Yay burcu özellikleri ve tarihleri – Yay burcu hakkında genel bilgiler

yay burcunun genel özellikleri ve yay burcu tarihi

Mitolojideki “sentor” figürü ile yani yarı at yarı insan simgesiyle sembolize edilen Yay burçları, astrolojinin en özgür ruhlu insanlarıdır. Aslında sentor simgesi onlarla ilgili pek çok şey anlatır. Örneğin her zaman fırlamaya hazır bir ok gibidirler ve yerlerinde duramazlar. Acaba Yay burçlarının başka ne özellikleri var?

YAY BURCU

Yay burcu tarihi: 22 Kasım – 21 Aralık
Grubu: Ateş, pozitif
Uğurlu günü: Perşembe
Uğurlu sayıları: 3, 12
Uğurlu taşları: Safir, akik, ametist, lal, topaz
Uğurlu renkleri: Mor, menekşe moru, koyu mavi
Uğurlu kokuları: Nergis, menekşe, zambak
Uğurlu çiçekleri: Leylak, salkım, mor menekşe
Uğurlu müziği: Pop müzik şarkıları
Belirgin özelliği: Aktiflik
Negatif yönü: Alaycılık
İsteği: Ünlü olmak
Anlaştığı burçlar: Koç, Aslan
Anlaşamadığı burçlar: Başak, Balık
Kariyerine yardımcı olan burç: Başak
Duygusal açıdan destekçisi olan burç: Balık
Maddi açıdan yardımcısı olan burç: Oğlak
Evlilik için en uygun burç: İkizler

Yay Burcu erkeğinin genel özellikleri

Yay burcu erkeğinin özellikleri
Yay erkeğinin özellikleri

Bu burcun erkekleri, sıcakkanlılıkları, doğallıkları ve iyimserlikleriyle tanınırlar. Heyecanlıdırlar, hareketsiz duramazlar. Özgürlüklerine düşkündürler. Kurallara ve geleneklere karşı gelirler ve kalıplardan hoşlanmazlar. Pratik insanlardır. Acelecilikleri yüzünden sık sık yanlış yapabilirler ama hatalarından ders almasını da bilirler.

Yay erkekleri, fiziksel ya da duygusal özgürlükleri ellerinden alınırsa altüst olurlar. Bu yüzden sıkıntıya hiç gelemezler. İnsanların onlara ne yapmaları gerektiğini söylemelerinden nefret ederler.

Adildirler. Haksızlığa uğrayanları savunmaktan geri kalmazlar ve insanları incitmekten çekinirler. Modern adalet savaşçılarıdır. Bu yüzden onları, girdikleri sohbetlerde, ateşli bir şekilde haklıyı savunurken görebilirsiniz.

Yay erkekleri sportmendirler. Binicilik sporu onlar için bir tutkudur. Entelektüel çalışmalar yerine doğayla iç içe olan kültürel gezilerden hoşlanırlar. Örneğin arkeolojik mekânları gezmeyi çok severler.

Mümkün olduğunca çok bilgiyi depolamak isterler. Yabancı insanlarla tanışmak ve dillerini öğrenmek çok hoşlarına gider. Bilinmeyeni keşfetmeye bayılırlar. Bu yüzden seyahat etmeyi çok severler. Eğer maddi durumları da elveriyorsa her tatillerinde yeni yerler keşfetmek için yollara düşerler.

Yay erkekleri çabuk öfkelenirler. Ama buna rağmen pek kötülük düşünmezler. Çoğu zaman gergin ve huzursuzdurlar. Gereksiz zamanlarda çok açık ve direkt konuşurlar. Hatta onların oldukça patavatsız tipler olduklarını söyleyebiliriz.

İşte bu düşüncesiz konuşmaları yüzden başkalarını incitebilirler. Huzursuzluklarını kontrol edemedikleri zaman çevrelerini de huzursuz ederler. Bazen yapamayacakları şeyler için sözler de verirler.

Neyse ki Yay erkekleri neşeli ve şakacıdırlar. Kadınların bir şekilde gözdesi olmayı başarırlar. Fakat pek sadık tipler oldukları söylenemez. Her zaman yedekte bir sevgilileri vardır. Gizemlerini çözemedikleri bir kadınla karşılaşırlarsa işte o zaman âşık olabilirler.


Yay Burcu kadınının genel özellikleri

yay burcu kadınının özellikleri
Yay kadınının özellikleri

Yay burcu kadınları, hayata iyimser bakan, asaletli, arkadaş canlısı, sıcakkanlı ve samimi kişilerdir. Oldukları gibi görünürler. Herkese çok çabuk inanırlar.

İnsanları incitmez ve hiç kimseye haksızlık yapmazlar. Herkesten de bu davranışları beklerler.

Hareketli, neşeli ve esprilidirler. Girdikleri ortamlara çok çabuk uyum sağlarlar. Beğenmedikleri durumlarla alay etmeye de bayılırlar.

Genelde her sözlerinde, acıtmayan ama dokunduran espriler vardır. İnsanlara kırılsalar da pek küsmeyi bilmezler. Fakat öfkelerini sözlerle iğneleyerek alırlar. Bu da arkadaş çevrelerinin onlarda en sevmedikleri özelliklerdendir. Sivri dillerinin size ne zaman laf sokacağından emin olamazsınız.

Çift karakterli ve değişken yapılı olan bu burcun kadınlarının iki yönü vardır. Birincisi, duygusal, içine dönük, kolay etkilenen ve çekingen olan yönüdür. İkincisi ise cesur, ateşli, tedbirsiz, sözünü esirgemeyen yönüdür. Bunlardan biri ağırlıklı olabilir veya iki yönlerini de duruma göre kullanabilirler.

Yay kadınları, sevgililerini geniş bir kesimden seçerler. Bir erkeğin herhangi bir özelliği onlara çekici gelebilir. Fakir, zengin, esmer, sarışın, yakışıklı veya çirkin gibi herhangi bir özel seçimleri yoktur. Sadece ses tonu çok güzel diye bile birinden etkilenebilirler. Ama Yay kadınlarının kesinlikle çılgın ve neşeli adamlardan hoşlandıklarını söyleyebiliriz.

Aşk ilişkilerinde yumuşak geçişler yapabilirler. Bu yüzden eski sevgilileriyle de dost kalmayı başarırlar. Onları anlamak zordur, hele kontrol etmek imkânsızdır. Başlarına buyrukturlar. Aile bağlarına garip bir uzaklıkları vardır. Bazen de aşkla arkadaşlığı birbirine karıştırırlar.

Yay kadınları, bir şekilde yuva kurarlarsa çok iyi birer anne olurlar. Özgürlükçü yaklaşımları ile çocuklarının ilgilerini başarılı bir şekilde yönlendirirler.


Yay Burcu çocukları

yay burcu çocuğunun özellikleri
Yay çocuğunun özellikleri

Yay çocukları mutlu ve güler yüzlü olurlar. Arkadaş canlısı, paylaşmayı seven çocuklardır. Konuşmayı çok çabuk öğrenirler. Sonra da ebeveynlerini bitmez tükenmez sorularıyla bombardımana tutarlar.

Yeni kavradıkları dünya onlar için büyülü bir yerdir. Çok meraklı olurlar. Her konu hakkında fikirleri olsun isterler. Bu yüzden de okul hayatlarında oldukça başarılı olurlar. Zeki ve sosyal çocuklardır. Derslerinde başarılı olurken spor faaliyetlerinden de geri kalmazlar. Her Yay burcu çocuğunun ilgilendiği bir spor dalı vardır.

Bu çocuklar aynı zamanda çok da yaramazdırlar. Sınırları umursamazlar. Ailelerinin ise bu enerji küpleriyle başa çıkmalarının tek yolu onlara mantıklı açıklamalar yapmaktır. Sabırlı olmalarını da tavsiye edelim tabii.


Yay Burcu’nun diğer özellikleri

yay burcunun diğer genel özellikleri
Yay burcunun diğer özellikleri

Yay burçları için özgürlük çok önemli bir kavramdır. Seyahat etmekten, maceralar yaşamaktan, gezip görmekten çok hoşlanırlar. Aslında çok cesur tipler değillerdir. Onlardan Amazon ormanlarında vahşi hayvanlarla dolu bir yolculuğa çıkmalarını beklemeyin. Fakat yeni yerler keşfetmek çok hoşlarına gider. Bir yandan korkarlar ama bir yandan da macera peşinde koşmaktan geri kalmazlar.

Her gezileri, seyahatleri veya sıradan bir günleri, nedense sonunda hep anlatmaya değer enteresan olaylarla biter. Sanki her ilginç olay onların başına gelir. Oysa neşeli ve canlı karakterlerinin bu olayların gelişiminde büyük etkisi vardır.

Yay insanları aynı zamanda çok da iyi birer seyahat arkadaşıdırlar. Yorulmak bilmeyen ve genel olarak sorun çıkarmayan tipler oldukları için onlarla tatile gitmek çok eğlencelidir.

Açık havayı, ferahı ve geniş alanları severler. Perdeleri çekik, panjurları kapalı bir evde oturamazlar. Maviye ve yeşile tutkundurlar.

Yay burçları kazandıkları tecrübelerden ders almasını bilirler. Aynı yanlışları yapmamaya özen gösterirler ve başkalarının da bu tecrübelerden faydalanmalarını isterler. Bu yüzden herkese akıl verirler. Bu halleri bazen onların çokbilmiş tipler gibi algılanmalarına sebep olabilir. Çevrelerindeki insanları sıkabilirler. Hatta bazen durumu iyice ileri götürüp her konuyu bildiklerini sanmaya başlayabilirler.

Bir de konuları abartma huyları vardır. Bire beş katarak anlatırlar. En zayıf noktalarından biri de kendilerini çok fazla önemsemeleridir.

Cömerttirler ve fedakârlıkları ile tanınırlar. Fakat bazen kendilerinden çok ödün verirler. Yaptıklarının da karşılığını beklerler. Tabii beklediklerini her zaman bulamazlar.

Çok üzülseler, yıkılsalar veya haksızlığa uğrasalar da yine de iyimserlik ve affedicilik yönleri, filizlenecek bir aralık bulur. Neticede suçu kendilerine yüklerler ve herkesi hoş görürler.

Öğrenmeleri gereken başlıca özellikler şunlardır: 

 • Yaşamı biraz daha ciddiye almalılar ve düşünerek hareket etmeliler.
 • Gerçeklere daha objektif bakabilmeliler.
 • Aşırı özverinin bazen kendini beğenmişlik olabildiğini öğrenmeliler.

İnsanların veya hayvanların çaresiz, muhtaç durumda kalmaları onları çok etkiler. Acıma ve yardım etme duyguları çok güçlüdür. Hemen yardıma koşmak için ellerinden geleni yaparlar.

Kendileriyle ilgili iyi olsun kötü olsun hiçbir sorunlarını saklamayı beceremezler. Hemen sevdikleri veya güvendikleri birine dert yanarlar. Bu yüzden gizli saklıları yoktur.

Beklemeye ve bekletilmeye tahammül edemezler. Hareketleri çok çeviktir. Yerlerinden bir ok gibi fırlarlar. Akıllarına geleni hemen uygulamak isterler. Ama çok acele hareket ettikleri için sık sık hayal kırıklıklarına uğrarlar.

Bulundukları çevrede dikkat çekmeyi çok severler. Bunun için de bilgi birikimlerini ve zekâlarını sonuna kadar kullanırlar. Diğer Ateş grubu burçlarında olduğu gibi hayattaki en büyük arzularından biri şöhret sahibi olmaktır. Bunun için ellerinden geleni yaparlar.

Din, felsefe, bilim, eğitim, psikoloji gibi konulara meraklıdırlar. 6. hisleri çok kuvvetlidir. Hiç bir sebep yokken bazı olayları hissedip ona göre davranabilirler. İleriyi görme özellikleri vardır.

Felsefe, eğitim, yazarlık ve gazetecilik gibi meslek alanları onlara uygundur. Sporcu da olabilirler. Komedyen olmak isterlerse bu alanda da çok başarılı olabilirler.


Yay Burcu aşkta nasıldır?

yay burcu aşkta nasıldır
Yay burcunun aşk hayatı

Yay burçları ateşli sevgililerdir. Sevince çok severler. Ayrıca çok da iyi dost olurlar. Sevdikleri için her şeyi yaparlar. Aşklarını kaybetmemek için hayatlarını bile ortaya koyarlar. Sevgilileri ne isterse yapmaya hazırdırlar.

Aldatılırlarsa veya severken terk edilirlerse yıkılırlar. Ama ateşleri çabuk söner. Kendilerine çok çabuk başka âşıklar bulurlar ve sevmeye devam ederler. Çok da çabuk bağışlarlar. Eski sevgili ile en azından dost kalmanın yollarını ararlar.

Genellikle iki veya daha fazla ilişki yaşarlar. Hatta gizli aşk ilişkileri yüzünden çok acı çekebilirler. Bu durum onların aşkta da macera aramalarından kaynaklanır.

Yaylar maddi veya manevi olarak kısıtlanmaktan, bağımsızlıklarının ellerinden alınmasından ve sorumluluk altında kalmaktan çok korkarlar. Bunun için de bir yere veya bir kişiye bağlanmak istemezler. Ama ileri yaşlarda birine bağlanmanın ve sorumluluk almanın öyle korkunç bir durum olmadığını anlarlar.

Aşkta tam olarak aradıklarını bulmaları uzun zaman alır. Bu süre içinde daldan dala konarlar. Kararsız, aceleci, değişken, çabuk meraklanıp ilgilenen ama çabuk bıkan tiplerdir. Fakat aradıklarını bulunca son derece sabırlı olurlar.


Diğer burçlar

Koç burcu hakkında da detaylı bir yazı okumak isterseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Boğa burcu hakkında da detaylı bir yazı okumak isterseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İkizler Burcu hakkında da detaylı bir yazı okumak isterseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yengeç burcu hakkında da detaylı bir yazı okumak isterseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aslan burcu hakkında da detaylı bir yazı okumak isterseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Başak burcu hakkında da detaylı bir yazı okumak isterseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Terazi burcu hakkında da detaylı bir yazı okumak isterseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Akrep burcu hakkında da detaylı bir yazı okumak isterseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Oğlak Burcu hakkında da detaylı bir yazı okumak isterseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kova Burcu hakkında da detaylı bir yazı okumak isterseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Balık Burcu hakkında da detaylı bir yazı okumak isterseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Diğer astroloji yazılarım için sizleri buraya alabiliriz.

İlgili İçerikler

Önceki İçerik Sonraki İçerik

Yorumlar

  • ZİZİ
  • 14 Ocak 2019
  Cevapla

  Anlaşamadığı burç: ikizler,, evlilik için uygun olan burç: ikizler,, olum kavga ettirtceksiniz millete 😀

   • hazanakoz
   • 19 Ocak 2019
   Cevapla

   Orada bir hata varmış, düzeltildi. Uyarı için teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim