniz.

Tüm güzellik konulu yazılarım için buraya tıklayabilirsiniz.

Related Posts

Previous Post Next Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim