Kendi etki alanınızı yaratın!

Kendi ilgi alanınızı kendiniz yaratın

Arkadaşlarınızı, çevrenizdeki insanları ve ilginizi çeken erkekleri etkileyebilmek için dolgun dudaklar ve marka giysiler hiçbir işinize yaramayacak! Pek çoğumuz dış görünüşümüzün çok önemli olduğuna inanıyoruz. Evet, dış görünüşümüz ilk bakışta insanların ilgisini çekebilmek için önemli. Ama eğer o dış görünüşün altını dolduramıyorsanız güzellik merkezlerine ve kozmetiklere akıttığınız paralar boşa gidiyor demektir. İnsanları etkilemenin başka yolları var. Üstelik bu basit yöntemlerin daha garanti sonuçlar verdiğini siz de göreceksiniz.

AĞZINIZDAN BAL DAMLASIN

ağzınızdan bal damlayarak etki alanı yaratın
Ağzınızdan bal damlasın – Kendi etki alanınızı kendiniz yaratın

 1- Tane tane anlaşır konuşun! 

Bütün söylemek istediklerinizi tek bir cümleye sığdırmak ve bunu da tek bir nefeste söylemek zorunda değilsiniz. İnsanlar sizi tane tane, sakin konuştuğunuzda ve sözcükleri yutmadığınızda anlayabilirler. Acele etmeyin ve her cümlenin sonunda nefes almayı unutmayın.

 Neden:  Sakin sakin konuşmak sizin o anda kendinize güvendiğinizi, soğukkanlı olduğunuzu ve kafanızın dağınık olmadığını gösterecek. İnsanlarla olan iletişiminizde kurduğunuz cümleler ve kullandığınız ses tonu çok önemli. İnanın bana, botokslu dudaklarınızdan çok tatlı dilinizle insanlar üzerinde olumlu etki bırakabilirsiniz.

 2- Grameri doğru kullanın 

“Şeeey, yani, fakat ben, ııııı, kem küm…” lerle geçişler yapmayın. Bu sizin kendinize olan güveninizin eksik olduğunu düşündürebilir. Ayrıca sırf havalı görünmek için anlamını veya okunuşunu bilmediğiniz sözcükler kullanmayın. Hani olur ya, biri çıkar ve bu sözcüğün ne demek olduğunu sorar. Öylece kalakalırsınız. Bu küçük düşmenize sebep olmaktan başka işe yaramaz.

 Neden:  Doğru sözcükler ve doğru vurgularla karşınızdakini anında etki alanınıza alabilirsiniz. Bu yöntem iş hayatınızda da çok işinize yarar. İnsanlar sözlerinizi ve sizi ciddiye alırlar.

 3- İltifat edin 

Eğer biriyle ilk kez karşılaşıyorsanız ona mutlaka güzel bir iltifatta bulunun. “Kazağınız ne kadar hoş bayıldım. Gözleriniz yeşil mi? Çok güzel görünüyorlar. Siz bana çok sevdiğim bir arkadaşımı hatırlatıyorsunuz…” gibi cümleler iyi bir etki uyandıracaktır. Ama aklınıza böyle bir özellik gelmiyorsa, “Sizin hakkınızda çok iyi şeyler duydum” da sizi kurtaracaktır.

 Neden:  İltifat herkesin hoşuna gider. İleride aklına siz geldiğinizde yüzünde hoş bir gülümseme olacaktır. O da başkalarına sizin ne kadar hoş bir kişi olduğunuzu anlatacaktır. Kibarlık her zaman işe yarar.


YERİNE GÖRE, DOĞRU DAVRANIN

yerine göre davranarak etki alanı yaratın
Yerine göre doğru davranın – Etki alanınızı yaratın

 1- Tokalaşın 

Bu her gün karşılaştığınız arkadaşlarınız için geçerli bir kural değil. Onları bol bol yanaklardan öpebilirsiniz, sıkıntı olmaz. Ama eğer biriyle ilk kez tanışıyorsanız tokalaşma sayesinde karşı tarafa kendi karakteriniz hakkında çok iyi ipuçları verebilirsiniz.

 Neden:  Bu davranış sizin çok kibar olduğunuzu ve görgü kurallarını bildiğinizi gösterir. Eğer karşınızdakinin elini çok sert sıkarsanız onun üzerinde baskınlık kurmaya çalıştığınız ve biraz megaloman olduğunuz anlamına gelebilir. Elini çok hafif sıkarsanız da zayıf karakterli pasif bir kişilik imajı çizebilirsiniz. En iyisi siz karşınızdakinin elini, gücünüzü hafifçe hissettirecek kadar sıkın ama olayı abartmayın. Tokalaşma süresini de öyle çok uzatmayın. Alışveriş pazarlığı yapmıyorsunuz sonuçta.

 2- İlgili görünün, hatta yapabiliyorsanız gerçekten ilgi gösterin 

Siz bir olayı anlatırken eğer karşınızdaki kişi sizi dinlemiyorsa ne kadar sinirlendiğinizi düşünün. O zamanlarda sohbeti hemen kesmek istiyor ve bütün anlatma şevkinizi kaybediyorsunuz, değil mi? Aynı şeyler sizin için de geçerli. Birisi size bir konudan bahsetmeye başladığında önce gülümseyin. Ama bu an kısa sürsün yoksa samimiyetsiz görünürsünüz. Sonra vücudunuzun yönünü ona çevirin ve dinlediğinizi belli etmek için aralarda, “Öyle mi? Çok ilginç! Haklısınız…” gibi sözcükler kullanarak belli edin. Hoş karşınızdakini gerçekten dinliyorsanız doğal olarak böyle tepkiler vereceksiniz. İnsanlarla doğru iletişim kurmanın en etkili yollarından biri onları dinlemektir. Eğer sohbet ortamlarında sadece kendinizden bahsediyor ve başka kimsenin konuşmasına izin vermiyorsanız kimse size on dakikadan fazla tahammül edemez, haberiniz olsun.

 Neden:  Böylece insanlar sohbetinizden hoşlanacak. Tekrar yanınıza gelip sorunlarını paylaşmak isteyecekler. Bu arada sadece dinleyip dert anası olun da demiyorum. Bir sohbet tıpkı bir tenis maçı gibi doğal akışında ilerlemeli.

 3- Göz teması kurun 

Eğer karşınızdaki konuşurken telefonunuzla oynuyorsanız, yanınızdan geçenlere takılıyorsanız ve kafanızı başka tarafa çeviriyorsanız sohbetiniz çok uzun sürmeyecektir. Karşınızdaki çok etkilendiğiniz ve yanındayken heyecandan öldüğünüz bir erkek olsa bile (Onun gözlerinin içine bakmak biraz daha zor olabilir.) direkt göz teması kurmaya özen göstermelisiniz.

 Neden:  “Gözler ruhun aynasıdır” klişesi boşuna klişe olmadı. İletişiminizi göz teması ile pekiştirmezseniz karşı tarafı samimi olduğunuza ve söylediklerine inandığınıza ikna edemeyebilirsiniz. Ama öyle saatlerce gözünüzü ayırmadan dik dik bakmanız da abes olacaktır. Dozunu iyi ayarlayın.


GÖZ ZEVKİNİ OKŞAYIN 

Göz zevkini okşayarak etki alanı yaratın
Göz zevkini okşayın – Kendi etki alanınızı yaratın

 1- Mekâna uygun giyinin 

Dışarıya çıkarken kıyafetlerinizi seçmeden önce nereye gideceğinizi düşünün. Kıyafetiniz gideceğiniz yere uygun mu? Eğer bir türlü emin olamıyorsanız her zaman daha ılımlı olan spor parçalardan seçimler yapabilirsiniz. Örneğin bir jean üzeri beyaz bir tişört altına da şık bir stiletto pek çok ortama uyar.

 Neden:  Sinemaya gidiyorsanız sportif giyinin çünkü filmi izlerken rahat etmek isteyeceksiniz ama bir partiye gidiyorsanız dilediğin kadar gösterişli olabilirsiniz. Arkadaşlarınızla bir kafede buluşacaksanız da olayı fazla abartmayın. Herhalde öyle bir ortamın Banu Alkan’ı gibi görünmek istemezsiniz.

 2- Saçlarınızı şekillendirin 

Saçlarınız tarzı nasılken kendinizi rahat hissediyorsunuz? Ya da saçınıza ne yaparsanız çok rahatsız oluyorsunuz? Bunları bir düşünün! Rahat olmak istediğiniz ortamlarda saçlarınızı rahat edeceğiniz şekilde toplamalısınız. Yoksa bütün gece saçınızla uğraşarak eziyet çekebilirsiniz. Ama asıl önemli konu nerede sosyalleşirseniz sosyalleşin saçlarınızın her zaman temiz görünmesine dikkat etmelisiniz. “Fön çektirdim bu beni beş gün idare eder!” diyorsanız o saçlara tereyağı sürüp gezin daha iyi. Kısacası isterse fönsüz olsun ama temiz olsun. Ayrıca yüzünüzü saçlarınızın arkasına çok fazla saklamayın.

 Neden:  Eğer saçlarınız gözlerinizi kapatırsa karşınızdaki kişiye mesafeli görünürsünüz. Eğer saçlarınızla çok sık oynarsanız tedirginlik ve güvensizlik mesajı gönderebilirsiniz. Saçına hiç dokunmazsanız da ilgisiz durabilirsiniz. Bu işin kolay olacağını söylemedim değil mi? Ortayı siz bulun artık. 🙂

 3- Tırnaklarınıza dikkat edin 

Tırnaklarınız temiz, törpülenmiş olmalı ve asla cadı tırnağı gibi upuzun olmamalı. Onları kıvamında uzatıp tırnak cilalarıyla şekillendirmeli ve bakımlı görünmesini sağlamalısınız. Bu arada yarısı çıkmış oje kadar çirkin bir görüntü daha olamaz. Hiç oje sürmeyin daha iyi!

 Neden:  Bunun biraz haksızlık olduğunu düşünebilirsiniz ama insanlar karşısındaki insanı tanıyabilmek için ilk önce ellerine bakıyorlar. Çünkü eller o insanın karakteri hakkında çok fazla şey anlatıyor. “Dağınık mısınız? Kafanız karışık mı? Kendinizi ne kadar seviyorsunuz? Kendinizle ne kadar alakalısınız? Temiz bir insan mısın?” gibi soruların cevabını elleriniz hemen verebilir. O yüzden de özeni hak ediyorlar.


Bu kitaplara da bir göz atabilirsiniz!

Baştan çıkarma sanatı - Dost kazanma ve insanları etkileme sanatı kitabı

  • “Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı” – Dale Carnegie
  • “Baştan Çıkarma Sanatı” – Joost ElffersRobert Greene

Başarılı ve güzel konuşma sanatı - İnsanları etkileme yolları kitabı

  • “Başarılı ve Güzel Konuşma Sanatı” – Murat Tunalı
  • “İnsanları Etkileme Yolları” – Robert B. Cialdini

İlgili İçerikler

Önceki İçerik Sonraki İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim