Hayatınıza biraz renk katın – Kendinize hedefler belirleyin

Hayatınıza biraz renk katın - Kendinize hedefler belirleyin

İşten eve, evden işe gidiyor, sadece televizyon izliyor, uyuyor ve yemek yiyorsanız hayatınız rutine bağlanmış demektir. Sanki yaşamınızı otomatik pilota devretmiş gibi bir monotonluk içerisindeyseniz bu konuya bir el atmanız gerekiyor. Haydi, hayatınıza biraz renk katın, kendinize hedefler belirleyin ve yeni skorlar elde edin! İşte size birkaç öneri…

İçeriklere buradan hızlıca ulaşabilirsiniz >>>

Rutinlerinizden kurtulun

rutinlerinizi unutun
Rutinlerinizden kurtulun

Eğer hayatınızdaki bazı konuların ters gittiğini hissediyorsanız bunu düzeltmek için atılabilecek ilk adım bir sorun olduğunu kabul etmektir. Her zaman etrafta gülücükler dağıtan, sürekli pozitif olan ve şakalar yapan bir kadın olmak zorunda değilsiniz tabii. Ama eğer her sabah kalktığınızda midenizde koca bir yumru, içinizde acayip bir huzursuzluk hissediyorsanız kendinize sormalısınız. Sizi huzursuz eden konular neler? Bunları nasıl ortadan kaldırabilirsiniz?

İsterseniz size bir örnek vereyim… Diyelim ki sevgilinizle üç yıldır birliktesiniz ve birbirinizi çok seviyorsunuz. Ama ilişkiniz artık size biraz fazla huzurlu gelmeye başladı. Hatta monotonluğa doğru emin adımlarla gidiyorsunuz. Eğer böyle hissediyorsanız hemen harekete geçmelisiniz. Küçük sürprizler, eğlenceli hediyeler, farklı aktiviteler hatta sosyalleşirken gittiğiniz mekânlarda yapacağınız değişiklikler bile bu ilişkinin daha hareketli olmasını sağlayabilir. Aynı yöntemi iş, aile ve arkadaşlık ortamlarında da deneyebilirsiniz. Biraz yaratıcılığınızı konuşturup yeni yollar denemelisiniz. Böylece tüm ilişkilerinizin yoluna girdiğini göreceksiniz.


İlham perinizi yakalayın

ilham perinizi yakalayın
İlham perinizi bulun

Etrafınızı şöyle bir inceleyip size nelerin ilham verdiğini araştırmalısınız. Bir kitap, bir arkadaş veya sevgiliniz sizin ilham kaynağınız olabilir. Ya da güzel bir manzara, açık havada bir yürüyüş veya bir sinema filmi de sizi çok etkileyebilir. Neyle motive olduğunuzu keşfedin! Bir sonraki adımınız ilgi alanlarınızın listesini yapmak olacak. Nelerden hoşlanıyorsunuz, hangi alanlarda yeteneklisiniz ve belirlediğiniz bu alanlar yaşamınıza neler katacak? “Kafamda bir sürü fikir var ama bunları gerçekleştirecek motivasyona sahip değilim,” diyorsanız evde oturarak o enerjinin kendiliğinden size gelmesini bekleyemezsiniz.

Örneğin bir roman yazmak istiyorsunuz bunun için yazarların söyleşilerine katılarak onlardan yazar olmanın inceliklerini öğrenebilirsiniz. Ya da resimle mi ilgileniyorsunuz, neden resim sergilerine gidip sizin de bunları yapabilecek güçte olduğunuzu görmüyorsunuz? Olay yerine gidip hareketi yakalamak sizde de olumlu bir enerji yaratacak.


Vizyonunuzu geliştirin

vizyonunuzu genişletin
Geniş bir vizyona sahip olun

Planlı olmak her zaman iyi bir karardır. Çünkü elinizde bir program olursa, o programdan geri kalmamak için ekstra bir çaba sarf edeceksiniz. Kendinize 3 ay verin. Daha sonra bu üç ayı 6 aylık ve sonra 12 aylık bir programa dönüştürün. Planlı ve programlı biri haline geldiğiniz zaman, kısacık bir gün içerisinde ne kadar çok şey yapabildiğinize hayret edeceksiniz. Çünkü boşa harcayacak tek bir dakikanız olmayacak. Gününüzü sosyal aktiviteler, enteresan hobiler ve hatta planlarınız dâhilinde bol bol eğlence ile geçirebilirsiniz.

Vizyonunuzu genişletmek adına yapılabilecek en iyi aktivite gündemi yakından takip etmektir. Vizyona giren en son filmler, yeni çıkan albümler veya günlük haberleri hiç kaçırmayın. Ayrıca doğa sporları, kültür ve sanat topluluğu gibi hem sosyal hem de kişisel gelişim sağlayabilecek aktivitelerle de ilgilenebilirsiniz. Göreceksiniz tüm bunları yaptığınızda her konuda söyleyecek söze, daha çok arkadaşa ve kendinize güvendiğiniz için de belki çok daha iyi iş imkânlarına sahip olacaksın.


Aldığınız kararların arkasında durun

kararlarınıza sadık kalın
Kararlarınızın arkasında durun

İlgi alanlarınızı belirlediniz, vizyonunu genişlettiniz ve sizi rahatsız eden konuları hayatınızdan çıkardınız. Tüm bunları yaparken hayatınıza dair yeni kararlar almış oldunuz. Şimdi aldığınız bu kararları harfiyen uygulamalısınız. Diyelim ki 10 kilo fazlanız olduğunu düşünüyorsunuz. Zayıflamaya karar verdiniz ama kilo vermek için uyguladığınız hiçbir diyeti ya da egzersizi tam olarak uygulayamadınız. Bir iki gün direnip diğer günlerde kendinizi salıverdiniz. Bu yüzden sanki hiç çaba sarf etmemişsiniz gibi başladığınız yere geri döndünüz. Eğer siz de kararlarınızı uygulamak konusunda sorunlar yaşıyorsanız çevrenizdeki insanlardan yardım isteyebilirsiniz.

Örneğin sevgiliniz sabahları sizinle koşmaya gelebilir ya da arkadaşlarınız sizi yeni jimnastik kıyafetleri almak için alışverişe çıkarabilir. Bu tarz girişimler size her şeyi daha cazip ve katlanılır gösterecektir.


Aksiyon gösterin

bir aksiyonda bulunun
Aksiyon gösterin

Rüyalarınızı gerçekleştirmek istiyorsanız biraz çaba göstermeniz gerektiğinin farkındasınız herhalde. Hayata kattıklarınızla varsınız ve kendinizi eve kapattığınız sürece de yoksunuz. Neden, içinizde karınca yuvası gibi çöreklenen şu miskinliği defetmiyorsunuz? İçinizi yeni bir ışıkla doldurup işe koyulabilirsiniz. Harcayacağınız enerjiyi düşünmek yerine bir işi gerçekleştirdikten sonra kazanacaklarınızı düşünürseniz harekete geçmek konusunda daha istekli olabilirsiniz. Güzel bir vücuda, açık bir zihne, eğlenceli bir hayata sahip olmak için bir takım özverilerde bulunmalısınız. Bunun için de yaşam koçuna falan ihtiyacınız yok, kendi kendinizi motive edebilirsiniz. Haydi, hemen ayağa kalkın, o kapıdan dışarı çıkın ve çılgın bir maceraya doğru akın. Kim bilir, sizi dışarıda nasıl sürprizler bekliyor?


Hayatınız bir rutine sıkışmış olabilir mi?

rutin bir hayat mı sürüyorsunuz
Hayatınız rutinleşti mi?

Öğrenmek için…

Evinde sessiz bir yer bulun. Yere oturun ve bağdaş kurun. Gözlerinizi kapatın, derin bir nefes alın. Sonra sizi gerçekten mutlu edecek bir konunun hayalini kurun. Bu bir insan, bir yer ya da bir olay olabilir. Ama bu hayalin sizi gerçekten mutlu edecek bir şey olduğundan emin olmalısınız. Bu yüzden hemen aklınıza ilk gelen fikre takılıp kalmamalısınız. Hafızanızdaki arşivleri kurcalamalısınız. Hatırladığınız zaman yüzünüzde bir tebessüm oluşturan hayal, aradığınız konsept olacaktır.

Şimdi gözlerinizi açın ve kendinize şunu sorun: “Gün içerisinde günde kaç kez, kendinizi bu hayali kurduğunuz andaki gibi mutlu hissediyorsunuz?” Eğer bu hissi günde 20 seferden fazla yaşıyorsanız hayatınızda yeterince mutluluk veren olaylar yaşıyorsunuz demektir. Ama eğer 10’dan daha azsa hayatınızı daha iyi bir hale getirmek için daha çok çalışmanız gerekiyor. Hemen işe koyulun, tek bir anınızı bile boşa harcamayın!

Konumuzla alakalı “Hedeflerinize ne kadar bağlısınız?” başlıklı testi de çözmek isteyebilirsiniz.

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

  • Nur Ayşe
  • 18 Ocak 2018
  Yanıtla

  Güzel bir yazı olmuş…

   • hazanakoz
   • 18 Ocak 2018
   Yanıtla

   Çok teşekkür ederim, beğenmenize sevindim, sevgiler 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim