Parfüm nasıl seçilir? – Hangi parfüm size daha çok yakışır?

Hangi parfüm size daha çok yakışır-parfüm seçimi

Mağazada denediğinizde çok sevdiğiniz fakat sık sık kullanmaya başladığınızda bu parfümün hiç de size göre olmadığını fark ettiğiniz olmuştur. Parfümlerin ateş pahası olduğu şu günlerde böyle bir hata yapmak pek hoş olmaz. Parfüm seçerken ten renginiz, cilt tipiniz, hangi mevsimde olduğunuz, ne iş yaptığınız, nasıl giyinmekten hoşlandığınız hatta günün hangi saatinde olduğunuz gibi detaylar bile oldukça önemli. Gelin doğru parfüm nasıl seçilir, ne zaman nasıl parfümler kullanılır görelim…

PARFÜM ALIŞVERİŞİNİ NE ZAMAN YAPMALIYIM?

Günün hangi saatinde parfüm alışverişi yapmalıyım?
Günün hangi saatinde parfüm alışverişi yapılmalı?

Parfüm alışverişinizi günün hangi saatinde yaptığınız önemli. Örneğin sabah çok erken saatlerde ve akşam çok geç saatlerde, yorgunluk ve uykusuzluk faktörleri koku duyunuzu etkileyeceği için bu saatlerde parfüm seçmemeye özen gösterin. Parfüm almak için en ideal zaman öğleden sonradır. Eğer hafta içi çalışıyorsanız bu planınızı hafta sonu uygulamanızı tavsiye ederim.


PARFÜMÜ NASIL SEÇECEĞİM?

parfüm seçimi nasıl yapılmalı
Parfüm seçiminde nelere dikkat etmelisiniz?
 • Hangi parfümü seçecekseniz seçin parfümü özellikle nabzınızın attığı bölgelerde denemelisiniz. Örneğin saat takmadığınız bileğiniz bunun için idealdir.
 • Parfüm seçmeye giderken üzerinize başka bir parfüm sıkmayın. Kokular birbirine karışacaktır. En iyisi şöyle güzel bir duş alın ve öyle alışverişe çıkın.
 • Bir iki tane parfüm denedikten sonra yarım saat mola verin. Çünkü koku duyusu çok çabuk adapte olur. Bu yüzden yeni kokladığınız kokuları tam olarak algılayamazsınız. Mağazada size kahve koklatmayı falan denerler ama siz mağaza görevlisinin ne kadar çileden çıktığını umursamayıp içeride başka ürünlerle ilgilenerek vakit geçirin. Yarım saatin sonunda tekrar yeni kokular deneyebilirsiniz.
 • Parfümün üç notası bulunur. Üst notalar parfümü ilk kokladığınızda burnunuza gelen kokudur. Birkaç dakika sonra orta notasını hissetmeye başlarsınız. Parfümü sürdükten yaklaşık 30 dakika sonra ise parfümün temel notalarını alırsınız. İşte parfümün gizemi burada saklıdır. Bu yüzden yarım saat etrafta dolaşmanız size temel notalara erişmek için de zaman kazandıracaktır.
 • Parfümü bileğinize sıktıktan sonra ovalamayın. Bu hareketiniz koku moleküllerinin parçalanmasına ve dolayısıyla da doğru kokuyu alamamanıza sebep olur.

TEN RENGİ ÖNEMLİ Mİ?

ten renginiz neden önemli
Parfüm seçiminde ten renginiz önemli mi?

Evet, önemli. Uzmanlar esmerlerin daha yoğun kokular, sarışınların ise daha ferah ve çiçeksi kokular seçmesi gerektiğini söylüyorlar. Bu yoruma ben de katılıyorum çünkü esmer olduğum için çiçeksi ve meyvemsi kokular gerçekten bende pek hoş durmuyor. Onun yerine oryantal kokular seçtiğimde kendimi daha iyi hissediyorum. Yani vanilya, tarçın, amber ve karamel gibi kokular diyebilirim.

Fakat siz açık tenliyseniz sizde çiçeksi ve meyvemsi kokular yani yasemin, zambak, gül, orkide, turunçgiller, bergamot çok daha iyi duracaktır.


AYNI PARFÜM NEDEN HERKESTE FARKLI KOKUYOR?

parfüm kokuları neden kişiden kişiye değişiyor
Parfüm kokuları neden kişiden kişiye değişiyor?

Kokuyu ortaya çıkaran bizim cildimizdir. Her cilt birbirinden farklı yapıda olduğu ve kendine has bir kokuya sahip olduğu için üzerinize sıkılan parfüm de buna adapte olur. Dolayısıyla aynı parfüm herkeste farklı kokar.

Örneğin yağlı ciltlilerde parfüm daha yoğun kokarken kuru ciltlilerde çok daha hafif kalır. Çok terleyen insanlarda ise aynı parfüm bambaşka kokacaktır. Dolayısıyla tenimize karışan parfüm bazen çok ağır kokabilir bazen de hemen uçuyormuş gibi bir his verebilir. Cilt tipinizin nasıl olduğunu bilirseniz parfümünüzü de buna göre seçebilirsiniz. Örneğin benim cildim çok kuru olduğu için ben oldukça yoğun kokular kullanabiliyorum. Etrafımdaki insanlar da bundan pek rahatsız olmuyorlar ama aynı parfümü yağlı ciltli biri kullanırsa sadece bir fısla bile etrafına buram buram parfüm yayabilir. Dolayısıyla onun kendine çok daha hafif bir koku seçmesi gerekir.


MEVSİME GÖRE PARFÜMÜMÜ DEĞİŞTİRMELİ MİYİM?

mevsime göre parfüm değişikliği gerekir mi?
Mevsime göre parfüm değişikliği gerekir mi?

Bu tamamen sizin tercihiniz tabii ama soğuk kış ayları insanların koku duyularını etkiler. Bu yüzden yazın sıktığınız çiçeksi kokular, kışın o kadar da etkili olmayacaktır. Bu yüzden uzmanlar yazın ferah kokuları kışın ise daha oryantal kokuları kullanabileceğinizi söylüyorlar.

Aynı şekilde gün içerisinde de gündüzleri ferah kokular, akşamları ise daha yoğun kokular kullanabilirsiniz. İşteyken asansördeki diğer insanları kokunuzla bayıltmak istemezsiniz ama akşam bir yere gittiğinizde arkanızdan yoğun bir kokunun yayılması hiç sorun değildir. Zaten daha önce de söylediğim gibi akşamları koku alma duyumuz da zayıflar.


KİŞİLİĞİNİZE GÖRE PARFÜM SEÇİMİ

Kişiliğinize göre parfüm seçiminin önemi
Kişiliğinize göre parfüm seçimi nasıl olmalı?

Tabii bu da oldukça önemli bir faktör. Sarışın ve yağlı ciltli biri olabilirsiniz. Aynı zamanda gece dışarı çıkmayı seven hayat dolu bir karakterseniz diyelim ve çevrenizdeki insanları kokunuzla etkilemek istiyorsunuz. Dolayısıyla siz oryantal kokuları da kullanmak istiyor olabilirsiniz. Ama bunu yaparken en azından yoğunluğu biraz daha az olan kokuları tercih etmelisiniz.

Sportif biriyseniz ve genel olarak doğal olmaktan hoşlanıyorsanız okyanus esintili parfümler size çok yakışacaktır.

Genellikle klasik giyinen biriyseniz, oryantal, sandal ve baharat kokuları sizde çok iyi duracaktır. Hele bir de esmerseniz çok tatlı olur.

“Ben çok romatik bir tipim ve aşırı duygusalım,” diyorsanız meyve kokularından çok hoşlanabilirsiniz.

Dediğim gibi parfüm seçimi oldukça detaylı bir süreçtir bu yüzden doğru parfümü bulmak için biraz emek harcamalısınız. Gelin size birkaç parfüm önerisinde bulunayım. Sonra mağazaya gidip sizde nasıl durduğuna bakarsınız.


Emporio Armani – Because it’s you

Emporio Armani - Because it’s you parfümü
Emporio Armani – Because it’s you

21. yüzyıla ait tutkulu bir aşk hikayesinden ilham alan bu parfüm, nefis kokulu çiçeklerle bezenmiş. Ay ışığında geçen uykusuz, neşeli ve pırıl pırıl bir Roma akşamının öyküsünü anlatan bu kokunun eğlenmeyi seven sarışınlara çok yakışacağını düşünüyorum.


Kenzo World

Kenzo World parfümü
Kenzo World

Kenzo’nun kreatif direktörleri Carol Lim ve Humberto Leon, moda vizyonlarını yansıttıkları ilk parfümleri Kenzo World’ü beğenilere sundular. Carol Lim ve Humberto Leon’un hayal ettikleri Kenzo dünyasının cesur, spontane, şaşırtıcı, eğlenceli ve renkli duruşu Kenzo World’ün özgün, sıradışı ve yaratıcı ruhuyla birleşiyor. Deneyin sevebilirsiniz.


Dolce Gabbana – The One

Dolce Gabbana - The One parfümü
Dolce Gabbana – The One

Kadının bir yıldız gibi parlama, kendini eşsiz ve özel hissetme isteğinden ilham alan bu parfüm, bergamot, liçi meyvesi, beyaz zambak, amber ve vanilya kokularıyla baştan çıkarıcı ve olağanüstü bir etki sunuyor.


Jean Paul Gaultier – Scandal

Jean Paul Gaultier - Scandal parfümü
Jean Paul Gaultier – Scandal

Kan portakalı, bal, paçuli ana notalarından oluşan Jean Paul Gaultier Scandal, güçlü ve elegan kokusuyla bulunduğu ortamda kendini belli etmek isteyen kadınlara hitap ediyor.


Burberry – My Burberry Blush

Burberry - My Burberry Blush parfümü
Burberry – My Burberry Blush

İkonik Burberry serisinin yeni parfümü My Burberry Blush üst notalarında tatlı nar ve limon, orta notalarında gül yaprağı ve taze elma, alt notalarında ise yasemin ve morsalkım ile adeta bir meyve bahçesi gibi.


YSL Mon Paris

YSL Mon Paris parfümü
YSL Mon Paris

Bergamot, taze ahududu ve çilek notalarının bileşimiyle cesur ve etkileyici bir kokuya ne dersiniz? YSL Mon Paris, romantik ve tutku dolu kokusunun yanı sıra dinamikliği ve enerjisiyle de dikkatleri üzerine çekiyor.


Marc Jacobs – Decadence Divine EDT

Marc Jacobs - Decadence Divine EDT parfümü
Marc Jacobs – Decadence Divine EDT

Sadece Boynerler’de satışa sunulan Marc Jacobs’ın yeni kokusu Decadence Divine EDT baharın tazeliğini tene taşıyor. EDT olduğu için de gündüzleri iş yeri için ideal bir koku olduğunu söyleyebilirim.


Victoria’s Secret – Bombshell Nights

Victoria’s Secret - Bombshell Nights parfümü
Victoria’s Secret – Bombshell Nights

Patlayan şampanyalar, ruha işleyen müzik, tüm gece yorulmadan edilen danslar, gökyüzünde parıldayan yıldızlar ile Victoria’s Secret’ın yepyeni Bombshell Nights Koleksiyonu, gecenin göz alıcı ihtişamı ile karşınızda. İçeriğindeki kırmızı meyveli sorbe, kavun ve siyah frenk üzümü parfüme meyvemsi bir içerik veriyor. Mor yıldız çiçeği, kardelen ve gece açan yasemin de çiçeksi tarafını güçlendiriyor. Parfümün özü ise yumuşak vanilya kokusu ve zengin odunsu notalardan oluşuyor. Bu özellikleri sebebiyle bu parfümün pek çok tene yakışacağını düşünüyorum.


Chanel Gabrielle

Chanel Gabrielle parfümü
Chanel Gabrielle

15 yıldır yeni bir parfüm çıkarmayan Chanel, reklamlarında Kristen Stewart’ın yer aldığı yeni parfümü Gabrielle ile görücüye çıktı. Coco Chanel’e duyulan özlemle yaratılan parfüm, Olivier Polge imzası taşıyor. Yasemin, sümbülteber, ylang ylang ve portakal çiçeği notalarıyla mis gibi turunç kokan bu parfüm oldukça iddialı görünüyor.


CalvinKlein – Obsessed

CalvinKlein - Obsessed parfümü
CalvinKlein – Obsessed

CalvinKlein’ın tazelenen ayrıcalıklı kokusu Obsession’ın esmerlere çok yakışacağını düşünüyorum. Aromatik oryantal koku ailesine ait olan bu yeni parfüm, feminen sıcaklık ile kontrast edilmiş erkeksi Fougère yapısı ve beyaz lavanta çevresinde oluşan kremsi misk kokusuyla sıcacık bir his bırakıyor.


Lancôme – La VieEst Belle

Lancôme - La VieEst Belle parfümü
Lancôme – La VieEst Belle

“Hayat güzeldir!” mottosunu tüm hayata yaymayı amaçlayan La VieEst Belle parfümü, tanıtım yüzü Julia Roberts’ın kocaman gülümsemesiyle sizi mutlu olmaya davet ediyor. Baskın zambak notasının yanında pallida süseni, yasemin zambak özütü, portakal çiçeği, paçuli esansı konsantrasyonu, armut, şeker çubukları, vanilya frenk üzümü ve badem şekeri içeren parfüm benim favorilerimden. Siz de bir koklayın bakalım sevecek misiniz?


Oriflame – Northern Glow

Oriflame – Northern Glow parfümü
Oriflame – Northern Glow

Kuzey Işıklarının gökyüzünde oluşturduğu tablo kadar olağanüstü bir his yaratmak için bir araya getirilen fındık ağacı, kırmızı Sultane gülü ve kadife misk notalarıyla çiçeksi bir koku olan Northern Glow hiç de fena bir koku değil. Bence deneyin!


L’Occitane – Terre de Lumiére

L’Occitane - Terre de Lumiére parfümü
L’Occitane – Terre de Lumiére

Provence’de güneş ışınlarının toprağın içinde eridiği eşsiz “an”lara verilen “Altın saatler” ismi L’Occitane’ın Terre de Lumiére parfümünü anlatıyor. Zıtlıklarla dolu, sıcak gurme notaların birleştiği bu aromatik parfüm, yılbaşı için altın ışıklarını daha parlak vermek üzere Terre de Lumiére Gold Edition serisiyle sunuluyor.

Terre de Lumiére Gold Edition Parfüm Seti’nin içeriği ise şöyle:
Terre de Lumiére Eau de Parfum Festive Limited Edition 90 ml, Terre de Lumiére Shower Gel 250 ml, Terre de Lumiére Body Milk 250 ml, Terre de Lumiére Soap 75 gr.


Koton Beauty – Mix & Match

Koton Beauty – Mix & Match parfümü
Koton Beauty – Mix & Match

Bu kadar öneri verdim ama siz hala “Ben bir türlü kendime göre parfüm bulamadım,” diyorsanız gidin kendi parfümünüzü kendiniz yapın. 🙂 Şaka değil gerçekten yapabilirsiniz. Ya da denersiniz ve güzel bir parfüm yaratmanın hiç de öyle kolay olmadığını anlamış olursunuz.

Koton Beauty, stilini baştan aşağı bütünleştirmek isteyen moda tutkunlarına yeni sezonda kendine özgü kokuları yaratma fırsatı sunuyor. Dokuz farklı kokudan oluşan Mix&Match parfümleri, tek başlarına olduğu gibi birbirleriyle eşleştirilerek de kullanılabiliyor. Denemekten hiç zarar gelmez.


Hazi’nin seçtikleri

Madem bir parfüm dosyası yaptık, kendi favorilerimi de söylemeden geçmeyeceğim. Yıllardır kafama göre değiştirerek hepsini kullanıyorum. Parfüm konusunda ben biraz değişikliği seviyorum diyebilirim. Siz de bir göz atabilirsiniz.

hazinin seçtikleri
Hazi’nin seçtiği parfümler
 • Thierry Mugler – Alien
 • Gucci – Guilty Black EDT
 • Prada – Candy
 • Giorgio Armani – Si Intense
 • Chloe – Love Story
Hazinin seçtiği parfümler
Hazi’nin seçtiği parfümler
 • Yves Saint Laurent – Manifesto
 • Paco Rabanne – Lady Millione
 • Guerlain – La Petite Robe Noire
 • Serge Lutens – Ambre Sultan
 • Penhaligon’s – Malabah

 ### Öpücükler kırmızı tonlarında – Siz de kırmızı rujunuzu seçin” başlıklı yazım ilginizi çekebilir. Ayrıca fondöten seçimi için buraya, güzellik sırları için buraya tıklayabilirsiniz. 

 ###  Moda yazılarıma ise buradan ulaşabilirsiniz.

Related Posts

Previous Post Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim