Regl döneminizi takvimleyin – Vücudunuzda neler oluyor öğrenin!

Adet kanamanızı takvimleyin, gün gün regl sonrası yaşananlar

Kişiden kişiye değişiklik gösterse de kadınların aylık period döngüsü adetin görüldüğü ilk günden itibaren başlar ve ortalama 28 gün sürer. Bütün bir ay boyunca, gün be gün vücudunuzun regl dönemine nasıl tepki verdiğini öğrenmek ister misiniz? Bu dönemlerde neden bir kurt kadına dönüştüğümüzü anlayamayanlar da bu yazıya bir göz atabilir!

1. GÜN

regl 1. gün
Regl döneminin 1. günü

Döllenmemiş yumurtanın rahimden atıldığı, period döngüsünün başladığı ilk gün, karın ağrıları sebebiyle gergin ve halsiz hissedebilirsiniz. Hatta olayı abartıp her söylenene alınabilir, durup durupken çıngar çıkarabilirsiniz. Ama sorumlusu siz değilsiniz, hormonlarınız!


2. GÜN

regl 2. gün
Regl döneminin 2. günü

Duygusal olarak ikinci gün kendinizi daha ferahlamış ve daha mutlu hissedeceksiniz. O yüzden önemli kararlar alırken ilk günü es geçip bugün planlarınızı uygulayın.


3. GÜN

Bir kadın tüm yaşamı boyunca yaklaşık olarak 500 kez regl olur ve her seferinde 4 ile 6 çorba kaşığı miktarında kanama yaşar.


4. GÜN

Eğer ped kullanıyorsanız periodunuzun dördüncü gününde kaşıntı ve pişik gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Pedinizi her üç saatte bir yenilerseniz bu sorunların hafiflediğini göreceksiniz.


5. GÜN

Anneniz, kız kardeşiniz, arkadaşınız gibi yakın olduğunuz diğer kadınlarla periodunuzun senkronize olabildiğini görmüşsünüzdür. Bu hiç de garip bir durum değil. Bilimsel geçerliliği tartışmalı ama ben bu durumun kendimizi yalnız hissetmememiz için evrenin bize sunduğu küçük bir jest olduğunu düşünmeyi tercih ediyorum.


6. GÜN

Period süresi 3 ile 8 gün arasında kişiden kişiye değişiklik gösterir ama bugün yani altıncı gün kanamanız iyice hafiflemiş olmalı.


7. GÜN

regl 7. gün
Regl döneminin 7. günü

Bugün artık kendinizi süper hissediyor olmalısınız. Hatta kendinizi sosyal bir ortamın içinde bulabilirsiniz. Bugün bir partiye katılmak için de ideal bir gün.


8. GÜN

regl 8. gün
Regl döneminin 8. günü

Enerji seviyeniz bugün hat safhada! Vücudunuz da yeniden yumurtlamak için harekete geçmiş durumda. İçiniz de kıpır kıpır kaynıyor, değil mi?


9. GÜN

regl 9. günü
Regl döneminin 9. günü

Hormonlarınızın dengede olduğu bugünler ciddi konuşmalar için çok uygun. Sevgilinizle veya eşinizle olan sorunlarınızı konuşabileceğiniz harika bir gün mesela! Ama muhtemelen bu sorunlar şu an pek aklınıza gelmeyecek.


10. GÜN

adet kanamasının 10. gün
Regl döneminin 10. günü

Östrojen seviyeniz bugünden itibaren tekrar yükselişe geçiyor. Bu da yumurtalıklarınızdaki yumurtanın gelişmesi için uygun zemin hazırlıyor.


11. GÜN

İç çamaşırınızda açık renk bir akıntıya rastlayabilirsiniz. Telaşlanmayın çünkü bu akıntı yumurtanın döllenebilmesi için uygun zemin oluşturma işlevi görüyor.


12. GÜN

adet kanamasının 12. günü
Regl döneminin 12. günü

Vücudunuzdaki östrojen seviyesi nedeniyle bugün kendinize olan güveniniz artacak. Hoşlandığınız adama açılabilmeniz veya bir iş görüşmesi yapabilmeniz için çok uygun bir zaman.


13. GÜN

Yumurtalıklarınızda hafif bir kramp hissedebilirsiniz çünkü bugün vücudunuzda yeni bir yumurta oluşuyor.


14. GÜN

adet kanamasının 14. günü
Regl döneminin 14. günü

Yumurtanın döllenmeye en hazır olduğu dönem. Bu yüzden hamile kalma riskiniz de çok yüksek.


15. GÜN

Vücut ısınız yaklaşık bir derece kadar artacak. Hamilelik açısından hala riskli bir gün.


16. GÜN

Hafif sarı veya beyaz renkte akıntıya rastlayabilirsiniz. Yine telaş yok, bu da gayet doğal bir durum.


17. GÜN

Özellikle yeni regl olmaya başlayan genç kızlarda bu dönemde ara kanamalar görülebilir. Eğer kızınız varsa bunu ona söyleyin. Zaman içerisinde döngüsü düzene girecektir.


18. GÜN

Regl döneminin 18. günü

Göğüslerinizin gerginleşmeye başladığını fark edebilirsiniz. Bu bölgede hafif bir ağrı da duyabilirsiniz.


19. GÜN

Eğer yumurta döllenmemişse vücudunuz östrojen salgılamayı bırakır.


20. GÜN

Regl sendromuna bugünden itibaren yeniden giriyorsunuz demektir. Baş ağrıları, şişkinlik, gergin ruh hali, alınganlık ve terleme problemlerine yeniden “merhaba” deyin!


21. GÜN

adet kanamasının 21. günü
Regl döneminin 21. günü

Bugün her zamankinden daha alıngan olabileceğinizin bilincinde olun ki arkadaşlarınıza veya sevgilinize boşu boşuna kızmayın. Gereksiz tripler yapıyorsanız da sebebinin ne olduğunun farkına varın. Ortada bir olay yok yani, büyütmeyin.


22. GÜN

adet kanamasının 22. günü
Regl döneminin 22. günü

Vücudunuzdaki mutluluk (serotonin) hormonunun en düşük seviyede olduğu gün bugün. O yüzden bu kadar mutsuzsunuz. Aslında depresyona falan girmediniz. Neyse ki çikolatada serotonin var. Bir tane atın ağzınıza, iyi gelir.


23. GÜN

adet kanamasının 23. günü
Regl döneminin 23. günü

Bugün duygusal yapınız ciddi kararlar için pek müsait değil. Alışveriş için de kötü bir gün. Alıp da hiç giymediğiniz kıyafetlerinizi muhtemelen hep bugünlerde aldınız.


24. GÜN

Epilasyon bugünlerde daha can yakıcı olabilir. Çünkü sinirleriniz de çok hassas. Eğer uygunsa bu işlemi ileri bir tarihe atın.


25. GÜN

regl 25. gün
Regl döneminin 25. günü

Yaşınız kaç olursa olsun bu aralar yüzünüzde sivilceler çıkabilir. Hepsi hormonların suçu, merak etmeyin üç gün sonra kaybolacaklar.


26. GÜN

regl 26. gün
Regl döneminin 26. günü

Cep telefonunuzdaki period takvimi uygulamasını kontrol etmenin zamanı geldi. (Hala yoksa bir tane indirin, çok işe yarıyor.) En son ne zaman regl olduğunuzu bilirseniz yenisi için hazırlıklı olabilirsiniz. Çantanıza da hemen bir tane ped atmayı ihmal etmeyin.


27. GÜN

Periodlar her zaman düzenli olmayabilir. 22 ile 35 gün arasında yaşanması normal kabul edilir. Kısacası sizinkinin de eli kulağındadır.


28. GÜN

İşte bugün kramplara yeniden ev sahipliği yapacaksanız. Ayaklara konulan bir sıcak su torbası acınızı hafifletebilir. Sıcak duş yerine ılık duş alın. Çok karnınız ağrırsa da cenin pozisyonunda yatarak biraz kestirin. Geçecek merak etmeyin!

Related Posts

Previous Post Next Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim