Sağlıklı dişler için nelere dikkat etmeli?

sağlıklı dişler

Günde iki kez diş fırçalayarak ve diş ipi kullanarak diş sağlığımızı korumak bazen pek de mümkün olmuyor. “Ben düzenli olarak dişlerimi fırçalıyorum ama yine de ağzımda bir sürü çürük var,” diyorsanız bunun altındaki sebep D vitamini eksikliği olabilir. Gelin önce biraz diş sağlığımızdan bahsedelim, sonra da piyasadaki en iyi diş fırçalarına bir göz atalım.

İçeriklere buradan hızlıca ulaşabilirsiniz >>>

D Vitamini şart

Diş sağlığı için d vitamini
D vitamini

Sağlıklı yaşamın temel yapı taşlarından olan D vitamini, diş eti hastalıklarına karşı da bir kalkan görevi görüyor. Diş Dostu Derneği Kurucu Üyesi, Diş Hekimi ve Periodontolog Dr. Seyhan Gücüm, D vitamininin çene kemiği ve dişlerin anatomik yapısının gelişimi için oldukça önemli olduğunu söylüyor ve bakın bizlere bu konuda neler anlatıyor?

“Sağlıklı dişlere sahip olmak adına düzenli bakım ve kontrol çoğu zaman tek başına yeterli olmayabilir. Sosyal yaşantımızı hem görsel hem de fiziki anlamda etkileyen dişlerimizin en önemli destekçilerinden biri D vitaminidir. D vitamini kalsiyum ve fosfor emilimini sağlaması sayesinde özellikle diş eti hastalıklarının oluşumu ile mücadele etmeye destek olur.

Diş minesini güçlendirmesiyle de öne çıkan D vitamininin eksikliğinde, diş yapı ve dokusunda önemli sıkıntılar meydana gelebilir. Çene kemiği gelişimi ve diş sürmelerinde gecikmeler yaşanabilir, dişlerin anatomik yapılarında da deformasyonlar oluşabilir. Ayrıca D vitamini eksikliği, enflamasyona açık bir savunma sistemine de sebep olabilir.”

D vitamini dışarıdan besinlerle alınabildiği gibi direk güneş ışınlarından da alınabilir. Her gün 20 dakika güneşte kalmak D vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır. Deniz ürünlerinde (Balık yağı, karides, ton balığı, istiridye), süt ve süt ürünlerinde (Tereyağı, peynir, yumurta, yoğurt) ayrıca mantar, maydanoz, patates ve yulafta da bulunur.


Hamileler diş eti hastalıklarına karşı dikkatli olmalı

hamileler dişlerine dikkat etmeli
Hamilelerde diş sağlığı

Dr. Gücüm özellikle hamilelerin diş eti hastalıkları ve çürüklere karşı dikkatli olmaları gerektiğini belirtiyor ve şunları söylüyor:

“Hamileler bu dönemde hem beslenmelerine hem de ağız bakımlarına özen göstermeliler. Düzenli diş fırçalamalı ve diş ipi kullanmalılar. Ayrıca diş hekimi kontrollerini en azından üçer aylık periyodlarla aksatmamalılar. Çünkü bu dönemde değişen hormon dengeleri özellikle diş eti problemlerini tetikleyebilir ve çeşitli nedenlerle çürük aktivitesi hızlanabilir. Bu dönemde D vitamini kullanımı da hamilelerin ve çocukların diş sağlığına destek olabilir.


Nano teknolojik diş fırçası

misoka
Misoka diş fırçası

Diş hekimi Emek Külür ve Gazeteci – Haber Spikeri İlkin Kavukcu, macunsuz diş temizleyen ve tüm dünyada büyük yankı uyandıran Japon teknolojisi Misoka’yı Türkiye’ye getirdi.

Türkiye’de ilk etapta eczanelerde satışa sunulacak olan Misoka’nın önemli bir buluş olduğunu belirten Emek Külür, “Buluşlar ve yenilikler, insanların hayatlarını kolaylaştırmak ve hep daha iyiyi insanlara sunmak için var. Bu buluş da bilinçsiz macun kullanımı nedeniyle özellikle çocukların ve elbette herkesin fazla florüre maruz kalmasını engelliyor. Ayrıca daha güvenli, daha pratik ve daha sağlıklı bir ağız hijyeni sunuyor,” dedi.

Misoka nasıl kullanılıyor?

Osaka merkezli teknoloji şirketi işbirliğiyle üretilen ve Japon tasarımcılar tarafından geliştirilen nano teknolojik diş fırçasının en önemli özelliği, kıllarının nano boyuttaki 1 milyar mineral iyonlarla kaplanmış olması. (1 nanometre, metrenin milyarda biri, diğer bir deyişle 1 milimetrenin milyonda biri kadardır.)

Kıllar üzerindeki iyonlar, fırçalama sırasında diş yüzeyindeki birikimleri ve lekeleri temizlerken diş minesini kaplayarak bir tür koruma kalkanı oluşturuyor. Macunu kullanmak yerine, Misoka’yı bir bardak su içine daldırarak kıllar üzerindeki iyonların serbest kalmasını sağlıyor ve dişinizi fırçalıyorsunuz.

Florürün fazlası sağlığa zarar veriyor

Diş Hekimi Emek Külür, “Diş macunu, Türkiye’de maalesef çok bilinçsiz şekilde kullanılıyor. Diş macunundaki florürün fazlası sağlığa zarar veriyor. Misoka, bu sorunu ortadan kaldırıyor ve diş macunu olmadan dişler temizlenebiliyor.

Amerikan Diş Hekimleri Birliği, bir kadının optimal olarak günde yaklaşık 3 mg, erkeğin ise günde en fazla 4 mg florür almasını öneriyor. “Araştırma literatürüne göre, tek fırçalamada bir miligram florürün dörtte birinden fazlasını yutmamalıyız,” diyerek dişinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı güzelce çalkalamanız gerektiğini belirtiyor.

misoka
Misoka diş fırçası – Çocuklar için


 Piyasadaki en iyi diş fırçaları 

Türkiye’de diş fırçası konusunda çok da fazla seçeneğimiz olduğu söylenemez fakat piyasadaki en iyi ürünleri sıralamamız gerekirse bu markalar rakiplerine göre açık ara öndeler. Zaten bu yüzden hekimler tarafından da tavsiye ediliyorlar.

Curaprox

Çok severek kullandığım için söyleyebilirim ki şu an Türkiye’deki en iyi diş fırçalarından biri kesinlikle Curaprox. Size de özellikle Curaprox CS 5460 modelini tavsiye ediyorum. Bir kez deneyin diliniz ve dişleriniz anında farkı anlayacaktır. Bu arada Curaprox fırçalarda sertliğe göre, 1560-3960-5460 adet kıl bulunuyor. Diğer markalarda bu sayı 800-1000 arasında. Böylece Curaprox çok daha fazla yüzeye temas ederek daha iyi bir sonuç sunuyor. Ayrıca renkleri de çok eğlenceli.


Humble Brush

humble

İsviçreli bir marka olan Humble Brush, özellikle hassas diş etlerine sahip olan kişiler tarafından tercih ediliyor. Bambudan yapılan Humble fırçaları, özel olarak üretiliyor ve doğada çözülebiliyor.


Sensodyne

Sensodyn

Pürüzsüz ve yuvarlak kıl uçları diş etlerine zarar vermeyecek şekilde tasarlanmış. Kısa dış kıl yapısı diş eti çizgisi gibi hassas bölgelere uyum sağlıyor. Küçük fırça başlığı temizlenmesi zor alanlarda bile etkili temizlik sunuyor. Görünüşte oldukça sade olabilir ama emin olun işinizi görecektir.


Oral B Pro Expert Pulsar Pilli Diş Fırçası 

Oral B Pulsar

Eğer Oral-B’nin şarjlı fırçasını alamadıysanız aynı markanın bu ürünü de oldukça başarılı.


Şarjlıların en iyisi ise Oral-B Genius Rose Gold

Oral b rosegold

Oral- B Genius Rose Gold, 12 renkli ışık ayarıyla fırçalamayı kişisel bir deneyim haline getiriyor. Oral-B Genius Rose Gold’un şık kutusu, diş fırçasını hem şarj ediyor hem de pratikliğiyle seyahatleri kolaylaştırıyor. Fırça içine yerleştirilmiş sensörleri sayesinde ağızdaki hiçbir noktayı atlamayan ürün, sert fırçalamalarda da hızını otomatik olarak yavaşlatıyor ve titreşimlerini durduruyor. Benim yıllardır kullanmaktan vazgeçemediğim bu ürünün yeni rengi de çok hoş olmuş gerçekten.

Related Posts

Previous Post Next Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim