Kitap kurtları bu yazı sizin için!

kitap kurtları bu yazı tam size göre

Soğuk kış günlerinde sosyal aktivitelerde bulunmak içinizden gelmiyorsa ve dizi izlemekten sıkıldıysanız size biraz raflardaki kitaplardan bahsedeyim. İsteyene aşk hikâyeleri isteyene de polisiye macera var. Seçin en sevdiklerinizi sonra kendinize bir kahve yapın ve maceradan maceraya dalın!

KİMDİR BU MİTAT KARAMAN?

Kimdir Bu Mitat Karaman-Doğu Yücel
Kitap önerileri – Kimdir Bu Mitat Karaman?

En sevdiğim yazarlardan biri olan Doğu Yücel’in yeni kitabı çıktı. “Hayalet Kitap”, “Düşler Kâbuslar ve Gelecek Masalları”, Güneş Hırsızları” ve “Varolmayanlar” isimli kitapları ile oldukça beğeni toplayan yazarın yeni macerasını açıkçası heyecanla bekliyordum. Hey Girl’de editörlük yaptığım dönemlerde, kardeş dergi Blue Jean’in demirbaşlarından biri olan Doğu ile yıllarca yan yana çalıştık. Onun ne kadar efsane bir karakter olduğunu size anlatamam. Dolayısıyla bu kalemden çıkan hikâyeler de raflarda okuyabileceğiniz pek çok kitaptan daha sürükleyici ve ilginç oluyor. Neyse Doğucum, bu kadar övgü yeter gelelim yeni kitabın “Kimdir Bu Mitat Karaman?”ın konusuna…

Böylesine sıradan bir anda nasıl bir değişim yaşanabilir ki? En fazla ne olabilir? Mitat televizyonda aynı şeyleri geveleyip duran adamlardan birinin sarf edeceği muhteşem bir sözle hayatı hakkında büyük bir uyanış mı yaşayacak? Çitlediği çekirdeğin kabuğu dişetlerine saplanacak, bunu fark etmeden ağzını kapatınca fantastik filmlerdeki canavarlar gibi can mı verecek? Kabuğu tamamen kapalı olan antepfıstığını açmaya çalışırken elini mi kıracak? Ne olabilir ki Allah aşkına?

Evden işe, işten eve gidip gelen son derece sıradan ve silik birinin başına ne gelir ki, demeyin… Karakterimiz Mitat bir gece uyandığında, diyafonun düğmesine basmak ve apartmanın kapısını açmak zorunda kalır. Ve hayatı bütünüyle değişir… Doğu Yücel’in bu sürükleyici yeni zaman polisiyesi güçlü bir kara mizah örneği, bir paranoya kuyusu, okudukça açılan, heyecan verici bir yeni Türkiye panoraması. Eminim devamının gelmesini isteyeceksiniz.


KEDİMLE SOHBETLER

Kedimle Sohbetler kitabı
Kitap tavsiyeleri – Kedimle Sohbetler

Her şey tepetaklak olmuşken bir kedinin dokunuşu hayatınızı nasıl değiştirir, hiç düşündünüz mü?

Otuzlu yaşlarını doldurmak üzere olan mutsuz bir kadının hayattaki çıkmazlarına inat, Sibilaona yepyeni kapılar açar. Sibila bir Habeş kedisinden başkası değildir! Çünkü mutluluğa giden yolları en iyi kediler bilir…

Eduardo Jauregui’nin kaleme aldığı ve Altın Kitaplar etiketi ile raflardaki yerini alan “Kedimle Sohbetler”, iki tür arasında gelişebilecek en köklü dostluklardan birinin kanıtı olarak okurlarını bekliyor. Kitabın konusu ise özetle şöyle:

Sara Leon otuzlu yaşlarını doldurmak üzere olan mutsuz bir kadındır. Artık çok sevdiği işi de onu tatmin etmemektedir. Sevgilisiyle ilişkisinin kötüye gitmesi, ailesinin ekonomik kriz yüzünden yaşadığı maddi zorluklar derken Sara’nın hayatı bir anda değişir. Genç kadın, hayatının berbat bir hal aldığını düşündüğü sırada Sibila ile tanışır – zarif, gizemli bir Habeş kedisi.

Sibila, Sara’yı ondan iyi tanımaktadır. Dahası; zekâ dolu bakışı, sıra dışı mizah anlayışı ve bilgeliğiyle biz insanları binlerce yıldır gözlemlemektedir. Sibila, Sara’ya yaşamındaki güçlüklere göğüs germesi için yardım edecek, hayallerini yeniden inşa etmesi için ihtiyacı olan desteği ona sunacaktır.


KADINLARIN NESİ VAR?

Kadınların Nesi Var kitabı
Kitap önerileri – Kadınların Nesi Var

İngiliz yazar ve illüstratör Jacky Fleming’in Desen Yayınları etiketiyle raflarda yerini alan kitabı “Kadınların Nesi Var?”, kadınların tarih boyunca toplumsal hayatta varlık gösterme mücadelesini ince eleştiriler ve dâhiyane bir ironiyle gözler önüne seriyor.

Kadınlar, Havva’dan bu yana tarihin neresindeler? Hapsoldukları ev içi alanın dışına çıkmaya cüret eden kadınların başına neler geldi?

Görün bakalım gerçek dâhiler kimlermiş? Altmış çeşit nakış düğümü öğrenebilen kadınlar mı yoksa işi gücü bir kenara bırakıp kadınların zayıf yönlerini tartışıp duran erkekler mi? Nesi var sahi bu kadınların? Kolları mı kısa, kafaları mı küçük? Yoksa sakalları mı az?

Her kadının ama en çok da her erkeğin kitaplığında olması gereken ve 2017 yılında Artémisa Mizah Ödülü’ne de değer görülen bu kitap, hem düşündüren hem de eğlendiren hikâyesiyle eminim sizin de çok hoşunuza gidecek.


ÜÇ YAŞAM

Üç yaşam kitabı
Kitap önerileri – Üç Yaşam

Delidolu Yayınları, kült yazar Gertrude Stein’ın, yaşadıkları toplumlarda varlık göstermeye çalışan üç ayrı kadının hikâyesini anlattığı “Üç Yaşam” kitabını okurlarla buluşturuyor. Başta Hemingway olmak üzere birçok yazarı etkilemiş olan Stein, bu üç öyküyle hayata dair parçaları değil hayatın kendisini olduğu gibi ortaya koyuyor.

Deneysel yazılarıyla kübizmin resimde gerçekleştirdiğini edebiyatta var etmek isteyen Gertrude Stein’ın bu kitabı, yayımlandığı dönem büyük bir ilgiyle karşılandı ve olağanüstü bir gerçekçilik ürünü olarak nitelendirildi.

“Üç Yaşam”, alt sosyokültürel sınıfa mensup üç farklı kadının, Anna, Lena ve Melanctha’nın hikâyelerini ne basite indirgeyerek ne de yücelterek anlatmayı başarıyor. Türkiye’de geniş bir okur kitlesi bulunan Gerturde Stien, bu eseriyle yaşama tutunmaya çalışan bütün kadınların yolunu aydınlatıyor.


KIRMIZI PİYANO

Kırmızı Piyano kitabı
Kitap Tavsiyeleri – Kırmızı Piyano

“Kafes” kitabının çok satan yazarı Josh Malerman’dan benzersiz bir gizem romanı daha! “Kırmızı Piyano” isimli yeni kitabın konusu ise şöyle:

Philip Tonka ve grubu The Danes’in bir sonraki hit şarkıları için umutsuzca ilham arama çabaları, Amerikan ordusundan bir generalin ziyaretiyle bölünmüştü. Bir Afrika çölünde nükleer silahları bile etkisiz hale getirebilen bir ses keşfeden Amerikan ordusu, bu sesin kaynağını bulmak için Philip ve arkadaşlarını bir göreve göndermek istiyordu. Bu keşif yolculuğu, kızgın çöl kumları arasında gömülü kalmış bir gizemin kalbine yapılan bir yolculuğa dönüşecekti.

Amerika’da, gözlerden saklı bir hastanede Ellen isimli bir hemşire, vücudundaki tüm kemikleri kırılmış bir hastaya bakıcılık yapıyordu. Hastanın bu şekilde nasıl yaralandığını bilmiyordu fakat vücudu mucizevî bir hızda iyileşiyordu. Başına gelenler hakkında her geçen gün daha çok şeyi hatırlayan bu gizemli hasta, Ellen’ı hiç beklemediği bir yola sokacaktı. Peki, bu gizemli hastanın Afrika’daki olaylarla ne gibi bir ilgisi vardı?


DOĞU EKSPRESİNDE CİNAYET

Doğu Ekspresinde Cinayet kitabı
Kitap önerileri – Doğu Ekspresinde Cinayet

Polisiye edebiyatın kraliçesi Agatha Christie’nin tüm dünyada çok konuşulan “Doğu Ekspresinde Cinayet” romanı, filme özel şömizli  baskısıyla bir kez daha okurlarıyla buluşuyor!

Agatha Christie’nin aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanan ve sinemaseverlerden tam not alan “Doğu Ekspresinde Cinayet” filminde Kenneth Branagh, Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Daisy Ridley ve Penélope Cruz başrolleri paylaştı biliyorsunuz.

1930’lu yıllarda İstanbul ve Paris arasında sefer yapan ünlü Doğu Ekspresi’nde işlenen bir cinayetin aydınlığa kavuşmasını anlatan “Doğu Ekspresinde Cinayet”, Agatha Christie’nin tüm dünyada en çok satan romanları arasında. Eğer hala bu kitabı okumadıysanız konusunu kısaca anlatayım…

Gece yarısından sonra artan şiddetli tipi yüzünden Doğu Ekspresi artık yoluna devam edemez durumdadır. Yılın bu zamanlarında lüks tren tamamen doludur. Ertesi sabah yapılan kontroller sonucu tüm yolcuların sağ salim trende olduğu anlaşılır. Ancak defalarca bıçaklanarak öldürülen Amerikalı yolcunun kompartımanının kapısı içeriden kilitlidir. Sonunda, trende yolculuk etmekte olan Hercule Poirot cinayeti incelemeye başlar. Ancak kimi yolcular, cinayetin izlerini yok edebilmek için yaşlı dedektifin dikkatini dağıtmaya çalışırlar. Poirot, kehanet sayılabilecek bir saptamayla cinayeti bir değil iki şekilde çözümlemeyi başarır.


BATAKLIK KRALI’NIN KIZI

Bataklık Kralı'nın Kızı kitabı
Kitap tavsiyeleri – Bataklık Kralı’nın Kızı

Amazon ve GoodReads okurlarından tam not alan “Bataklık Kralı’nın Kızı”, Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Karanlık bir masalın içinde baba ile kızın “av-avcı” ilişkisine dönüşen macerasını anlatan kitap, psikolojik gerilim romanı sevenleri soluksuz bırakacak.

Geçmişini şekillendiren ve geleceğini çalmak için kendisini tehdit eden tehlikeli bir adamı – öz babasını – yakalamak için her şeyi göze alacak bir kadının büyüleyici hikâyesini olağanüstü bir kurguyla bizlere anlatan Karen Dionne’nin sürükleyici anlatımı oldukça dikkat çekici. Konusu ise şöyle:

Çocukken kaçırılan ve Michigan’ın Upper Peninsula bölgesindeki bir bataklıkta, gözlerden uzak bir kulübeye hapsedilen bir kadın… Bu olaydan iki yıl sonra doğan ve on iki yıl boyunca, hiç insan yüzü görmeden, dış dünyadan yalıtılmış olarak büyüyen küçük bir kız… Ona bildiği her şeyi öğreten babası, nam-ı diğer Bataklık Kralı…

Helena, bataklıktan kurtulup yeni bir hayata adım attıktan yıllar sonra, artık güvende yaşadığını sanırken, babasının cezaevinden kaçtığını öğreniyor. Polis insan avına başlamış başlamasına ama o, şanslarının olmadığını da biliyor. Babasını bulmak, yalnızca onun gibi düşünebilen ve iz sürmekte ustalaşmış birinin başarabileceği bir şey: kendisinin yani, Bataklık Kralı’nın kızının.

Yola koyuluyor Helena… Sadece ailesini ve geleceğini tehdit ettiği için değil, kendisiyle ve geçmişiyle hesaplaşmak için de… Babasını yakalamak, bu defteri artık sonsuza dek kapatmak için…

Av başlıyor.


SAVCI

savcı kitabı
Kitap önerileri – Savcı

“İçimdeki Balık” filminin senarist ve yönetmeni Ertan Velimatti Alagöz’ün ilk romanı “Savcı” Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı!

Karanlık Kuzey polisiyelerini Ortadoğu gerçekliğiyle harmanlayan Alagöz, “Savcı” ile okurlarına“İntikam mı, adalet mi?” sorusunu soruyor. Kısaca kitabın konusu ise:

Ailesini korumak için ölümü bile yenmeye kararlı bir adam…
Büyük yalanlar üzerine kurulmuş bir gerçeklik…
Av olmaktan kaçan bir AVCI…

Genç gazeteci Ada Işık’ın babası yıllar önce Avcı lakaplı bir seri katil tarafından öldürülmüştür. Ada, babasının katilini bulmak için mesleğinin olanaklarını kullanırken sonunda eski Adalet Bakanı Haşim Danişmend ile yaptığı röportajda aradığı ipucunu bulur. Bu ipucunun peşinden soğuk ve karanlık kuzey ülkesi Finlandiya’ya yaptığı yolculuğun, sorularına yanıt verip vermeyeceğiyse belirsizdir.

Bu sırada Savcı Şan Çevik karmaşık ve karanlık aile geçmişinin üzerine kurulmuş büyük bir oyunun içerisinde sıkışıp kalmıştır. Genç savcının, ailesinin intikamını alabilmek için kanun dışı yollara başvurmaktan başka çaresi kalmamıştır. Adalet arayışında yürüdüğü tüm karanlık koridorlar ise onu örümcek ağının ortasındaki “Avcı” ve Haşim Danişmend’e çıkarmaktadır. Fakat ortada büyük bir soru vardır: Gerçekte kim av, kim avcı?


BÖCEK

böcek kitabı
Kitap tavsiyeleri – Böcek

Başarılı oyuncu Sinan Tuzcu, ilk romanı “Böcek” ile kitapseverlerle buluşuyor. Heyecan veren konusuyla dikkat çeken roman, İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Gazeteci Aylin Uncu’nun istihbaratçıların peşinde olduğunu öğrenmesiyle başlayan, gerilim ve macera yüklü süreci anlatan Böcek, Türkiye’nin siyasal gerçeklerine ve güncel gelişmelere de yer veriyor.

Hayatı boyunca bağımsız gazetecilik yapmak uğruna mücadele veren ve doğruları yazmaktan asla çekinmeyen Uncu, çok önemli haber ve röportajlara imza atar. Fakat yaptığı haberler nedeniyle istihbarat teşkilatlarının hedefi haline gelir.

Hayatı kısa bir süre içinde kaçma-kovalama hikâyesine dönen Aylin Uncu, artık en yakınlarından dahi şüphe etmeye başlamıştır. Asıl büyük şoku ise, yıllardır hayatının her anının bir “Böcek” tarafından takip edilip raporlandığını anladığında yaşar. Artık atacağı her adım hem Türkiye’ye hem de kendi hayatına dair çok önemli bilgileri edindiği bir yolculuğa işaret edecektir. Aylin içine düştüğü bu durumdan nasıl kurtulacağını düşünürken, asıl büyük şok hiç ummadığı bir yerden gelecektir.

Sinan Tuzcu’nun ilk romanı olan Böcek, akıcı dili, sürprizlerle dolu konusu ve gerilim dozu yüksek atmosferi ile dikkat çekiyor.


HER GÜNE BİR REÇETE İÇEREN SERİ

Her Güne Bir Kafka kitabı
Kitap önerileri – Her Güne Bir Kafka

Pena Yayınları tarafından yayımlanan, yazar Allan Percy’nin ünlü düşünürlerin eserlerinden esinlenerek yazdığı, okurlarına hayata dair ipuçları veren reçeteleri, çok satanlarda yer almaya devam ediyor.

Hayatla nasıl baş edebileceğinizi gösteren 99 reçete

İlk olarak bilge, kışkırtıcı ve ilham verici bir kullanma kılavuzu olan “Her Güne Bir Nietzsche” kitabı ile okurlar ile buluşan Allan Percy, kitabında Nietzsche’nin felsefesinden 99 damla alarak hayatı nasıl istediğiniz gibi yön verebileceğinizi gösteriyor. “Her Güne Bir Nietzsche”yi okuyanlar, felsefeyi hayatlarında nasıl uygulayabileceklerini öğrenmiş oluyorlar.

Hayatınızın her gününde aşkın tadını çıkarabileceğiniz 72 reçete

Aşkın her özelliğini hayati bir mesele olarak görenler için taptaze ve etkileyici bir kitap olan “Her Güne Bir Shakespeare” serinin ikinci kitabı olarak, aşkın tadını nasıl çıkaracağınızı anlatan 72 reçete ile karşınıza çıkıyor. Ne de olsa dünya yazarlarının hiçbiri aşkın gizemini Shakespeare kadar derinlemesine ele almamıştır, ne dersiniz?

Bibliyoterapi türünde 99 reçete

Geçtiğimiz ay raflarda yer alan serinin son kitabı “Her Güne Bir Kafka” ise ruhsal yaralarımızı sarmak için günlük yaşamımızda uygulayabileceğimiz pratik bilgiler eşliğinde, 99 reçete ile karşımıza çıkıyor. Kafka’nın reçeteleri, mutluluk yolunu kaybetmeden günlük kargaşa ve fırtınalı süreçlerden çıkmamız için yazılmış bir başucu kitabı niteliği taşıyor.


BU KİTAPLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Aşk kitapları sevenler için…

sarah jio kitapları
Kitap tavsiyeleri – Aşk kitapları sevenler için Sarah Jio

Birçok eseri New York Times çok satanlar listesinde yer alan ve eserleri 30 ülkede yayımlanan Sarah Jio’nun “Sahildeki Kulübe”, “Agapi”, “Kelebek Adası Mart Menekşeleri”, “Yeşil Deniz Kabuğu” kitapları, aşk, tutku, acı ve tatlı hikâyeler sevenlere muhteşem bir okuma ziyafeti sunuyor.

“Yol Ayrımı”

yol ayrımı kitabı
Kitap önerileri – Yol Ayrımı

Pena Yayınları’nın yeni yazarı Cansu Çevik Turan’ın ilk romanı “Yol Ayrımı”, hayatında hiç ciddi bir ilişkisi olmayan, kendi halinde, ayaklarının üzerinde duran bir kadın olan Melda’nın, gerçek aşkı kendisinde bulduğuna inandığı Sinan karakteriyle yaşadığı inişli çıkışlı, tutku dolu beraberlikten sonra gerçeklerin yol açtığı kalp kırıklarını anlatıyor.

“Son Dans”

son dans kitabı
Kitap tavsiyeleri – Son Dans

Yunan yazar Rena Rossi Zairi’nin dün ve bugünü harmanladığı ilk romanı “Son Dans”, karakterlerin yaşamlarıyla okuyucuyu sürüklerken, Natalia ve annesi Eli’nin hikâyesini anlatıyor. Rena Rossi Zairi’nin Türkiye’deki ilk romanı olan “Son Dans” tıpkı yaşamın kendisi gibi acının, gerçeklerin, yalanların, ihtirasların ve tutkuların hikâyesi.

Rhidian Brook’un 23 Dile Çevrilmiş Romanı: “Sonra”

sonra kitabı
Kitap önerileri – Sonra

2. Dünya Savaşı’ndan sonra, bir İngiliz albayı ve karısı, savaş sonrası yeniden yapılanma sürecinde Hamburg’da yaşamakla görevlendirilir. Onlarla yaşayan Alman dul bir adam ve onun sorunlu kızı ise bazı gerginliklere sebep olacaklardır. Roman, savaş sonrası kalıntılar, düşmanlık, acı, ihanet ve aşk arasında geçerken soluksuz okunacak tarihi bir kurgu sunuyor.


YILIN ÖNE ÇIKAN 50 ROMANI

en başarılı 50 roman
Kitap tavsiyeleri – Yılın öne çıkan 50 romanı

Güncel edebiyat dergisi SabitFikir, Idefix işbirliği ile yılın en çok ilgi gören romanlarıyla ilgili önemli bir araştırmaya imza attı. 7 yıldır, Türkiye’nin öne çıkan romanlarını derleyen SabitFikir’in listesine göre, bu yıl çeviri romanlar üst sıralarda yer alıyor.

1 Kasım 2016 ile 1 Kasım 2017 tarihleri arasında yayımlanmış 50 roman, yayıncı, yazar ve gazetecilerin aralarında bulunduğu 68 kişilik bir grup tarafından seçildi.

1 numara “Yeraltı Demiryolu

Listede 1 numarada 2017 Pulitzer Ödülü’nün de sahibi Colsan Whitehead’in  “Yeraltı Demiryolu” yer alıyor. İkinci sırada Paul Auster’ın “Kendi yaşamımdan bazı şeyleri aktardım” dediği romanı “4 3 2 1” bulunurken, üçüncü ise Fransız yazar Louis-Ferdinand Céline’in 81 yıl önce yazdığı ancak bu yıl Türkçe’ye çevrilen romanı “Taksitle Ölüm” oldu.

Öne Çıkan 50 Listesinin tamamı ise şöyle:

 1. Yeraltı Demiryolu – Colson Whitehead
 2. 4 3 2 1 – Paul Auster
 3. Taksitle Ölüm –  Louis Ferdinand Celine
 4. Buradayım – Jonathan Safran Foer
 5. Vejetaryen – Han Kang
 6. Arafta – George Saunders
 7. Anlatış – Ursula K. Le Guin
 8. Dağ Yolunda Karanlık Birikiyor – Hüseyin Kıran
 9. Uyku Sersemi – Hakan Bıçakcı
 10. Montana Hastalığı – Enrique Vila Matas
 11. Uyku Krallığı – Kerem Eksen
 12. 22.04 – Ben Lerner
 13. Dişlerim Hikâyesi – Valeria Luiselli
 14. Öyle Güzel Bir Yer ki – Murat Gülsoy
 15. Sona Ermek – Selim İleri
 16. Yaşam Suyu – Clarice Lispector
 17. Biz Hep Şatoda Yaşadık – Shirley Jackson
 18. Mutlak Mutluluk Bakanlığı – Arundhati Roy
 19. Balık Boğulması – Beni Unutma Dörtlemesi 2 – Bora Abdo
 20. Kan ve Gül – Alper Canıgüz
 21. Gerçek Hayat – Oylum Yılmaz
 22. Hadi, Yarın Görüşürüz – William Maxwell
 23. Mevsim Yas – Mehtap Ceyran
 24. Kirliydi Kar – Georges Simenon
 25. Sibop – Başar Başarır
 26. Hüznün Fiziği – Georgi Gospodinov
 27. Altın Köşk Tapınağı – Yukio Mişima
 28. Kıymetli Şeylerin Tanzimi – Sezen Ünlüönen
 29. Yerkuşağı – Deniz Gezgin
 30. Meteliksiz Aşıklar – Zaven Biberyan
 31. Kabuk – Zeynep Kaçar
 32. Dokunmadan – Nermin Yıldırım
 33. Gölgesinde – Irmak Zileli
 34. Bir Kedi, Bir Adam, İki Kadın – Juniçiro Tanizaki
 35. Kanguru Defteri – Kobo Abe
 36. Karanlıkta Dans – Karl Ove Knausgaard
 37. Bütün Bir Ömür – Robert Seethaler
 38. Kapalıçarşı – Fuat Sevimay
 39. Mektupların Romanı – Mihail Şişkin
 40. Çocukluk Adası – Karl Ove Knausgaard
 41. Fındık Kabuğu – Ian McEwan
 42. Ağaçtaki Kız – Şebnem İşigüzel
 43. Saten Ada – Tom McCarthy
 44. Başlangıç – Dan Brown
 45. Yanlış Tercihler Mahallesi – Mario Levi
 46. Hayal-i Celal – Recaizade Mehmet Celal
 47. Aşkımı Öldürdüm – Belkıs Sami Boyar
 48. Mösyo Pain – Roberto Bolano
 49. Süreyya – Nil Sakman
 50. 7 Korku – Selvedin Avdic

İlgili İçerikler

Önceki İçerik Sonraki İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim