Çocuklar duysun! Onlarla konuşun!

Çocuklar duysun

Çocuklar Duymasın dizisinde, birbirlerine “Mutfak!” diyen ebeveynlerin gidip gizli kapaklı konuları çocuklardan uzak tartıştıklarını hatırlarsınız. Peki, sizce çocuk psikolojisi açısından bu doğru bir davranış mı? Acaba böyle mi olmalı? Uzmanlar aksini iddia ediyor.

ÇOCUKLAR DUYMAMALI MI?

çocuklar kavgayı duymalı mı duymamalı mı?

Aile içinde her günümüz maalesef güllük gülistanlık olamıyor. Bazen gergin durumlar yaşanabiliyor. Bu gerginliklerin üzerinin örtülmesi veya gizli kapaklı konuşulması ise çocuklarda çok daha büyük sıkıntılar yaratıyor. Çünkü çocuk hem o gerilimli ortamı yaşıyor hem de evde neler döndüğünü çok merak ediyor!

Çocuklarımızı bu tarz anlardan nasıl koruyabiliriz?


“HER TARTIŞMA GİZLENMEMELİ!”

aile içindeki tartışmalar gizlenmemeli

“Çocuklar duymasın” konusu, ülkemizde biraz abartılmış olabilir. Çocukların duymasını istemediğimiz konular, aile içinde yaşanabilecek çok büyük tartışmalar ve kavgalar olmalı. Bu olayların çocukların yanında yaşanması tabii ki çocuk psikolojisi açısından uygun değil. Çünkü ebeveynler bu tarz tartışmaların hararetinde ağızlarından çıkanı da çok kontrol edemiyorlar. Ancak bu demek değil ki çocukların yanında hiç fikir ayrılığına düşmeyelim. Ya da sesimizi hiç yükseltmeyelim. Ev içinde dozunda tartışmaların olması, ardından da aile içi ilişkilerin normal biçiminde devam etmesi çocuklarda, “İnsanlar tartışabilir ama yine de birbirlerini sevebilirler,” düşüncesini geliştirir. Yani her tartışma çocuklardan gizlenmemelidir.


ÇOCUĞUNUZUN ÖNÜNDE BİR KAVGA KOPTUYSA

çocuğun önünde kavga ederseniz

Eğer anne ve baba olarak gerçekten çok şiddetli bir kavgaya tutuştuysanız hemen kendinize gelip önce çocuğunuz odasında müzik dinlemeye ikna edebilirsiniz. Fakat daha sonra, kendini kötü hisseden çocuğunuzla bu konuyu konuşmalısınız. Ona birbirinizi suçlamadan geçerli nedenler sunun. “Sadece biraz tartıştık. Bunda hiç üzülecek bir şey yok çünkü emin ol, çok yakın arkadaşlar bile arada sırada kavga ediyorlar. Örneğin sen hiç kardeşinle kavga etmiyor musun? Aynı şey! Üstelik ilişkilerinin sağlamlığı açısından böyle durumlar gayet normal!” gibi bir açıklama yapabilirsiniz.


EKONOMİK KRİZ AÇIKLANMALI

aile içindeki ekonomik durum açıklanmalı

Bazı konular aile içinde çocuğa farklı olarak açıklanabilir. Örneğin ailede ağır bir ekonomik kriz varsa, burada çocuğun anlayabileceği, onun yaş özelliklerine uygun bilgiler verilmeli. Eğer aile olarak ciddi bir ekonomik kriz yaşıyorsanız ve bu durumu çocuğunuza hiç yansıtmamaya karar verdiyseniz muhtemelen şu durumları yaşayacaksınız:

  • Çocuk doğal olarak ailenin neler yaşadığından habersiz. Haklı olarak kriz önceki maddi beklentilerini aileye karşılatmaya çalışacak.
  • Bu durum anne baba olarak sizi çok üzecek.
  • Durumu hemen çözemediğiniz için de gerginlikler yaşamaya başlayacaksınız.

Oysa durumu çocuğa açıklasanız aile içinde bir süre size tepki gösterse de sonra durumun farkına varacak ve büyük bir olasılıkla aileye destek olmaya çalışacak.

Kısacası maddi sıkıntılardan çocukların haberdar olması gerekir. Onların isteklerini yerine getiremeyecek ekonomik şartlar oluştuysa, bunu açıkça bilmeleri en doğrusu. Gerekirse banka hesabında paranın ne kadar azaldığını göstermenin de sakıncası olmaz. Yalnız birinci sınıfa giden çocukla üçüncü sınıfa giden çocuk, ekonomik krizin etkilerini farklı şekillerde anlayacaklardır. Bu yüzden onlara anlayacakları örnekler verilmeli. Sıkıntılı dönem için üzülmemeleri gerektiği söylenmeli. Eğer okula gidiyorlarsa kendilerine düşen görevin derslerine en iyi şekilde çalışmaya devam etmek olduğu anlatılmalı.


DURUM BOŞANMA NOKTASINA GELDİYSE

evlilik durumunuz boşanma noktasına geldiyse

Çocuklara karşı dürüst olmak şart ve evliliğin ne durumda olduğunu net ve kısa olarak, detaylara girmeden anlatmak gerekir. Çünkü zaten onlar, artık baba ile annenin aynı evde yaşamayacağını bir şekilde anlarlar. Çocuklar boşanma olayında kendilerini suçlayabilirler bu yüzden boşanmayla ilgili alınan kararda hiçbir suçları olmadığını açıklamak gerekir. Sevginin asla azalmayacağı sık sık söylenmeli. Özellikle çocukları ile beraber yaşamayacak ebeveynler, bunu hatırlatmaya özen göstermeliler. Çocukların hayatında bir değişiklik olacaksa eğer, örneğin okudukları okuldan ya da o şehirden ayrılmaları gerekiyorsa, bu önceden onlara tüm açıklığı ile anlatılmalı. Çocuklara tekrar barışabilme konusunda yanlış bir umut asla verilmemeli, kararın net ve kesin olduğu mutlaka söylenmeli.


CİNSELLİKLE İLGİLİ SORULAR CEVAPLANMALI

çocuk cinsellikle ilgili soru sorduğunda cevap almalı

Aile içinde cinsellikle ilgili konularda aile üyeleri pek konuşmak istemezler. Ancak gençler ergenlik dönemi öncesinde ve sonrasında cinsellikle ilgili sorular sormaya başlarlar. Eğer bu konularda anne babalar kısa ve doğru bilgiler veremezlerse çocuklar bilgi eksikliklerini başka kaynaklardan mutlaka karşılayacaklardır. Diğer taraftan genç kızlar, ilk adet olduklarında ne yapacaklarını genelde bilemezler. Burada anne önceden kızı ile konuşarak yakında böyle bir durumun olacağını, bunun çok doğal olduğunu ve sorusu olursa kendisine sorabileceğini söylemelidir. Aynı şekilde erkek çocukları da yaşadıkları değişimleri aileleriyle konuşabilmeliler.

Çocukların kendi vücutlarını ilgilendiren, cinsellikle ilgili soruları dürüstçe yanıtlanmalı. Aile, cinsellik ile ilgili soru sorduklarında onları azarlamamalı veya “Ayıp ayıp, bu da sorulur mu?” dememeli. Çocukların bu merakı, normal ve sağlıklı olduklarının bir işaretidir. Ebeveynler onlara bu konuyla ilgili okuyabilecekleri kitaplar tavsiye edebilirler. Beşinci ve altıncı sınıftaki çocuklar, kendi aralarında bu konuyla ilgili zaten konuşmaya başlamış olacaklar. Ama bunları daha önceden, doğru olarak ailelerinden duymaları daha sağlıklı olacaktır. Amerika’da yapılan araştırmaya göre 13 yaş altındaki çocukların %5-6’sı erken yaşta cinsel ilişkiye giriyor. Bu sonuç çocukların aileleri tarafından eğitilmeleri gerekliliğini ortaya koyuyor. Tekrar tekrar bu konuları sorsalar da üstü kapatılmamalı ve sıkıntı duyulmadan soruları cevaplanmalı.

Related Posts

Previous Post Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim